Урок:

Контрольна робота з теми: «Творчість Т. Шевченка, А. Чайковського, М. Стельмаха»

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Контрольна робота № 2. «Творчість Т. Шевченка, А. Чайковського, М. Стельмаха»

Мета: виявити рівень знань, умінь та навичок учнів із метою контролю та корекції; розвивати логічне й образне мислення, пам’ять, уміння висловлювати власні думки й аргументувати їх

Очікувані результати: учні знають зміст вивчених творів, характеризують образи, визначають головні ідеї, уміють викладати власні думки, аргументуючи їх.

Теорія літератури: балада; романтичний пейзаж; мотив; прийоми контрасту, метаморфози; ідея; героїко-романтична повість, романтичний герой; композиція; автобіографічний твір; символ.

Обладнання: тестові завдання

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Ми з вами вивчили такі різні за змістом і формою твори української літератури. Як ви думаєте, що їх об’єднує? Напевне, пристрасне утвердження загальнолюдських цінностей: доброти, порядності, милосердя, людяності, вірності, сміливості тощо. А ще — велика майстерність письменників. Саме це ви й спробуєте сьогодні відтворити під час написання контрольної роботи.

ІІ. Основний зміст роботи

  1. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.

  2. Виконання учнями контрольної роботи.

2

І–ІІ рівні

(Кожна правильно встановлена відповідність — 1 бала.)

1.Установіть відповідність між цитатами із творів Т. Шевченка та прийомами, художніми засобами, що в них використано.

1 І сонце гріло, не пекло!
Та недовго сонце гріло,
Недовго молилось…
Запекло, почервоніло
І рай запалило.

2 Таку пісню чорнобрива
В степу заспівала.
Зілля диво наробило —
Тополею стала.

3 По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.

4 Чому Господь не дав дожить
Малого віку у тім раю
Умер би, орючи, на ниві,
Нічого б на світі не знав,
Не був би в світі юродивим,
Людей і Бога не прокляв!..

А метаморфоза

Б сатира

В пейзаж

Г прийом контрасту, протиставлення

Д прийом гіперболізації

2.Установіть відповідність між іменами членів сім’ї Судаків, героїв повісті А. Чайковського «За сестрою», та тим, ким вони були Павлусеві.

1 Андрій

2 Степан

3 Палажка

4 Петро

А сестра

Б батько

В мати

Г дід

Д брат

3.Установіть відповідність між характеристикою, портретом та образами героїв, змальованих у повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

1 «Чого тільки не вмів..! Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата,— співаючи, зробить, дайте тільки заліза, дерева… А хочете вітряка, той вітряка вибудує під самі хмари; у кузні вкує сокиру, у стельмашні злагодить воза й сани, ще й дерев’яні квіти розкидає по них».

2 «Коли на городі з’являвся перший пуп’янок огірка чи зацвітав повернутий до сонця соняшник, …брала мене, малого, за руку і вела подивитися на це диво, і тоді в блакитних очах її назбирувалося стільки радості, наче вона була скарбничим усієї землі».

3 «…Глибокоока… її погляд шукає землі, а розгонисті брови летять угору. …потрісканими пальцями поправляє хустку, а в її чорних очах закипають темні сльози».

4 «Очі в неї карі, з краплинами роси, рум’янці темні, а губи відстовбурчились рожевим потрісканим вузликом і чогось радіють собі».

А подружка Люба

Б бабуся

В мати

Г дідусь

Д жінка з далекого краю

4. Визначте елементи композиції повісті А.Чайковського «За сестрою».

1.Експозиція

2.Зав’язка дії

3.Розв’язка

А напад татарів на село; загибель діда Андрія та невістки його Палажки; узяття в полон батька Степана та його доньки Ганнусі; втеча із села Павлуся, його поранення.

Б звільнення з полону й повернення на Батьківщину.

В повідомлення про час і місце подій, які стали причиною конфлікту («Спасівку заложили на тому місці, де знайшли цілий терневий гай, та й до Дніпра було недалеко, а на випадок татарського набігу найнебезпечніше можна було скритися та втекти від поганської неволі»).

5.Установіть відповідність між характеристикою, портретом та образами героїв,

1.Павлусь

2.Семен Непорадний

3.дід Панас

4.Харциз Карий

А «Йому було вісімдесят літ зроду; та хоч було спочити старим костям у якому зимовику, він не давався старості і волочився з козаками, граючи на бандурі та розвеселяючи їх грою і співом. …Стріляв з рушниці так, що птиці під час льоту не промахнув. До того, він знав, як лічити рани зіллям…»

Б «…Був одягнений у подерту, брудну одежу і мав на голові татарську шапку. На ногах у нього постоли, обв’язані мотузками. Лице чорне, пожовкле та розкуйовджена борода. …Уся його зброя — довгий ніж».

В «Він виходив, коли хотів, у місто, знайомився з ровесниками з багатих татарських родин, їздив на коні, стріляв з лука та рушниці. Був веселий, і за це його всі полюбили. Девлет-гірей наказав видати йому гарну одежу, і тепер годі було впізнати… того… кінського пастуха».

Г «…Він… був кремезний… літ тридцяти. Одягнений у широчезні, як море, червоні штани, які підперезував широким шовковим поясом. На ногах добрі шкапові чоботи. Сорочка була подерта й замащена, на грудях широко розхристана, звідки визирали широкі косматі та сонцем опалені груди».

Д «Їх стіжкуваті шапки і догори вовною обернені кожухи надавали їм такого страшного вигляду, що, дивлячись на них, кров замерзала в жилах».

ІІІ рівень

(Правильна відповідь — 2 бали.)

  1. Виконайте завдання.

А Розкажіть про стосунки в родині Михайлика з повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять», «сімейну педагогіку».

Б Доведіть, що образ Павлуся з повісті А. Чайковського «За сестрою» є героїко-романтичним.

ІV рівень

(Правильна, змістовна, цікава відповідь — 3бали.)

  1. Виконайте одне із завдань.

А Складіть діалог Михайлика з повісті М. Стельмаха із сучасним школярем про навчання, ставлення до людей зі скрутним матеріальним становищем.

Б Зробіть повний ідейно-художній аналіз вірша Т. Шевченка «Заповіт».

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

0

Так: 2

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 2

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 2

Так: 0

Рекомендуємо

Контрольна робота №5. Творчість Т. Шевченка (тестування)

Контрольна робота №5. Творчість Т. Шевченка (тестування)

354

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

30 грн

Контрольна робота №3 за темою «Про минулі часи. Творчість А.Чайковського, М. Стельмаха» (тестові завдання та розлогі відповіді на запитання).

Контрольна робота №3 за темою «Про минулі часи. Творчість А.Чайковського, М. Стельмаха» (тестові завдання та розлогі відповіді на запитання).

418

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

33 грн

34."СТИЛЬОВИЙ СИНТЕЗ: ТВОРЧІСТЬ Т. ШЕВЧЕНКА І М. ЛИСЕНКА"

34."СТИЛЬОВИЙ СИНТЕЗ: ТВОРЧІСТЬ Т. ШЕВЧЕНКА І М. ЛИСЕНКА"

274

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
8 клас

46 грн

Контрольна робота №2. Світ української поезії. Контрольний письмовий твір-есе за творчістю Т. Шевченка і Лесі Українки.

Контрольна робота №2. Світ української поезії. Контрольний письмовий твір-есе за творчістю Т. Шевченка і Лесі Українки.

738

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

25 грн

Ярослав Стельмах: цікаві факти про життя і творчість

Ярослав Стельмах: цікаві факти про життя і творчість

580

Аватар профіля Алєксандрова Ксенія Гінтасівна
Українська література
6 клас

20 грн

КПР. Діагностувальна робота. Поезія Т. Шевченка, П. Тичини, Є. Гуцала, М. Рильського, М. Вінграновського (тестування, завдання відкритої форми).

КПР. Діагностувальна робота. Поезія Т. Шевченка, П. Тичини, Є. Гуцала, М. Рильського, М. Вінграновського (тестування, завдання відкритої форми).

433

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Схожі уроки

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

654

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська література
10 клас

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

772

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська література
11 клас

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

809

Аватар профіля Кот Оксана Анатоліївна
Українська література
8 клас

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

2255

Аватар профіля Бурбела Людмила Василівна
Українська література
7 клас

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

401

Аватар профіля Вусата Юлія Анатоліївна
Українська література
10 клас

М. Гоголь. Повість «Тарас Бульба». Внутрішній епічний розмах твору; піднесено героїчний образ головного героя.

М. Гоголь. Повість «Тарас Бульба».  Внутрішній епічний розмах твору; піднесено героїчний образ головного героя.

604

Аватар профіля Вусата Юлія Анатоліївна
Українська література
9 клас