Урок:

Квінт Горацій Флакк — один із найвидатніших поетів римської літератури.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Квінт Горацій Флакк — один із найвидатніших поетів римської літератури. Ода «До Мельпомени» як початок традиції підбиття поетом підсумку свого творчого шляху.

Мета:

• навчальна: продовжити ознайомлення з давньогрецькою літературою; ознайомити з біографічними відомостями про Горація та особливостями його творчості; продовжувати роботу над виразним читанням;

• розвивальна: розвивати увагу, уміння слухати й запам'ятовувати;

• виховна: формувати читацький інтерес та виховувати повагу до митців слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: тексти віршів Горація у перекладі А. Содомори та М. Зерова; картки для роботи в групах з біографією Горація (за можливості — мультимедійний матеріал).

Ораторами стають, поетами народжуються.

Горацій

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

• Подання ілюстративного матеріалу до поеми Вергілія «Енеїда».

«Перевтілення»: Еней, Вергілій.

Коментар. Учням, яким заздалегідь дали завдання, пропонують уявити себе в ролі певного літературного героя чи автора. Вони по черзі займають місце перед класом і говорять від імені героїв (від першої особи), яких представляють, відстоюючи «свої» точки зору та пояснюючи їх. Учні та вчитель можуть ставити їм запитання, на які вони відповідають, відстоюючи позиції своїх героїв.

2. Бесіда

• Пригадайте та розкрийте особливості античної лірики.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Слово пам'ятник походить від пам'ять, тож кожен пам’‎ятник зводять для того, щоб люди пам’‎ятали... Та чи обов’‎язково пам’‎ятне має бути матеріальним? Про Горація і про те, який саме пам’‎ятник він звів собі, ми сьогодні й поговоримо.

IV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Життя й творчість Горація

Робота в групах. «Концентрація»

Коментар. Кожна група отримує аркуші з текстом. За сигналом учні впродовж визначеного часу (1-3 хв) читають текст, потім віддають аркуші вчителеві. Кожен учень записує в зошиті те, що запам’‎ятав із тексту, після чого група на окремому аркуші записує спільний текст. Групу, яка найповніше відтворила текст, учитель заохочує.

Квінт Горацій Флакк (65—8 рр. до н. е.) народився на півдні Італії, у сім’‎ї вільновідпущеника — раба, відпущеного на волю. Майбутній поет пройшов усі сходинки тогочасної освіти: від початкового навчання у Римі до філософських занять в Афінах, як це було прийнято у римській знаті. Захопившись ідеями республіки, Горацій боровся в лавах захисників республіки і став військовим трибуном (командиром легіону) в армії Брута.

Після поразки армії Брута Горацій повернувся на батьківщину. Тут на нього чекало ще одне випробування: маєток його батька був конфіскований, і поет залишився без засобів до існування. Саме в цей час Горацій починає писати вірші. Його перші вірші привернули увагу Вергілія, який познайомив молодого поета з Меценатом. Останній став другом і покровителем Горація. Познайомившись з Августом, Горацій стає імператорським співцем, проповідником цезаріанства. Але, відчуваючи, що таке життя йому не до душі, усамітнюється у своєму маєтку в Сабінських горах. Згодом Август знову викликає поета в Рим. Так і минає його життя — у втечах на лоно природи та поверненнях до Рима.

Перу Горація належать 2 книги сатир, книга еподів (ліричних віршів),

4 книги од, 2 книги послань. У своїх одах Горацій, будучи філософським, інтелектуальним поетом, оспівує Рим і Августа, кохання і красу, розмірковує про поезію, життя і смерть, наслідуючи заклик епікурейства «Саrре diem!» («Лови день!»). Епікурейці вчили, що розумна людина має уникати громадської кар’‎єри. Кожна людина мусить виробити персонально для себе «мистецтво жити». Для Горація воно полягає у поміркованості, у вмінні стримувати надмірні бажання, у принципі «золотої середини».

(За бажанням вчителя цей вид роботи можна замінити розповіддю з демонструванням мультимедійного матеріалу.)

2. Словникова робота

Ода (у перекладі з грецької — «пісня») — жанр лірики, що висловлює піднесені почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю певних осіб тощо.

3. Виразне читання оди Горація «До Мельпомени» у перекладі А. Содомори та М. Зерова

4. Бесіда за одою Горація

• Пригадайте, хто така Мельпомена.

• Що про себе розповів автор у творі?

• Про яку свою найбільшу заслугу згадує Горацій?

• Що незвичного ви помітили в оді?

• Про який саме пам’‎ятник автор говорить у творі?

• Чому обидва запропоновані переклади мають окремі відмінності, хоча є перекладами одного твору?

• Як у творі розкрито тему митця та мистецтва?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Рефлексія. Інтерактивна вправа «Продовж фразу»

• Я дізнавcя/-лася про те, що Горацій...

• Ода — це...

• Тема оди «До Мельпомени» — ...; ідея оди «До Мельпомени» — ...

• Переклали оду «До Мельпомени» українською мовою ...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати виразне читання оди Горація «До Мельпомени».

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Квінт Горацій Флакк — поет «золотого віку» римської літератури.
10 листопада 2022
5 0
1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Квінт Горацій Флакк — поет «золотого віку» римської літератури, разом з Вергілієм і Овідієм, один з ...
Зарубіжна література
8 клас
22 8 26 6 18 0

2

Літературний диктант

1) Найвідоміша поема Вергілія. («Енеїда»)

2) Батько Енея. (Анхіз)

3) Матір Енея. (Рея Сільвія, Ілія)

4) Засновник Рима. (Ромул)

5) Брат-близнюк Ромула. (Рем)

6) Годувальниця хлопчиків-близнюків. (Вовчиця)

7) Цей бог опікувався Ромулом і Ремом. (Марс)

8) Він викував щита Енеєві. (Гефест — Вулкан)

9) Час його царювання називають «золотою добою» римської літератури. (Октавіан Август)

Рефлексія від 7 учнів

Сподобався:

0

Так: 7

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 7

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 6

Так: 1

Рекомендуємо

Квінт Горацій Флакк

Квінт Горацій Флакк

501

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Квінт Горацій Флакк (65–8 рр. до н. е.). «До Мельпомени» («Мій пам’ятник стоїть…»).

Квінт Горацій Флакк (65–8 рр. до н. е.). «До Мельпомени» («Мій пам’ятник стоїть…»).

188

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

найвидатніші опери

найвидатніші опери

247

Аватар профіля Сендецька Таня
Музика
5—6 років та 7—11 клас

25 грн

Григорій Сковорода - найвидатніший філософ і поет другої половини XVIII ст.

Григорій Сковорода - найвидатніший філософ і поет другої половини XVIII ст.

765

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України. Історичні постатті.
8 клас

50 грн

Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання:

Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання:

341

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
7 клас

53 грн

Найвидатніші діячі в історії України ІХ-ХVІ століть

Найвидатніші діячі в історії України ІХ-ХVІ століть

138

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

836

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

716

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8421

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1290

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1542

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3150

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас