Урок:

О.Уайльд "Портрет Доріана Грея"

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема уроку: О.Уайльд "Портрет Доріана Грея"

Мета уроку: довести, що твір «Портрет Доріана Грея» - це дійсно роман, усвідомити жанрову та стильову своєрідність роману; розвивати креативність, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, систематизувати, робити висновки; розвивати логічне та асоціативне мислення, пам’ять, увагу; виховувати високі моральні якості

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, тексти роману, вислови про красу, про роман; мультимедійна презентація, схема «Жанрова своєрідність роману», словничок різновидів роману; дидактичний матеріал (тести, «сюжетний ланцюжок»)

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.


2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя

Прекрасне і потворне. Піднесене і нице. Все було у долі « Короля життя»,«Принца парадоксу» – Оскара Уайльда.

«Бути великим – означає бути таким, якого не розуміють» – такий вирок для себе виніс митець. А як ви думаєте? ( Мікрофон)

Актуалізація.

Сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти філософію життя та творчості англійського письменника 19 століття Оскара Уайльда. Щоб збагнути всю сутність життя письменника пропоную звернутись до Уальдівської програми життєтворчості.

Учні презентують проведені власні дослідження ( робота в групах)

Перша група досліджувала естетичні погляди письменника.

Можлива відповідь.

«Йому було байдуже, звідки приходила Краса – з пекла чи з раю, чи вона була «Богом», чи «Сатаною», лише б полегшити життя» так говорив про Уайльда французький поет Шарль Бодлер.

Естетизм виник ще задовго до появи Оскара Уайльда на літературному обрії, проте він став одним із найунікальнійших теоретиків естетизму. Естетизм Уайльда претендував на те, що краса перебуває поза межами моралі. Програма життєтворчості має велике позитивне значення для сучасного життя, бо вчить людей цінувати прекрасне навколо себе. Але Уайльд усвідомлює, що саме ця програма легко трансформується у свою протилежність антиестетичну, потворну дійсність. Трапляється це тому, що надлюдська гонитва за Красою, для якої не існує моралі, приводить до руйнації. По-іншому як усвідомити, що

письменник часто зображує своїх зовні прекрасних героїв моральними монстрами, як у казці « Хлопчик – зірка».

Коментар казки « Хлопчик – зірка».

Подарунок неба, який виріс у родині лісорубів, Хлопчик – зірка став самозакоханим, пихатим та злим. До дітей на вулиці відносився з презирством, постійно ображав, вважав своїми слугами. Йому не притаманні були співчуття, допомога бідним, калікам, недужим. Він був засліплений власною вродою і постійно висміював бідних та жалюгідних. Його самозакоханість така неосяжна, що він не визнає свою неньку, бо вона мала убогий вигляд. Втрата вроди, як кара за пихатість, спонукає “зірку” до перевиховання. Якщо Оскар Уайльд зазначає, що Краса є безцінною, то чому ж у творах зображує якості, які цінніші від краси: співчуття, вміння любити?

Друга група учнів досліджувала наступну складову уайльдівської програми життєтворчості – гедонізм.

Можлива відповідь.

Такою ж неоднозначною була наступна складова уайльдівської програми життєтворчості – критика моралі з гедоністичних засад. «Гедонізм» – вчення, для якого насолода є найвищою цінністю. Свій час Уайльд вважав нудним, нецікавим, дуже практичним і лицемірним. На його погляд, людство втратило вміння цінувати прекрасне, насолоджуватися мистецтвом, позбулося вміння захоплюватися незвичайним. Це відбулося тому, що люди забули про насолоду. У ціх докарах є багато справедливого, адже сьогодні більшість людей живуть буденним життям. Тому мрія письменника про повернення людям радості життя є позитивною. З іншого боку, культ насолоди, так само як і культ Краси, якщо не обмежувувати мораллю, швидко приводить людину до деградації.

Що як не мораль, перешкоджає людині отримувати насолоду, як вона хоче, що, як не мораль, спонукає задумуватися над горем і муками нужденних, соромитися своїх задоволень у той час, коли страждають інші? Уайльд – теоретик спонукає забути мораль і залишити лише насолоду. Але те, що просто довести теоретично, нелегко підтвердити життям.

Суперечність і в більшій мірі парадоксальність гедонізму розкриває казка Уайльда «Щасливий Принц».

Коментар казки «Щасливий Принц». В місті велично возносилася скульптура Щасливого Принца, яка повністю була покрита золотом. Статуя Принца з’явилася в місті тому, що за життя він був найщасливішою людиною серед містян. Щоб люди розумілися на щасті, вдячні піддані увіковічили пам’ять Принца. Та, перетворившись на золоту статую, він зрозумів істинну ціну власного щастя – це незнання реального життя, незнання людей та їх проблем. Бо він все життя прожив за високою стіною. Коли Принц – статуя побачив страждання людей, то зрозумів реальність життя. Принц просить ластівку зняти з себе всі коштовності і роздати бідним. І хоч зовні він стає некрасивим, його душа окриляється. Мораль твору – людина може отримувати насолоду і усвідомлювати себе щасливою лише тоді, коли відгородиться від навколишнього світу великим муром, стане байдужою і жорстокою. І знову художній твір довів парадоксальність теорії гедонізму.

Вчитель

Настав час найголовнішого твору Уайльда, його єдиного роману – «Портрет Доріана Грея». Проведем дослідження, як філософія насолоди впливає на внутрішній світ людини, що відбудеться, якщо настане пересичення, коли буде вичерпаний запас насолод, які вона собі придумала. Простежимо за долею Доріана Грея: коли почалася деградація його душі, як вона проходила і як Доріан перетворився на великий порок.

Мультимедійна презентація до твору.

Робота зі схемою «Сходинки пороку Доріана Грея».

Вчитель. Ми знайомимося з Доріаном Греєм у майстерні художника Безіла Холлорда, який написав його портрет. Яким ви побачили митця?

Можлива відповідь.

Це художник, захоплювався всім прекрасним, жив у гармонії зі світом, вмів дарувати красу оточуючим. Людина високої порядності й чистоти думки.

Хто змусив Доріана замислитися над прекрасними рисами свого обличчя? Хто в романі сповідує ідеї гедонізму?

Можлива відповідь.

Ідею гедонізму в романі сповідує лорд Генрі. Він вирішив випробувати теорію на практиці, зокрема на долі Доріана Грея. Отримувати від життя насолоду, чинити так, як хочеш, а не так, як вимагає від тебе суспільна мораль. Дуже спокусливо, тим більше, за свої вчинки, навіть злочинні, ти не несеш ніякої моральної відповідальності. Дорін, не замислюючись, піддався такій спокусі, став на шлях самознищення.

Що зрозумів Доріан, коли побачив свій закінчений потрет?

(Фрагмент фільму)

І ось перша сходинка пороку Доріана Грея – усвідомлення ним власної своєї краси. Що було хибним у його роздумах? З цієї сходинки потрібно було йти вгору, чому ж він вибрав інший шлях?

За вічність молодості Доріан був готовий віддати душу. Хто з відомих вам героїв літератури і за що віддає душу?

(Фауст – за знання.)

Чому людина здатна так легко розлучитися зі своєю душею?

Що таке знання, зовнішня краса, молодість – цим поняттям можна дати більш – менш зрозуміле визначення. Що таке душа – питання вічне. Проблема в тім, що людина не оцінила красу свого внутрішнього світу. Доріана переймається, що роботою художника Безіла Холлорда, його портретом, будуть захоплюватися завжди, а ним самим – лише до появи першої зморшки на обличчі.

Чи зрозумілі для вас хвилювання Доріана?

У вас зараз краса юності, а чи думали ви над тим, що вона мене разом із юністю? Ваше розуміння краси.

Можлива відповідь.

Красу слід шукати і в собі, і навкруги. Важливо навчитись бачити справжню красу, цінувати її, не зосереджуватися на зовнішньому і швидкоплинному, тим більше, що людину характеризує насамперед внутрішня, духовна краса.

Друге випробування Доріана – любов.

Розкажіть цю історію. Кого кохав Доріан – Сибілу чи ролі, які вона майстерно грала в театрі? Розкажіть цю історію.

Можлива відповідь. Доріан поринув в те море пристрастей і образів, які майстерно грала дівчина в театрі. Він не покохав дівчину на їм’я Сибіла Вейн, йому сподобалася її гра, костюми, штучні мовлення та погляди. Можна стверджувати, шо Доріан захопився бутафорією.

Отже, друга сходинка пороку Доріана Грея – захоплення бутафорією. Який доказ на користь такого висновку можна навести?

Можлива відповідь.

Доріан відштовхнув Сибілу тоді, коли побачив у ній звичайну людину – не Дездемону, не Джульєтту, а дівчину, яка розучилася демонструвати на сцені пристрасті, бо сама вперше закохалася. Але Доріана не цікавила дівчина, її внутрішні переживання.

Які зміни сталися на портреті Доріана після розриву з Сибіл?

Доріан ставить собі питання: «Може в мене немає серця?»

Спробуйте дати відповідь на це питання.

Третя сходинка пороку – самолюбство і бездушність.

Доріан прагнув дізнатись нового. Які захоплення були у Доріана?

Відповідь. Мода, дендізм, містицизм, запахи, музичні інструменти, вишивки і гобелени.

Але ці захоплення для Доріана також булу прологом, як результат пересичення. Він намагається пізнати життя з усіх сторін. Яке життя він веде?

Як впливає на оточуючих?

Чому люди, з якими спілкується Доріан, майже без опору підпадають під вплив пороку?

Порок – це інфекція?

Зміст поезії у прозі Оскара Уайльда «Магніт»

Як ви думаїте, чому люди піддаються магнетизму розпусти?

Чому Доріан Грей вибрав саме цю дорогу?

Четверта сходинка пороку – розпуста.

Навіщо Доріан вирішив показати портрет Безілові? Що побачив Безіл?

– «У нього очі диявола!»

Як вигадаєте, чи винен художник у тому, що Доріан став саме таким?

П’ята сходинка пороку – вбивство людини.

Як вплинув на Доріана скоєний їм злочин?

І знову він прямує до кубла розпусти. Що мріє знайти?

Чи можна вилікуватися від страшних спогадів?

Може, опіум?

Які почуття постійно переслідували Доріана?

Шоста сходинка пороку – страх. Чого боявся Доріан?

Що він зрозумів?

Сьома сходинка пороку – вбивство власної совісті, душі.

Перегляд відео слайдів.

Вчитель.

Пропоную вам зробити свій висновок з уроку. Може цей геніальний твір спонукав вас до власних роздумів. А може хтось із вас змінив своє власне бачення життя.

Лорд Генрі якось сказав Доріанові: « Справжня таємниця щастя – у пошуку краси.» Чому цей шлях не зробив Доріана щасливим?

Потрібно усвідомлювати і розуміти мету своїх пошуків. Доріан не знайшов красу, бо вона була відсутня у тих місцях, де він шукав. Краса не у відчуттях, не в насолоді і навіть не у мистецтві. Красу треба шукати в людині.

Домашнє завдання.

Підготуватися до написання твору за романом Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грея»

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

 О.Уайльд "Портрет Доріана Грея"
16 квітня 2021
4 0
3
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас
126 12 355 45 36 0

2

1. Де і коли народився Оскар Уайльд?

2. Ким були його батьки?

3. Яку освіту здобув майбутній письменник?

4. Хто вплинув на особистість письменника?

5. Назвіть твори з літературного доробку митця?

6. Основні естетичні положення викладені в книзі …?

7. Які твори принесли успіх О.Уайльду?

8. Засновником якого літературного напрямку вважається Оскар Уайльд?

9. Коли був написаний роман «Портрет Доріана Грея»?

10. Чому письменник був ув’язнений?

11. Як змінилося його життя після ув’язнення?

12. Де і за яких умов помер О.Уайльд? Де його поховано?

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 1

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 2

Так: 0

Рекомендуємо

Оскар Вайльд . Ідейно-естетичні погляди і творчий шлях митця. Проблема краси й моралі в романі «Портрет Доріана Грея». Система образів. Еволюція головного героя. Роль фантастики у творі. Символіка. Традиції і новаторство О. Вайльда в жанрі роману.

Оскар Вайльд . Ідейно-естетичні погляди і творчий шлях митця. Проблема краси й моралі в романі «Портрет Доріана Грея». Система образів. Еволюція головного героя. Роль фантастики у творі. Символіка. Традиції і новаторство О. Вайльда в жанрі роману.

873

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
10 клас

20 грн

"МУЗИЧНІ ПОРТРЕТИ"

"МУЗИЧНІ ПОРТРЕТИ"

734

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

46 грн

8."ЖИВОПИСНІ ПОРТРЕТИ"

8."ЖИВОПИСНІ ПОРТРЕТИ"

120

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Образотворче мистецтво
6 клас

46 грн

28. Портрети художників-романтиків

28. Портрети художників-романтиків

274

Аватар профіля Бордунова Наталя Юріївна
Мистецтво
8 клас

25 грн

28."ПОРТРЕТИ ХУДОЖНИКІВ-РОМАНТИКІВ"

28."ПОРТРЕТИ ХУДОЖНИКІВ-РОМАНТИКІВ"

186

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
8 клас

46 грн

Практичне заняття. Історичний портрет Данила Галицького

Практичне заняття.  Історичний портрет  Данила Галицького

580

Аватар профіля Боброва Ольга Сергіївна
Історія України
7 клас

33 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8401

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1521

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3143

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас