Урок 4. Тема й основна думка казки.
«Лисиця та Рак» (українська народна казка)
Мета: удосконалювати знання учнів про народні казки; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення;
виховувати толерантність, терпимість у ставленні до слабших за себе.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Дві ґави зранку
Гасали по ґанку.
Ґави просили
На ґанку сніданку.
Ґава ґаву запитала:
— Ти на ґанок не літала?
— Не літала я на ґанок,
Та й проґавила сніданок.
2. Читання анаграми
ВІРБАКОН — барвінок
АКЛАНИ — калина
ТРІВЕ — вітер
БЕВАР — верба
— Яке слово «зайве»? (Вітер)
— Чому? (Тому, що барвінок, калина, верба — це рослини, а вітер — це явище неживої природи.)
— Що вам відомо про ці рослини? (Вони є народними символами України.)
III. Перевірка домашнього завдання
Робота в парі
Учні переказують одне одному казку: хтось від імені їжака, а хтось — від імені зайця.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
— Пройдіть лабіринтом, прочитайте прислів’я, яке склав народ.
(Казка — вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.)
— Які ж бувають казки? (Про тварин, чарівні.)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання української народної казки «Лисиця та Рак» (с. 9–10)
1. Вступна бесіда
— Сьогодні ми завітаємо в гості ще до однієї казочки. А ось до якої саме, ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте загадки.
Я — красуня хитрувата,
Вбрана пишно, як на свято.
Стережіться, зайченята,
Коли вийду полювати. (Лисиця)
Щоб не згинути в біді,
Має ножиці в воді. (Рак)
— Що ви знаєте про лисицю? про рака?
— Зараз ми прочитаємо українську народну казку «Лисиця та Рак».
Фізкультхвилинка
2. Виразне читання казки вчителем
— Чи сподобалася вам казка? Чим саме?
3. Словникова робота
Читання стовпчиків слів (згори вниз і знизу вгору)
Мабуть онде
підібгав позирав
роззявила чимчикує
забарилася лисиччиного
— Які із цих слів мають такі значення: напевне, либонь (мабуть), розкрила (роззявила), позирав (дивився), затрималася (забарилася), йде повільно, плететься (чимчикує)?
4. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання казки учнями
— Визначте тему казки (коротко, одним реченням, розкажіть, про що в ній ідеться).
— Як ви гадаєте, Рак — позитивний чи негативний персонаж?
— Чому він обдурив Лисичку?
5. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Прочитайте кінцівку казки.
— Поміркуйте, чому Лисичка припинила кепкувати з Рака. Визначте основну думку казки.
— Чи подібний прочитаний вами твір до казки «Їжак та Заєць»?
— Хто на кого схожий у цих творах і чим?
— Чим відрізняється поведінка Лисиці від поведінки Зайця?
— Визначте риси характеру Лисиці.
— Назвіть людські риси, якими наділено Рака в казці.
6. Робота за ілюстрацією (с. 9)
— Розгляньте малюнок на с. 9 і прочитайте рядки казки, яким він відповідає.
— Якою художник зобразив Лисичку? Рака?
— Які фарби використав на малюнку?
7. Робота в парі
Читання казки за особами.
VІ. Підсумок уроку
— Яку казку читали на уроці? До якої групи казок можна її віднести?
— Доведіть, що твори «Їжак та Заєць» і «Лисиця та Рак» — це казки про тварин.
— Що народ засуджує у цій казці?
— Чого нас навчає ця казка?
VІІ . Домашнє завдання
Переказувати зміст казки близько до тексту (с. 9–10).
