Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

ПРАВИЛА ГРИ Й ОСНОВИ ТЕОРІЇ ШАХІВ. Урок №1. Поле бою і військо.

Фізичне виховання та спорт

Для кого: 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас

0 проходжень

4 запитань

30.11.2021

28

0

Опис уроку:

"Шахи, - писав Л.М.Толстой, - чудова розвага: за грою ви відпочиваєте від роботи й забуваєте про свої прикрощі".

Урок познайомить учнів з основними правилами і законами шахів. Дасть необхідний мінімум знань, можливість закріпити знання, отримані під час вивчення правил та здобути необхідні для читання шахової літератури навички.

Завдання №1 Теоретичний блок

Мета: Формувати в учнів уяву про шахи. Познайомити учнів з назвами шахових фігур, з шахівницею та її будовою. Вчити учнів ставити фігури по своїх місцях та записувати ходи. Виховувати впевненість у своїх навчальних діях.

Добрий день, шановний мій учень!

РОЗПОЧНИ СВОЄ ЗНАЙОМСТВО З МУДРОЮ ГРОЮ - ШАХИ!

Що таке шахи?

Що таке шахи? Чому ця гра, яку придумали понад п'ятнадцять століть тому, так приваблює людей у наш час? Що змушує багатьох сидіти годинами в роздумах над маленькими дерев'яними фігурками? Ця мудра гра, що поєднує в собі елементи мистецтва, науки й спорту, створює дивовижний простір для фантазії, з гідною подиву гармонією поєднує вільний злет думки з твердою логікою розрахунку. "Розумом здобувати перемогу!" - так стародавні мудреці визначили суть шахів. Чи можна сказати краще! Батьківщина шахів - Індія. Звідти поступово вони поширилися по всьому світі. За грою в шахи зараз проводять своє дозвілля мільйони людей у різних куточках земної кулі. Великий розвиток шахів у нашій країні справляє вплив на збільшення інтересу до них у всьому світі. Дуже важливо, щоб ти наслідував приклад і ставився до шахів як до гри, в яку повинні вміти грати всі освічені люди. Навіть якщо ти не станеш справжнім шахістом. Не треба лякатися й думати, що навчитися добре грати в шахи надто важко. Правила, основні закони і своєрідність шахів осягнути легко. Мета уроку допомогти тобі оволодіти основами гри в шахи, пізнати всю їх красу і багатство.

Завдання №2 Теоретичний блок

Познайомся із шаховими фігурами - своїм "військом".

На діаграмі №1 поле бою і дві "армії". Ти граєш білими. По кутках стоять тури. Поруч з ними - коні, потім - слони. На середніх полях - король (праворуч) і ферзь (на білому полі - білий, а в таборі чорних на чорному полі - чорний). Прийнято говорити: "Ферзь любить свій колір". Це правило допоможе тобі не помилитися, коли розставлятимеш фігури. Отже, ставимо фігури по своїх місцях, а попереду ряд пішаків.

Діаграма №1

ВІйська вишикувані. Гру починають завжди білі. Ходи партнери роблять по черзі. Хід білих і відповідь чорних вважається за один хід.

Завдання №3 Теоретичний блок

"Шахова нотація" та умовний запис ходів.

"Шахова нотація" для шахіста те саме, що для музиканта ноти. Шахівниця поділена на вертикалі (латинські букви "a" - а, "b" - бе, "c" - це, "d" - де, "e"- е, "f"- еф, "g"- же, "h"- аш) і горизонталі (знизу вгору від першої до восьмої). Кожне поле має "ім'я та прізвище", букву і цифру (ліве нижнє кутове поле називається "а1"і так далі). Принцип простий - діаграма №2.

Записувати треба так: король - скорочено Кр, ферзь - Ф, тура - Т, слон - С, кінь - К, пішаки не мають позначення.

Завдання №4 Вільне введення тексту

Сподіваюся, що ти опрацював всі теоретичні блоки уроку. Тож дати відповіді на запитання, у тебе не виникне труднощів.

  1. Як називаються фігури в шахах?

  2. Як ставити фігури на шахівниці?

  3. Запиши, на яких полях стоять фігури на шахівниці?

  4. Якого кольору поле а1? Поле е5? Поле с4?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0