Тема: Характеристика основних образів комедії Мольєра «Міщанин-шляхтич".
Мета: удосконалювати вміння учнів характеризувати образи; розвивати комунікативні здібності, образне мислення, вміння робити висновки; сприяти вихованню почуття власної гідності, неприйняття лицемірства, зарозумілості.
Тип уроку: комбінований.
… панок наш – людина зовсім темна, плеще про все, не тямлячи нічого, і аплодує кожній нісенітниці, та за його гроші можна пробачити йому всяку дурість.
Мольєр «Міщанин-шляхтич»
учитель музики.
Хід уроку.
І. Організація колективу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Інтелектуальна розминка: завершити речення.
Головний герой комедії «Міщанин-шляхтич» (Журден).
Пан Журден прагне стати (дворянином).
Слуги в комедії – це (Ніколь та Ков’єль).
Люсіль – це (дочка Журдена).
Весела вигадка про сина турецького дворянина належить (Ков’єлю)
Перевдягнувся на турецького вельможу (Клеонт).
Пана Журдена посвятили в сан (мамамуші).
На бенкет пан Журден запросив (маркізу Дорімену).
Дорімена закохана в (графа Доранта).
У кінці намічається весілля (Доранта і Дорімени, Клеонта та Люсіль, Ков’єля та Ніколь).
2. Розпізнати героя за цитатою.
«Вам довелося трохи почекати; це тому, що я сьогодні вбрався так, як убирається шляхетне панство…» (Журден).
«Все, що не проза, — вірші, а що не вірші – проза» (учитель філософії).
«Зовсім не муляють, пане» (кравець).
«Що це ти на себе напяв, чоловіче?» (пані Журден).
«Понаносять сюди на підошвах болота мало не з цілого міста…» (Ніколь).
«Отже, ви добре пам’ятаєте, скільки ви мені позичили грошей?» (Дорант).
«Скажу вам відверто, я – не шляхтич» (Клеонт).
«Чого доброго вам пощастить вирвати в мене згоду на шлюб, незважаючи на те, що я всіма способами цього уникаю» (Дорімена).
«Одна кумедна витівка спала мені на думку: одурити нашого шляхетного пана й дабути вам те, чого ви так бажаєте» (Ков’єль).
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Робота з епіграфом.
IV. Робота над темою уроку
1. Робота з текстом. Читання в особах («Уроки пана Журдена» Дія 1, ява 2
2. Бесіда з учнями
- Який рівень тогочасної освіти представляють учителі? (вони говорять усяку нісенітницю, яка немає нічого спільного зі справжньою наукою)
- Яким постає Журден у сценах навчання? (звичайним невігласом, не визнає науки, вибирає, що йому подобається)
- Що думають про свого учня самі вчителі? (вони зневажають його, але використовують пана Журдена для власного збагачення)
3. Колективне заповнення діаграми Вена. Спільне та відмінне вчителя танців і музики
4. Порівняти образи вчителя танців і вчителя музики. Зробити висновки про їхні характери, моральні якості.
5. Словникова робота (фехтування, бутафорія, граф, маркіз, міщанин)
6. Інсценізація «Журден і кравець» Дія 2, ява 8
7. Запитання для бесіди:
- який вигляд мав пан Журден у новому вбранні? (досить кумедний)
- що можна сказати про його смак? (одяг Журдена вказує на повну відсутність смаку як у нього самого так і в кравця)
- які риси вдачі Журдена виявилися у цій сцені?
( Прагнення будь-що стати схожим на аристократа. Спостережливість- він помітив, що кравець відрізав у нього шматок тканини на власний костюм)
8. Творчий переказ. Розповісти, що відбувається в домі пана Журдена від імені:
- самого Журдена;
- пані Журден;
- покоївки Ніколь.
9. Прийом «Пазли». З'єднати героя з його характеристикою.
Журден Лицемірний і цинічний дворянин
Дорант Розумний і кмітливий слуга
Пані Журден Тип благородної людини, яка понад усе ставить честь і кохання
Ков'ель Тип сварливої дружини
Клеонт Тип міщанина, втілення марнолюбства
10. Розкажіть, якими зображені аристократи граф Дорант і маркіза Дорімена? ( граф- зубожілий аристократ, людина без моральних норм. Він обдурює Журдена, не гребуючи жодними засобами аби видурити в нього гроші; маркіза – молода вдова, яка прагне розкоші, світських розваг і хоче зробити вигідну партію.
11. Бесіда
- Чи можна стосунки пана Журдена з графом Дорантом вваж
ати дружбою?
- Чи справді граф Дорант міг говорити з королем про пана Журдена?
- Як граф ставився до Журдена?
12. Психолого- аналітичний практикум.
Роль служниці Ніколь є другорядною. Доведіть, спираючись на цитати, що образ цієї героїні яскравий, додає комедійності до твору.
13. Евристична бесіда
- Яке доручення пані Журден дала Ніколь? Чому воно виявилося для дівчини приємним?
- Як зустріли Клеонт і Ков'єль Ніколь, яка хотіла повідомити їм радісну звістку?
- Розкрийте образ Клеонта за його розмовою зі слугою після того, як пішла здивована Ніколь?
V. Вироблення умінь і навичок.
1. Вступне слово вчителя.
2. Розподільчий диктант: розприділити у 2 колонки (Журден, Дорант) запропоновані вчителем слова.
Міщанин, корисливий, середнього віку, насмішкуватий, не одружений, манія величі, довірливий, спостережливий, грубий, лицемірний, егоїстичний, бідний, одружений, хитрий, молодий, простакуватий, впертий, дворянин, цілеспрямований, неосвітчений.
(один учень виконує цю роботу на дошці і робить висновки про зміст і призначення диктанту).
3.Робота в групах.
№1 Скласти план, підібрати цитати, сенкан до образу Журдена – письмово. Усно характеризувати образ за планом з використанням цитат.
№2 те ж завдання, але до образу Доранта.
(при виконанні роботи учні користуються інтернетом на смартфонах)
4. Порівняння образів за допомогою кіл Вена(робота на дошці).
5. Складання діаманти ( робота на дошці).
6. Асоціативний кубик ( в групах).
7. Творче завдання (в групах): скласти трейлер до комедії з обраних вами епізодів у формі простого плану і пояснити чому саме ці епізоди ви обрали.
VІ. Домашнє завданнє.
1. Розгляд проблемного запитання, запропонованого вчителем. Чи заслуговує Журден на співчуття і підтримку?
2. Міні фанфік: придумайте продовження твору усно, де Журден би усвідомив свою помилку.
