Тема: Роман Дж.Орвелла "1984”.
Мета: Сформувати компетентності:предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст. (зокрема, про особливості роману-антиутопії Дж.Орвелла «1984»); навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; культуру зв'язного усного мовлення; мислення); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; громадянські: неприйнятне ставлення до будь-яких проявів тоталітаризму, почуття любові до Батьківщини; загальнокультурні: естетичний смак та зацікавленість читанням, гуманістичний світогляд).
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: Роман-антиутопія, тоталітарний режим.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання. Інтерактивний прийом
«Методика взаємозапитань»
Учні озвучують підготовлені вдома запитання за змістом твору, однокласники відповідають на них. Якщо учні не згадають про якусь важливу подробицю, запитання формулює вчитель.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Учитель. Ми перегорнули останні сторінки видатного роману Дж. Орвелла «1984»... Звісно, залишилося багато запитань, адже зміст твору актуальний і сьогодні, до того ж були часи, коли роман «1984» сприймали настільки революційним і політично небезпечним, що його заборонили деякі бібліотеки Сполучених Штатів, не кажучи вже про країни із тоталітарними режимами. Попри це роман посідає другу сходинку у «Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів» журналу Newsweek. У чому полягає секрет популярності роману Дж. Орвелла «1984» — спробуємо з’ясувати сьогодні.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Теорія літератури (запис до зошитів)
Антиутопія — це анти-жанр, особливий вид літературного жанру, або, як його іноді називають, «пародійний жанр». Якщо до утопії зверталися у порівняно мирний, передкризовий час в очікуванні щасливого майбутнього, то антиутопії писали в складний період невдач.
Антиутопічний роман — це роман, у якому розкрито абсурдність і безглуздість нового порядку; він показує неспроможність ідей утопістів. Не можна побудувати ідеальне суспільство, де було б щастя для всіх.
Ознаки антиутопії: змалювання певного суспільства або держави, їхньої політичної структури; зображення дії в далекому майбутньому (передбачається майбутнє); подано світ «із середини», через бачення його окремими мешканцями, що відчувають на собі дію його законів; показ негативних явищ у житті тоталітарного суспільства, класової моралі, нівелювання особистості; ведення розповіді від імені героїв, у формі щоденника, нотаток; відсутність опису домашнього житла і родини як місця, де панують свої принципи і духовна атмосфера; мешканцям антиутопічних міст притаманні такі риси, як раціоналізм і запрограмованість.
2. Аналіз літературного твору (робота в групах)
♦ Проаналізуйте роман «1984» Дж. Орвелла: 1-ша група — образи роману, 2-га група — світ роману, 3-тя група — партію у романі.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Постановка та розв'язання проблемного питання
♦ Які асоціації у вас виникли після прочитання роману?
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Завершіть речення: «Сьогодні на уроці мене вразило...».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЄ:
Написати ессе: « Мої властні враження від от романа Джорджа Орвелла "1984"».












