Урок:

О.Грін.Творчість. повість-феєрія "Пурпурові вітрила".

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: О.Грін.Творчість. повість-феєрія "Пурпурові вітрила".

Мета: Ознайомити з короткими відомостями про життя й творчість О.Гріна, висвітлити його зв’язки з Україною, визначити основну тему та ідеї повісті-казки «Пурпурові вітрила»; схарактеризувати образи Ассоль і Грея; дати початкове поняття про символ, розкрити символіку твору; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати текст, художній образ; виховувати моральні якості учнів.

Обладнання: текст повісті-казки «Пурпурові вітрила»; портрет О.Гріна; карта України; ілюстрації до твору;

Тип уроку: урок позакласного читання

Хід уроку:

І. Організаційний момент

IІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Життя людині дається лише раз, і варто його прожити достойно, не схиляючись під ударами долі. Але не завжди так буває. Тому тільки самовіддана, сильна духом особистість може перемогти життєві негаразди, тобто людина з високою мрією, що прагне здійснити її. Для справжніх мрійників немає перешкод, які б вони не подолали. Яскравим прикладом цього є герої повісті – феєрії «Пурпурові вітрила» О.Гріна.

- Як ви вважаєте, що дасть вам вивчення цього твору?

(Вивчення повісті – феєрії « Пурпурові вітрила» вчить бачити у буденному таємниче, відчувати добро і прагнути його, бути сильним духом та перемагати життєві негаразди, мати високу мрію і вірити, що мрії здійснюються).

- Чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Чогось таємничого, цікавого, хороших оцінок).

ІІІ. Робота за темою уроку.
Слово вчителя.

Зараз ви дізнаєтесь багато цікавого про загадкову країну Грінландію, її мешканців, які вірять у силу справжнього кохання, в ідеали дружби, честі, у своє щасливе майбутнє.

1.Робота з портретом О.Гріна.

Яким постає перед вами письменник?
(З глибоким розумним поглядом, вдумливим, замріяним).

2.Повідомлення групи літературознавців про життєвий і творчий шлях О.Гріна.
1 літературознавець. 20 серпня 1880 р. у невеличкому повітовому містечку В’ятської губернії Слобідське в незаможній сім’ї Гринєвських народився син. Хлопчик був мрійником, цінував прекрасне.

У 1826 р. майбутній письменник залишив родину і вирушив до Одеси з надією влаштуватись на який–небудь корабель, щоб помандрувати до омріяних країн. Йому довго не щастило, та нарешті юнака взяли матросом у рейс Одеса – Батумі. Однак його списали з корабля, тож капітаном він так і не став, а далекі країни залишилися у мріях. Але на все життя О.Грін запам’ятав море, зоряне небо над головою, портові міста Ялту, Севастополь, Феодосію, які згодом зобразив у своїх творах під іншими назвами.
2 літературознавець. О. Грін писав: « Я став придивлятися до моря і морського життя з його внутрішнього, справжнього боку, вперше відчувати, що тут такі самі люди, як і всюди, і що чудеса – в самих нас».

Ось і шукав «чудес у самих нас» майбутній письменник, працюючи і слюсарем, і рудокопом, і вантажником, і актором, і золотошукачем, і рибалкою. Навіть десять місяців служив в армії.

Він так і не дослужив, утік з армії і захопився революційними ідеями. 11 листопада 1903р. Гринєвського вперше заарештували. Звільнили у 1905 році. Незабаром письменник нелегально переїхав до Петербурга. Там він злидарював, і ті враження почали лягати на папір. Так Гринєвський став письменником О.Гріном. Грін – це хлопчаче прізвисько письменника. З 1907 року він під цим псевдонімом почав друкувати свої твори.

3 літературознавець. З 1912 р. по 1918р. О.Грін приятелював з відомим російським письменником О.І. Купріним. Улітку 1919р. О.Гріна призвали на службу до Червоної Армії. Згодом письменник захворів на тиф. Після хвороби не мав ні роботи, ні притулку, та йому пощастило – допоміг інший російським письменник М. Горький та Гріну дали окрему кімнату, а головне - він знайшов літературну роботу. Тож незабаром, у 1921р. , з’явилася на світ його дивовижна повість « Пурпурові вітрила».

У лютому 1921р. Грін одружився із Н.М. Мироновою. І в цьому ж році розпочав роботу над романом « Сяючий світ», у якому втілив думку про могутність людського духу, котрий не можна здолати. Грін писав романтичні твори, мріючи зробити дійсність кращою, показати шляхи й вдосконалення.
4 літературознавець. З 1924 по 1930рр. письменник жив у Феодосії, на березі моря. Нині у Феодосії є музей - квартира письменника. Феодоські шанувальники творчості О. Гріна створили навіть юнацький клуб «Пурпурові вітрила».

Останні дні письменника пройшли в Старому Криму, де йому було спокійно і затишно. Разом з ним були книги, сонце, море і, головне, кохана дружина.

8 серпня 1932 року О. Гріна не стало. Але своїми книгами письменник довів усьому світові, що мрії обов’язково здійснюються, якщо їх ніколи не зраджувати.
3.Історія створення повісті «Пурпурові вітрила» .

1 пошуковець. Повість «Пурпурові вітрила» була написана О. Гріном у 1921 році, коли ще не скінчилась громадянська війна, а голод господарював у містах і селах. Цей твір з фантастично-казковим сюжетом і щасливим кінцем став візитною карткою, емблемою усіх мрійників і романтиків. Казковості твору надає постать чарівника Егля. Свою казкову історію О. Грін назвав феєрією. «Пурпурові вітрила» - це яскрава оповідь про досяжне щастя, на яке заслуговують Ассоль і Грей.
4. Словникова робота.
2 пошуковець. Проведення словникової роботи.

Казка – один із основних жанрів усної народної творчості, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні.
Фантастика – різновид художньої літератури, який зображує нереальні події та явища, створені фантазією автора.
Феєрія – театральна або циркова вистава з фантастично – казковим сюжетом, з широким використанням сценічних ефектів і трюків.
5. Бесіда на виявлення первісного читацького сприйняття- Чи сподобався вам твір? Чим?

- Які герої найбільше запам’яталися?

- Чи став хтось із героїв вашим ідеалом?

- Які враження залишила повість – казка у вашій душі?
6. Робота над змістом повісті «Пурпурові вітрила». Бесіда.

- Чому Лонгрен, матрос із «Оріона», покинув службу? (Померла дружина Мері).

- Кого Лонгрен вважав винуватцем смерті своєї дружини? (Меннерса).

- Як діти ставилися до Ассоль? ( Дівчинка росла без подруг, вона відчувала до себе ненависть дітей).

- Які ігри любила Ассоль? (Любила книжки, кораблики, допомагала батькові виготовляти іграшки і продавати їх).

- Хто такий Грей? Яким він був? (А. Грей – фантазер, непосидючий маленький мрійник. У нього добре, чутливе серце. Хлопчик був допитливим, хотів знати, що таке рай. Він не міг допустити, щоб з рук і ніг Спасителя текла кров. Грей жаліє служницю Бетсі, уміє відчувати її біль. У нареченого Бетсі Джоя не було грошей. Артур розбив свою скарбничку і подарував бідній дівчині гроші на весілля).
Звучить запис морського прибою.

- Яка картина вразила хлопця? ( Корабель на гребені хвилі. Шторм! Капітан)

- Ким вирішив стати Артур? (Капітаном)

- Скільки років було Грею, коли він таємно залишив свою домівку? (15)

- Що ще ви дізналися про хлопця? ( Найголовніше те, що Артур переміг себе. Раніше половину грошей витрачав на тістечка, другу половину власного майна програв у карти. Тепер Грей позбувся поганих звичок, став себе фізично загартовувати. Він став міцним, засмаглим моряком, тепер у нього є сила, рішучість, блиск в очах. За один рік вивчив навігацію. Добре проштудіював кораблебудування, морське право, керування суднами і бухгалтерію. Артур купив новий білий галіот «Секрет». Тепер він капітан, мрія здійснилася.

Хлопець любить свою стареньку матір, щороку відвідує її. Йому боляче, що батько помер, так і не побачивши свого сина).

- Що відчув Грей, коли побачив на березі моря сплячу дівчину? ( Відчув, що все у ньому зрушилось, усміхнулося. Таке відчуття з’явилося вперше).

- Що Грей подарував сплячій дівчині? (Старовинний коштовний перстень).

- Як далі розвивалися події? Переказ уривка з твору ( Грей прийшов до корчми. Він розпитує у Хіна Меннерса і не вірить йому, що ця дівчина – « недоумкувата Корабельна Ассоль». В цей час Артур подивився у вікно і побачив її. Коли він глянув на дивні риси обличчя дівчини, то відчув ніби удар – удар у серце й голову. Хлопець був щасливий, хоча не розумів, що з ним діється).

- Що відчувала Ассоль? (У дівчини також з’явилося дивне відчуття. Все її єство сповнилось тривогою. Ассоль не могла ні читати, ні шити. В ці хвилини дівчина не думала про образи і кривду).

- Як Грей вирішив зробити Ассоль щасливою? (Він вирішив усе зробити так, як «пророкував» збирач пісень Егль. Артур тепер уже не Артур, а «принц». Він поспішає до крамниці та купує полотно пурпурового кольору).

7. Визначення тематики і фольклорної основи повісті-казки «Пурпурові вітрила». Бесіда.

- Визначте основну тему повісті – казки « Пурпурові вітрила» (Тяжкий шлях Ассоль до своєї мрії).

- Які ще теми порушуються у творі? (Зіткнення мрії з брутальною дійсністю, кохання, доброта, батьківська відданість, заздрість і лицемірство).

- Пригадайте характерні риси чарівної казки. Які з цих рис виявилися у повісті О. Гріна? ( Вигаданість подій і ситуацій, герої мають незвичні імена, перемога добра й кохання у фіналі твору, піднесений стиль тощо).

- У чому ви вбачаєте зв’язок твору з реальністю? Доведіть свою думку на прикладах з тексту ( Зображення тяжкої праці Лонгрена, показ соціальної та майнової нерівності людей, правдивість в описах помешкання персонажів, картин природи).

8. Словникова робота.

Слово вчителя.

У творі О.Гріна « Пурпурові вітрила» є багато символів.
Символ – предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища.

Він завжди розрахований на виявлення «таємної», нез’ясованої суті предмета, образу, явища. Носіями символічного змісту в творі можуть бути будь – які елементи: персонажі, порівняння, художні деталі, пейзажі, метафори. Наприклад, одним із символів у повісті-казці «Пурпурові вітрила» є пурпурові вітрила. Можливо, ви помітили якісь символи, коли читали твір? Назвіть їх. (Картина, іграшки, пейзажі, корабель).

Пурпурові вітрила — символ мрії, надії на краще, величі кохання, що є рукотворним дивом.

Назва яхти Грея «Секрет» — символ пошуку смислу людського буття, таємниці життя.

Каперна — символ людського зла, жорстокості, ницості.

Слово «рай» (у написі на старих бочках) — символ духовної єдності душ, піднесеного життя.

Зоря — символ здійснення мрій, пробудження душі, кохання.

Ассоль – символ світла, добра;

Грей –символ втілення мрії в життя;

пурпуровий колір – колір радості і краси, якої не вистачало у Каперні;

море – символ бурхливої долі й водночас символ свободи, волі, природної гармонії;

сонячне світло – символ просвітлення душі, ідеалу, кохання.

ІV. Підсумкова бесіда. Метод «Мікрофон».

- Які герої протиставленні бездуховному світові? (Ассоль, Грей, Лонгрен).

- Які моральні цінності перемагають у творі? (Добро, кохання, праця, чесність, щирість, краса).

- Який момент є кульмінаційним у зіткненні добра і зла? (Поява яхти «Секрет» з пурпуровими вітрилами).

- Хто здійснив це диво? ( Грей).

- У чому полягає диво, пов’язане із внутрішнім світом героїв? Що зберегли вони в собі? (Вони зуміли зберегти свою душу, прагнення до добра, світлі почуття всупереч жорстокій дійсності. Герої пронесли свою мрію крізь морок і зло і піднеслися над буденністю на крилах своєї надії та кохання).

Що найбільше вам сподобалось на уроці?
Через терни до зірок

Слово вчителя. (слайд №13)

Дитячі мрії…Банальні і небанальні, серйозні і несерйозні, реальні і нереальні, досяжні і недосяжні. Але це дуже добре, коли у маленької людини є мрія, до якої вона йде. Бо це значить, що вона живе повноцінним життям, приймає рішення, будує свої плани. Бажаю, щоб мрії всі збувалися, щоб корабель вашої мрії допоміг вам піднятися через терни до зірок, щоб ваші мрії обов’язково стали прекрасною реальністю.

V. Домашнє завдання:

Написати твір – мініатюру «Моя заповітна мрія»;

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

А.ГРІН "ПУРПУРНІ ВІТРИЛА". ТЕСТИ.
22 листопада 2020
3 1
1 1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
7 клас
25 12 184 17 5 2

2

Питання за змістом повісті.

  1. Де відбувається дія твору?

  2. Чому Лонгрен, матрос із «Оріона», покинув службу?

  3. Кого Лонгрен вважав винуватцем смерті своєї дружини?

  4. Як смерть дружини вплинула на Лонгрена?

  5. Розкажіть про подію, після якої мешканці Каперни зненавиділи Лонгрена та його доньку. Оцініть ситуацію: чи правильно вчинив Лонгрен? Що ним керувало?

  6. Якою росла Ассоль?

  7. Які ігри любила Ассоль?

  8. За яких умов відбулася зустріч Ассоль з чарівником-фольклористом?

  9. Що напророкував дівчинці Егль? (виразне читання пророцтва)

Рефлексія від 16 учнів

Сподобався:

0

Так: 16

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 16

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 16

Так: 0

Рекомендуємо

Микола Вінграновський. Повість «Сіроманець». Сюжет повісті.

Микола Вінграновський. Повість «Сіроманець».  Сюжет повісті.

201

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

35 грн

Всеволод Нестайко. Повість «Чарівний талісман». Незвичайні події в повісті (кілька уроків)

Всеволод Нестайко. Повість «Чарівний талісман». Незвичайні події в повісті (кілька уроків)

613

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Урок позакласного читання Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

Урок позакласного читання  Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

564

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
6 клас

20 грн

Пошук себе та мрій у повісті "Джонатан Лівінгстон"

Пошук себе та мрій у повісті "Джонатан Лівінгстон"

184

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Оксана Радушинська. Повість «Метелики в крижаних панцирах» (скорочено). Короткі відомості про письменницю. Інклюзивність як норма життя в суспільстві. Соціальний та психологічний аспекти повісті. ТЛ: психологічна повість.

Оксана Радушинська. Повість «Метелики в крижаних панцирах» (скорочено).  Короткі відомості про письменницю. Інклюзивність як норма життя в суспільстві. Соціальний та психологічний аспекти повісті. ТЛ: психологічна повість.

514

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

35 грн

Валентин Чемерис. Повість «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» (скорочено). Короткі відомості про митця. Гумористична повість про життя та пригоди школярів: дружбу й перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення.

Валентин Чемерис. Повість «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» (скорочено).  Короткі відомості про митця. Гумористична повість про життя та пригоди школярів: дружбу й перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення.

898

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7—8 клас

35 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8403

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1522

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3144

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас