Урок:

О.Купрін «Гранатовий браслет»

31.01.2022
5 0
1 2
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: «Гранатовий браслет» О.Купріна – гімн «сильному, як смерть, коханню»
Мета: Дослідити життєву основу і проблематику твору, з’ясувати роль символічних і біблійних образів у художній структурі оповідання, розвивати у учнів навички опрацювання художніх творів.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу

Форма уроку: Урок - бесіда ( аналітико-дослідницька робота по тексту).

Епіграф :

Воно живе і править на землі - з усіх чудес єдине диво. Ю. Огнев

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Олександр Іванович Купрін (1г. М) - один з найпопулярніших письменників дореволюційної Росії. Його проза зі схваленням була помічена,. І для Купріна ці великі майстри слова залишилися на все життя ідеалом художника. Уже в своїх ранніх творах Купрін з великою майстерністю розкриває вічні, буттєві проблеми, критикує темні сторони навколишньої дійсності ( «Життя», «Жах»),підневільну працю ( «Молох»).Пише він і про гіркі долі людей ("З вулиці"), і про російської армії ( «Поєдинок»). Але найзаповітнішу темою стала для нього любов, часто нерозділене, нерозділена ( «Свята любов», «Гранатовий браслет»).Важливе місце займає і така тема, як людина і навколишнє середовище ( «Олеся», «На глухарів»).

На відміну від Буніна, який кращі свої твори написав у еміграції, Купрін пережив в ці роки важкий творча криза. Творчість Купріна було більш відоме радянському читачеві, тому що він, на відміну від Буніна, за рік до своєї смерті, в 1937 році, повернувся з еміграції на батьківщину, повернувся глибоко хворим, які не здатні працювати. За спогадами письменника никандровие, «Він не приїхав до Москви, а його привезла дружина, як річ, так як він нічого не усвідомлював, де він і що він". Але в радянській Москві за Купріна написали панегіричні (хвалебні) нариси і покаянні інтерв'ю. Але тільки надряпана немічною рукою підпис належала достовірно йому. Помер письменник у 1938 році в Ленінграді від раку, а дружина його наклала на себе руки в блокаду там же.

ІІІ. Робота по темі уроку.

Читання і обговорення епіграф.

- Як ви розумієте сенс епіграфа до уроку? Що ж це за «диво», яке «живе і править на землі»?

- А що таке любов? Що значить любити?

Учитель: - Дійсно, дуже важко пояснити, що ж таке любов. Протягом багатьох століть відповідь на це питання шукали і продовжують шукати філософи, композитори, поети, письменники і звичайні люди. Завжди не переставали прославляти це велике й вічне почуття людини. Ось як писав про кохання ще в ХVII столітті відомий драматург Ж.-Б. Мольєр:

В душі померк би день, і тьма настала знову,

Коли б на землі вигнали ми любов.

Лише той блаженство знав, хто пристрасно серце пестив,

А хто не знав любові, той все одно,

Що не жив ...

Сам Купрін так говорив про любов: це почуття, «Яке до сих пір ще не знайшло собі тлумача».

- Які основні теми піднімає Купрін в оповіданні?

Запис. В оповіданні "Гранатовий браслет" Купрін розкриває «вічні» теми: висока і нерозділене кохання, тема нерівності.

Поясніть формулювання теми «Талант любові в оповіданні« Гранатовий браслет ».

Учитель. До речі, у героїв оповідання є реальні прототипи. В основу твору покладено факти з родинної хроніки князів Туган-Барановський. Ця сумна історія трапилася в Одесі. Жолтіков - маленький телеграфний чиновник - безнадійно і зворушливо закоханий в дружину члена Державного Любимова, в Людмилу Іванівну, уроджену Туран-Барановську; брат княгині - чиновник Державної канцелярії - Микола Іванович Туран-Барановський.

Учитель. А закінчити сьогоднішній урок хотілося б віршем Миколи Ленау, Австрійського поета першої половини ХIХ століття: «Мовчати і гинути ...» , Яке, як мені здається, має зв'язок з змістом оповідання « Гранатовий браслет »:

Мовчати і гинути ... Але милею,

Чим життя, чарівні пута!

Свій кращий сон в очах у неї

Шукати, не зронивши ні слова! -

Як світло соромливою лампад

Тріпоче перед лицем Мадонни

І, вмираючи, ловить погляд,

Небесний погляд її бездонний!

Учитель. «Мовчати і гинути» - ось духовний обітницю закоханого телеграфіста. Але все-таки він порушує його, нагадуючи про себе своєю єдиною і недоступною Мадонні. Це підтримує в його душі надію, дає йому сили переносити страждання любові. Любові пристрасної, спопеляючої, яку він готовий забрати з собою в потойбічний світ. Смерть не лякає героя. Любов сильніша за смерть. Він вдячний тій, яка викликала в його серці це прекрасне почуття, підняти його, маленької людини, над величезним суєтним світом, світом несправедливості і злоби. Саме тому, ідучи з життя, він благословляє свою кохану: "Хай святиться ім'я твоє".

ІV.Підсумки уроку. Оцінки. Рефлексія.

Кохання... Що воно? Де воно? Чи є воно? Чи реальний образ Желткова?.. Такі запитання виникли в мене після читання повісті О. Купріна „Гранатовий браслет”. Відповісти на ці запитання дуже важко, практично неможливо, тому що будь-які можливі відповіді правильні й водночас невірні. Не можна довести зворотне людині, упевненій в тому, що кохання немає. І марно говорити про неповторність цього почуття людині легковажній. Але я усе ж хочу висловити свою думку з приводу образу Желткова. Можливо, більшість буде заперечувати, але це мій погляд на кохання, моє бачення цього почуття.

„Я не винуватий, Віра Миколаївна, що Богу було завгодно послати мені, як величезне щастя, кохання до Вас”, — так почав свій лист Желтков. Кохання — щастя... Так, величезне щастя, але у певних обставинах. І головне з них — взаємність, без взаємності величезне щастя перетворюється на велике горе. Чи щаслива людина, яку „не цікавить у житті нічого: ні політика, ні наука, ні філософія, ні турбота про майбутнє щастя людей — для мене все життя полягає тільки у Вас”? Я вважаю, що ні. Я думаю, не можна жити так, не можна тільки страждати і мріяти про кохану, але недоступну. Життя — гра, і кожний з нас

зобов’язаний відіграти свою роль, встигнути це зробити за такий короткий час, встигнути стати позитивним або негативним героєм, але ні в якому разі не залишитися байдужим до усього, крім неї, єдиної, прекрасної.

Желтков думає, що це його доля — кохати до нестями, але без взаємності, що від долі неможливо утекти. Якби не це останнє, то він, безсумнівно, намагався б щось робити, тікати від приреченого на смерть почуття. Ось ті слова, котрі доводять, що Желтков усвідомлював свою приреченість страждати і мучитися від нещасливого кохання: „Подумайте, що мені потрібно було робити? Втекти в інше місто? Все одно серце було завжди біля Вас, біля Ваших ніг, кожна мить заповнена Вами, думкою про Вас, мріями про Вас... солодким маренням”.

Так, я вважаю, що потрібно було тікати. Тікати без оглядки. Поставити перед собою далеку мету і зануритися з головою в роботу, в подолання перешкод на шляху до цієї мети. Потрібно було змусити себе забути своє божевільне кохання. Необхідно було хоча б спробувати уникнути його трагічного фіналу.

Проте, незважаючи на сумну розв’язку, герой Купріна щасливий. Він вважає, що кохання, яке освітило його життя, — це справді прекрасне почуття. І я вже не знаю, чи таке воно наївне і безрозсудне, це кохання? І, можливо, дійсно воно варте того, щоб віддати за нього своє життя і бажання життя? Адже воно гарне, як місяць, чисте, як небо, яскраве, як сонце, постійне, як природа. Таке і лицарське, романтичне кохання Желткова до княгині Віри Миколаївни, яке поглинуло усю його істоту. Желтков іде з життя без скарг, без докорів, вимовляючи, як молитву: „Да святится имя Твоє”.

Неможливо без сліз читати ці рядки. І незрозуміло, чому сльози котяться з очей. Чи то просто жалість до нещасного Желткова (адже життя могло б бути прекрасним і для нього), чи то захоплення красою великого почуття маленької людини.

Тема кохання — одна з центральних тем у творчості Купріна. У його повістях — кохання безкорисливе, самовіддане, яке не чекає нагороди, та заради якого можна здійснити будь-який подвиг, піти на муку і навіть померти. Ніякі життєві зручності, розрахунки і компроміси не повинні його стосуватися. „Мовчати і гинути”, — от девіз героїв Купріна. Не знаю, правильний він чи помилковий, але знаю, що ще не раз маю повернутися до творів Купріна, зустрітися з його чудесними героями. Адже в наш непростий час так приємно заглибитися у світ люблячих і безкорисливих людей.

Чи можлива зараз така любов? Чи є вона взагалі?

- Чи актуально твір в наші дні?

- Як тепер ви відповісте на питання: що таке любов?

- Як Купрін вирішує цю вічну проблему нерозділеного кохання.

V. Домашнє завдання.

·За вибором учнів:

Твір-мініатюра «Що таке любов?» або сінквейн на одну з тем: «Щастя», «Любов» (За оповіданням О. Купріна "Гранатовий браслет".)

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

О.Купрін "Гранатовий браслет"
31 січня 2022
4 0
1 1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
О.Купрін "Гранатовий браслет"...
Зарубіжна література
11—12 клас
5 12 9 2 14 0

2

Аналіз повісті Олександра Купріна "Гаранатовий браслет".

1. На іменинах княгині Віри присутні благополучні люди, в житті яких все влаштовано. Чому, на вашу думку, значне місце в розмовах цих людей займає кохання?

2. Як ставиться Віра Миколаївна до свого чоловіка?

3. Які почуття ввикликали в душі Віри отриманий в подарунок гранатовий браслет? Порівняйте, як вона прийняла подарунки чоловіка, сестри та Желткова?

4. Розповіді генерала Аносова - це розповіді про кохання? Чи те, що він розповідає не можна назвати коханням?

5. Визначіть, в яких випадках роздуми генерала Аносова про кохання мають характер маніфесту і його вустами говорить сам Купрін?

6. Чому слова генерала виявились для Віри Миколаївни пророчими?

7. Як поводять себе під час відвідування Желткова князь Василій та Микола? Чи можна сказати, що відношення князя Василя до Желткова визначається тим, що він розуміє його почуття? Чи здатен Микола зрозуміти та оцінити іншу людину?

8. В яку хвилину Желтков приймає рокове рішення? Що підштовхнуло Желткова до самогубства?

9. Як розкриває внутрішній світ героя його письмо?

10. Чи є закономірним фінал повісті? Чи можна погодитися з тим, що смерть Желткова означає собою смерть любові? Який моральний та символічний зміст має смерть Желткова?

11. Чи є вина Віри у тому, що сталося?

12. Чи є винні у тому, що сталося?

13. Чи мав рацію Желтков добровільно пішовши з життя?

14. У чому полягає символічний зміст назви твору?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Плетіння браслету на станку

Плетіння браслету на станку

289

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Трудове навчання
8—9 клас

24 грн

Плетіння браслета з бісеру. Остаточна обробка виробу. Захист проекту.

Плетіння браслета з бісеру. Остаточна обробка виробу. Захист проекту.

975

Аватар профіля Півнюк Олена Вікторівна
Трудове навчання
6 клас

83 грн

Барбара Космовська "Позолочена рибка"

Барбара Космовська "Позолочена рибка"

1438

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"

Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"

274

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Роман чуттєвості як прояв «жіночої літератури» к. XVIII – ХІХ ст. Джейн Остін.

Роман чуттєвості як прояв «жіночої літератури» к. XVIII – ХІХ ст. Джейн Остін.

261

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Софокл "Антігона"

Софокл "Антігона"

304

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

50 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

658

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8363

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1515

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3138

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас