Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Українська народна казка «Лисичка та журавель»
Мета: формування читацької компетентності школярів
Завдання:
1) формування повноцінних навичок читання;
2) формування вмінь працювати з різними видами інформації;
3) ознайомлення учнів з дитячою літературою різної тематики і жанрів;
4) розвиток мислення, мовлення, уяви, пізнавальних здібностей школяра;
5) виховання в учнів почуття дружби, порядності; позитивного ставлення до читання
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок.
Ключові поняття: казка
Методи: за джерелами подачі інформації (словесні, наочні); за основними дидактичними завданнями ( застосування отриманих умінь, знань і навичок); за характером пізнавальної діяльності ( пояснювально-ілюстративні, частково-пошукові).
Обладнання: ілюстративний матеріал, роздатковий матеріал, підручник з читання для 2-го класу.
Міжпредметні зв’язки: я досліджую світ, математика
План уроку
1. Організація початку уроку
1.1 Привітання
1.2 Перевірка готовності до уроку
2. Мовленнєва розминка
2.1 Артикуляційна вправа
2.2 Робота зі складовими таблицями.
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
3.1 Інформаційне бюро
3.2 Впізнай казку
4. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
4.1 Вступне слово вчителя (розповідь про письменника)
4.2 Знайомство з героями. Гра « Шифрувальник»
4.3 Читання казки вчителем
4.4 Розуміння змісту казки
4.5 Місто справжніх читачів. Словникова робота
Фізкультхвилинка
4.6 Читання ланцюжком
4.7 Гра «День – ніч»
Фізкультхвилинка. Вправа для очей «Маятник»
4.8 Гра «Бджілки - рибки»
4.9 Гра «Читай по різному»\
5. Узагальнення і систематизація знань
5.1 Характеристика героїв
6. Підсумок уроку. Рефлексія.
Хід уроку
1. Організація початку уроку
1.1 Привітання
- Добрий ранок, мої дорогі. Сьогодні до нас на урок завітали гості, давайте з ними привітаємося
« Вітаємо Вас! Ми – 2-Б клас.
Ми «Дзвіночками» називаємось,
у другій гімназії навчаємось!»
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Перевірте, щоб на ваших столах був підручник, простий олівець, табличка по середині парт та конверт
2. Мовленнєва розминка
2.1 Артикуляційна вправа
Сіли, діти, всі рівненько.
Посміхнімось веселенько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
- А щоб гарно читати на уроці, почнемо урок із мовленнєвої розминки. Уявіть що перед вами величезний торт із свічками і вам треба їх задути.А що треба робити перед тим як задувати свічки на тортику? Так, треба загадати бажання. Давайте побажаємо щоб наш урок пройшов гарно і ми навчилися чомусь новому. А тепер задуваємо.
- А що ще треба на святі крім тортика? Так, це повітряні кульки! Давайте всі разом надуємо кожен по кульці.
- А ще прийнято дарувати квіти! Гляньте який у нас букет, давайте понюхаємо!
2.2 Робота зі складовими таблицями.
- А зараз у вас на партах є таблички для читання, одна на двох. Завдання читати по рядочку чітко, голосно та зрозуміло, покажіть рукою, як це рядочок. Готові? Починаємо.
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Інформаційне бюро
- Ми з вами вже знайомилися із казкою. Давайте заглянемо у наше інформаційне бюро і пригадаємо що таке казка?
Казка – це вигаданий твір у якому головні герої можуть бути тварини із людськими рисами характеру.
- Яка буває казка? (чаріна казка, соціально-побутова та казка про тварин)
- Які це нородні казки?
2. Впізнай казку
- А зараз вам таке завдання. Я буду вмикати уривки казок, а ваше завдання впізнати і назвати цю казку.
4. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
4.1 Вступне слово вчителя
- Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з українськими народними казками!
4.2 Знайомство з героями. Гра «Шифрувальник»
- А зараз я пропоную вам дізнатися, хто ж є героями казки, яку ми будемо читати. А що це за казка ви як раз дізнаєтеся попрацювавши парами.
- На партах у вас лежить невеличкий конверт. В ньому лежить наступне завдання, перевіримо на скільки ви уважні. Гра називається «Шифрувальник». Вам треба взяти олівчик та закреслити однакові літери і у вас вийде слово. Працюємо в парах, пара яка закінчила показує, що вони готові піднявши руки в гору.
ЖОУКРМАМІВІЕЛКОЬ журавель
ДЛБПИСПДБПОНЬПКБАД лисонька
- Чудово, молодці!
- А хто може сказати мені, що ви знаєте про цих тварин з я досліджую світ?
Яка лисичка? ( це хижа тварина, як полює. Вони всеїдні. Живе у лісах. Лисиці обережні, у разі небезпеки або погоні, вони заплутують сліди і ховаються в інших містах, тому їх називають хитрими.
Який журавель! Це великий птах, який на зиму відлітає у теплі краї. Він дуже розумній і обережний, тому перехитрити його важко. Зграї навіть виставляють сторожу, щоб ті слідкували. Вони живуть у нас? А ви бачили колись журавля?
4.3 Читання казки вчителем
- Ну що? Здогадалися, що ж це за казка?
- Тоді давайте її послухаємо. Слухаємо уважно і запам*ятовуємо.
4.4 Розуміння змісту казки
- Хто першим запросив до себе на гостину?
- Чи щирою була лисичка?
- Що коїлося в душі в журавля?
- Як повівся журавель?
- Яка саме частина казки зображена на малюнку у ваших підручниках?
4.5 Місто справжніх читачів. Словникова робота
- Перш ніж відправитися у місто справжніх читачів і почати читати казку, треба з’ясувати значення деяких слів
(Читання луною)
- Приятелює
- Розгнівалася
- Розсердилася
- Пригощайся
- Розійшлися
- Приятелько
- Запросини
- Припрошує
- Зареклася - обіцяти не робити чогось більше
Фізкультхвилинка
- Ну і щоб набратися сил, давайте трішки розімнемося. Вставайте із-за своїх парт та повторюйте фізкультхвилинку за роботом.
4.6 Читання ланцюжком.
4.7 Гра «День – ніч» Поділ тексту на частини. Вибіркове читання.
– На скільки частин можна поділити казку? Як називаються ці частини?
– Прочитайте зачин казки.
– Прочитайте кінцівку казки.
Фізкультхвилинка. Вправа для очей «Порахуй журавликів»
4.8 Гра «Бджілки - рибки»
4.9 Гра «Читай по різному»
5. Узагальнення і систематизація знань
Учні об*єднуються у дві групи. Давайте пригадаєио правила роботи в групі!
1 група. Характеристика журавля
- Які із поданих характеристик притаманні Журавлю?
винахідливість
ввічливість
гостинність
ображеність
врівноваженість
стриманість
жадібність
хитрість
нещирість
2 група. Характеристика журавля
- Які із поданих характеристик притаманні Лисичці?
винахідливість
ввічливість
гостинність
ображеність
врівноваженість
стриманість
жадібність
хитрість
нещирість
6. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Закінчили ми читати з вами казку Івана Яковича Франка «Лисичка та журавель». Давайте ж зробимо висновок, чи можна робити так як вчинила лисичка? На вашу думку чи правильно вчинив журавель? Чого нас вчить ця казка?
НЕ РОБИ ІНШОМУ ТОГО, ЧОГО НЕ ЛЮБИШ САМ!
Вправа « Піраміда настрою»
- Наш урок вже завершується! І щоб дізнатися який настрій у вас після нашого уроку дістаньте цеглинка лего у вас під партами. У кожного з вас є три кольори: зелений, жовтий і червоний.
- Зелений – на уроці мені дуже сподобалося!
- Жовтий – мені просто сподобалося!
- Червоний – мені не сподобалося!
Молодці! Дякую всім за урок!