Урок:

Оповідання „Перевтілення. Франц Кафка”

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Епіграфи до уроку: № 1 : І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою»
Буття, 1, 26
№ 2: Человек! Это великолепно! Это звучит гордо!
М. Горький
№ 3: Да любите друг друга…
Єв. від Іоанна, 14–15

МЕТА: Перевірити рівень засвоєння знань із теми « «Перевтілення» Ф. Кафки», розвивати навички усного монологічного зв’язного мовлення, уміння працювати з художнім текстом, висловлювати та аргументувати власні оцінки та судження з опорою на текст твору; виховувати повагу до особистості, співчуття і милосердя.Проаналізувати новелу Кранца Кафки « Перевтілення»;

ОБЛАДНАННЯ:  Іллюстрації.

ХІД УРОКУ:

І. Створення психологічної атмосфери уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань: тест-завдання з біографії Кафка.

Щоб краще збагнути суть твору Кафки, зрозуміти образ Грегора Замзи, треба добре знати життєвий шлях самого автора, адже Кафка казав: «Література – це я сам, це моя плоть і кров».
– Як ви гадаєте, які обставини життя Франца Кафки справили вплив на його творчість? (стосунки з батьком, особиста невлаштованість,
– обтяжлива робота, чужий серед своїх)
– Чому світ Кафки називають розколотим?
(Кафка: «Який жахливий світ юрмиться у моїй
голові!»)
Висновки: Світ Кафки:
– чужий серед своїх;
– світ абсурдний, жорстокий;
– жах, зневіра, розгубленість;
– відчуження, самотність.
– Який провідний мотив творчості Кафки? (Самотність, відчуження: Кафка: «По суті, самотність є моєю єдиною метою, моєю найбільшою спокусою»).
Методичний коментар: висновки виносяться на дошку біля портрета Ф. Кафки і підтверджуються словами Кафки: « Що ти знаєш про мій біль, і що я знаю про твій». (Слайд 4)
Аналіз картини Е. Мунка «Крик» (Слайд 2).
– Що спільного між картиною Е. Мунка «Крик» та новелою Ф. Кафки «Перевтілення»? (Провідний мотив: самотність, жах, крик болю. )

ІІІ. Перегляд презентації.

ІV. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

Наш сьогоднішній урок – спроба розібратися в суперечливому стані героя новели « Перевтіленні» Ф.Кафки, дослідити внутрішню психологію Грегора Замзи та довести, що твір Ф.Кафки – це його суб’єктивне світосприйняття  (експресіонізм)

V. Вивчення нового матеріалу

         1.Літературне  шоу.( знайомство з героєм)

Вибирається учень, який сідає в крісло посередині класу.

Учні починають розмову з товаришем, «перевтіленим» у Замзу.

-         Чому Ви стали комахою?

-         Як Вам жилося у такому обліку?

-         Чи перестали Ви любити від цього менше свою родину?

-         Що ви зробили для родини в обліку людини і що вирішили зробити, будучи комахою?

-         Чому вирішили померти? Це що вихід для Вас і для Вашої сім'ї?

-         Чи був у вас інший вихід?

2.Бесіда з учнями.

Дякую всім за цікаві запитання. А тепер спробуймо поглибити висновки, до яких ви дійшли, підсумувавши бесіду  з Грегором Замлою  та спершу маю до Вас декілька запитань.

Що ви бачите на дошці?( вірш Ф.Г.Лорки « Повернення з прогулянки»).

Учитель вдруге читає вірш.

Отже, що сталося?

( та нічого особливого: герой змінює свій образ чи, точніше, хтось змінює його образ. Але зовнішні зміни суттєво не впливають на внутрішній світ Замзи…Ну, хіба що смакові вподобання  стали іншими  та з'явилася здатність пересуватися по стінах та стелі.

Але чому так сталося і який у цьому смисл? ( Якщо вважати, що зміни торкнулися суто зовнішньої подоби Грегора, то смисл перетворення полягає лише в тому, щоб загострити проблему існування людини серед людей, навіть найближчих. Образ, у якому постає Грегор перед нашими очима, - досить неприємний, та невже для того, якби викликати відчуття відрази, обов'язково робити героя гидкою комахою. На думку Кафки людина людині, як правило ворог чи принаймні не друг, ось тільки ці почуття інколи виявляються, а інколи приховуються.)

 Що відбувалося на службі у  Грегора Замзи?( Робота – нудна, сіра, одноманітна, не приносила задоволення , передбачувана,рано вставав на службу, тяжко працював, керівник зверхньо ставився до підлеглого).

Які були в сім'ї стосунки? ( Батько – байдужий до сина, мати – любить Грегора, але стримана, сестра – близька Григорові, але ніколи не цікавилася його життям ).

Те, що Замза перетворився на комаху це справа звичайна?

( відповіді учнів)

3.Перший образ в який я вам пропоную перетворитися, це образ птаха.

  Питання для вас:

-         Яким ви хочете бути птахом?

-         Як ви себе почуваєте?

-         Краще ніж в образі людини?

-         А куди б ви хотіли полетіти?

-         Уявіть собі, що ви летите, хочете приземлитися, а тут мисливець стріляє у вас із рушниці!

-         То ким краще бути птахом чи людиною?

А тепер зовсім дивний образ цукерки « Джек»

   - Вам подобається бути цукеркою з товстим шаром шоколаду?

   - А не боїтесь, що вас все рівно з'їдять?

   - А ви б хотіли, що вас хтось з'їв?

А тепер питання до Комахи – Замзи

  - Чому ви вирішили стати саме комахою?

  - Від цього ви стали менше любити свою сім'ю?

 - Чи задоволені ви були відношенням ваших рідних до Вас?

  -Я к вам легше жилося в образі людини чи комахи?( відповідає комаха)

  - Чому ви вирішили померти з любові до сім'ї чи з жалю до себе?

   - В чому для вас була трагедія?

4.Дати відповіді на запитання..

-         В чому трагедія новели Кафки?

Що таке гротеск?( Гротеск — тип художньої образності, який ґрунтується на примхливому поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного, життєподібного і карикатурного. Гротеск - вищий ступінь комічного. Особливо яскраво виявляються сатиричні форми гротеску. За допомогою гротеску митець створює специфічний «гротескний» світ, аномальний і дивний світ, в якому реальне та нереальне несподівано постають в органічній єдності.)

-Так,  гротеск в даній новелі це і є фантазія, чи може це щось інше? Прокоментуйте.

-         Де показано в новелі гротеск?

-         Чим переймається Грегор Замза в перший день свого перевтілення?

-         Які з цих турбот незабаром відходять на другий план і чому?

Які з цих турбот приходять їм на зміну?

Робота в групах:
Завдання для групп:Розповісти про Г. Замзу, використовуючи цитати із тексту.
1 гр. : Грегор у минулому:
– освіта, заняття, вподобання, інтереси, коло спілкування.
2 гр. : Грегор – син і брат:

– Ставлення Грегора до батьків, сестри.
– Ставлення рідних до Грегора.

3 гр. : Грегор на службі:

– соціальне становище, вид діяльності
– стосунки на службі з шефом, повіреним
– ставлення до служби.

Орієнтовні відповіді учнів:

1 група: Грегор у минулому.
В дитинстві Грегор навчався в народному училищі (звичайній школі), потім у торговому, реальному, згодом – військова служба в чині лейтенанта (фото на стіні у вітальні, де Грегор весело всміхається, свідчить про те, що у ту пору він був щасливим). Після армії з особливим запалом Грегор почав працювати у фірмі – настільки вдало, що майже одразу з маленького прикажчика зробився комівояжером і зумів навіть купити батькам квартиру, яка була його гордістю.
Чи були в його житті розваги? Практично, ні, бо все його життя крутилось навколо роботи, і робота поглинала все. Радості і розваги були пов’язані теж з роботою: покласти на
стіл сьогодні більшу суму, ніж у минулу зарплату, побачити радість на обличчях рідних. Захоплення Грегора були прості й примітивні: випилювання всяких дрібничок, читання газет і іноді спілкування з двома-трьома приятелями. Особистого життя у Грегора не було.
2група: Грегор – син і брат.
Грегор був прекрасним сином і братом, турботливим, люблячим. Коли він, уже втративши людську подобу, згадує своє минуле життя, то з гордістю усвідомлює, що зумів домогтися для своїх батьків і сестри такого життя і такої (родина не просто проживає у прекрасній квартирі, а ніхто, крім Грегора, не працює, однак сім’я почувається комфортно через допомогу прислуги). Таким чином, Грегор фактично повністю присвятив себе сім’ї, забувши про власні потреби. Герой дуже любить свою матір, навіть голос її викликає у нього хвилювання. Батька Грегор боїться, по відношенню до нього він вживає слова «обов’язок, борг»: адже саме для погашення батьківського боргу так напружено працює Грегор.
До сестри Грегор ставиться особливо трепетно, ніжно, мріючи через рік назбирати грошей і відправити її навчання до консерваторії: він пишається її грою на скрипці.
3 група: Грегор на службі.
Як службовець, комівояжер Грегор Замза дуже сумлінний, обов’язковий, старанний,
працьовитий. Саме йому довіряють серйозні доручення, через які Грегор так рідко буває вдома. Однак Грегор відчуває прискіпливе, принизливе ставлення свого шефа до себе і розуміє його несправедливість, адже інші службовці фірми можуть дозволити собі байдикувати і їм ніхто зауважень не робить, а Грегор нічого подібного собі ніколи не дозволяв, він навіть жодного разу за п’ять років не був на лікарняному. Крім того, Грегор почувається страшенно змученим постійними відрядженнями, що змушують його підніматися о четвертій годині ранку, проводити весь час у дорозі. А тому Грегор не любить своєї роботи і тримається на ній тільки заради відпрацювання батьківського боргу.

VІ. Підсумок уроку

Чим вас вразило це оповідання? І сам образ Грегора?

           (відповіді учнів)

         VІІ. Домашнє завдання.

       Написати твір – мініатюру на тему « Прокинувшись, я побачив (ла), що перетворився( лася) на…»

Вміст уроку:
1
2
3
4

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість Франца Кафки
5 червня 2021
6 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
269 10 330 118 1151 0

2

Франц Кафка «Перевтілення»
26 жовтня 2020
4 0
1 1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
373 12 855 189 1754 0

3

Літературний диктант:

1.У якому кварталі народився Ф.Кафка?( єврейському)

2.Де він народився?( У Празі)

3. Чи сповідував він юдаїзм?( Ні, і судячи з усього не володів ні давньоєврейською мовою, ні навіть їдишем – розмовною мовою європейських євреїв).

4.Ким був батько Ф.Кафки( Дрібним фабрикантом).

5. Як батько ставився до сина(прискіпливо, деспотично, придушував волю хлопця, позбавив його віри у свої сили і викликав до себе у майбутньому почуття страху, ненависті, відрази).

6.Яку освіту здобуває Кафка( Юридичну).

7.З якого року почав друкуватися ( з1908).

8.Хто був другом письменника( Макс Брод).

9. У якому році він отримав найпрестижнішу літературну премію Німеччини? ( 1915 рік).

10.Як вона називалася?(Премія Фонтане).

11.Скільки разів він відмовив своїй нареченій?(двічі).

12.Що його постійно переслідувало? ( Матеріальні негаразди, безсоння, напади страху, неврози, хвороба серця та сухоти).

13.Хто був най улюбленим письменником Кафки?( Федір Достоєвський).

14.Через що він дістав відпустку?( Через захворювання на сухоти, з якої до праці вже не повернувся).

15 Коли помер Ф.Кафка? (3 червня 1924 року у містечку Кірлінг поблизу Відня).

4

Евристична бесіда за змістом твору:

Пригадаємо зміст новели «Перевтілення»:

Грегор Замза — головний герой твору…

-Що з ним трапилося? (-Головний герой перетворився на комаху.)

-Що вражає в його перевтіленні?

(- Безпричинність перевтілення і безопірність цьому Грегора Замзи.)

- Ким був Грегор до перетворення?

(-Грегор –турботливий син, який утримував усю сім’ю, відпрацьовував батькові борги, дуже любив свою сестру Грету.)

-Опишіть основні риси характеру героя

( - Відповідальний, турботливий, чуйний до прекрасного, працьовитий, покірний.)

- Як розвивалися стосунки Грегора і сім'ї з часом?

(- Стосунки погіршилися, сімя відвернулась від Грегора.)

- Чому виникають такі взаємовідносини?

(- Сімя не розуміє, не приймає перевтілення Грегора на комаху.)

- Що, на вашу думку, найстрашніше у творі?

( - Відчуженість від хворого, нерозуміння, втрата родинного тепла.)

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

"ВОКАЛЬНІ ПЕРЕВТІЛЕННЯ"

"ВОКАЛЬНІ ПЕРЕВТІЛЕННЯ"

961

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Музика
7 клас

46 грн

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського письменника – модерніста.

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського  письменника – модерніста.

195

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
11 клас

30 грн

Перевтілення в мистецтві (7 клас, 9 урок)

Перевтілення в мистецтві (7 клас, 9 урок)

573

Аватар профіля Бордунова Наталя Юріївна
Образотворче мистецтво
7 клас

25 грн

Урок позакласного читання №4.. Марко Вовчок. Оповідання «Козачка» зі збірки «Народні оповідання».

Урок позакласного читання №4.. Марко Вовчок. Оповідання «Козачка» зі збірки «Народні оповідання».

934

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Вокальні перевтілення. Історія двох вальсів (7 клас Урок №6)

Вокальні перевтілення. Історія двох вальсів (7 клас Урок №6)

349

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Музика
7 клас

50 грн

Література рідного краю Микола Никанорович Магера оповідання "Синичка"

Література рідного краю Микола Никанорович Магера оповідання "Синичка"

53

Аватар профіля Басій-Волошина Валентина Володимирівна
Українська література
5 клас

35 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8398

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1521

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3143

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас