Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Артзаняття як засіб самовираження
»
Взяти участь Всі події

ПРАВИЛА ГРИ Й ОСНОВИ ТЕОРІЇ ШАХІВ. Урок №3. Ходи пішака.

Фізичне виховання та спорт

Для кого: 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас

8 проходжень

5 запитань

03.12.2021

64

0

Опис уроку:

Урок дає можливість дізнатися як ходить пішак у шахах. Коли він рухається на одне поле, а коли є можливість зробити два кроки за один хід. Про те, яка слава чекає на пішака в кінці шляху.

Завдання №1 Теоретичний блок

Мета: Познайомити учнів з ходами пішака та славою, яка його чекає в кінці шляху. Закріпити знання про про ходи шахових фігур з попереднього уроку. Розвивати вміння орієнтуватися на шахівниці.

ВІТАЮ, МІЙ ДРУЖЕ!

Сподіваюся, що ти вже гарно навчився ходити шаховими фігурами. Сьогодні ти дізнаєшся про те, як ходить найслабша бойова одиниця шахової армії - пішак.

ПІШАК.

Пішак ходить лише вперед на один крок. Назад пішаку шляху нема. Два кроки за один хід можна зробити пішаком, якщо він стоїть на початковій позиції. Подвійний хід пішака - це його право, а не обов'язок. Із початкового положення пішак може ходити і на одну клітинку вперед.

Діаграма №8

Рухається пішак повільніше за інші фігури, і через те його шлях до слави тернистий - його легко наздогнати, зупинити, знищити. А слава чекає на пішака в кінці шляху. Ступивши на останній ряд, він одразу перетворюється на будь-яку фігуру за твоїм вибором. Будь-якою, окрім короля. Говорять: "Кожен пішак мріє стати ферзем".

Потренуйся ходити пішаком.

Завдання №2 Теоретичний блок

КОЛИ НА ШЛЯХУ Є ПЕРЕШКОДА

Ти навчився ходити фігурами по вільній шахівниці. А що, коли на шляху фігури стоїть інша того ж кольору? Якщо на шляху короля, ферзя, тури, слона і пішака стоїть фігура того ж кольору, шлях перекритий.

Якщо ж на шляху короля ворожа фігура, її можна взяти.

Взяття відбувається так. Ворожу фігуру знімають із шахівниці, а та фігура, що б'є, ставиться на її місце. Все це - один хід. Одначе брати фігуру зовсім не обов'язково. Шахи - не шашки.

Завдання №3 Теоретичний блок

Подивимося на діаграму №9.

Які взяття можуть здійснити білі під час свого ходу? Ферзь може взяти чорного пішака - b7- беззахисного, другого пішака - d3- захищає інший пішак - с4. Захищає - тобто, якщо його взяти, то ходом-відповіддю чорні можуть знищити "кривдника". Білі мають право взяти турою h1 або слоном g2 пішака h3, конем d8 взяти пішака -b7 або пішака - f7. Взяття позначається знаком ":" (двокрапка).

Завдання №4 Вільне введення тексту

Подумай і виконай завдання: хід чорних. Які взяття вони можуть здійснити?

Завдання №5 Теоретичний блок

Пішак бере не так, як ходить! На діаграмі №9 білий пішак-d2-перепинений чорним, але це не заважає йому під час ходу білих побити пішака-e3. Здійснивши взяття, пішак переходить на сусідню вертикаль і далі просуватиметься вперед лише по ній, поки в результаті нового взяття не перейде на сусідню вертикаль.

Діаграма №9 Діаграма №10

Особливий хід пішака - взяття на проході. На діаграмі №10 білі можуть з початковогоположення зробити хід пішаком -с2- на два поля c2-c4. Тим часом чорний пішак b4 цілився на поле с3. Виявляється, перебіжка під вогнем для пішака небезпечна. Чорні мають право побити його "на проході". Знявши білого пішака з шахівниці поставити свого на поле с3, це й значить побити "на проході". На проході пішак б'є тільки пішака! Зробив суперник "довгий" хід пішаком - маєш право його взяти, не скористався цим правом зразу - втратив можливість побити пішака.

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався

8 0

Зрозумілий

8 0

Потрібні роз'яснення

8 0