На сьогоднішньому уроці ми розглядатимемо казку "Снігова королева" Ганса Крістіана Андерсена та тему, яка проймає цей твір - перемога щирих людських стосунків над холодом Снігової королеви.
Конструктор уроків
На сьогоднішньому уроці ми розглядатимемо казку "Снігова королева" Ганса Крістіана Андерсена та тему, яка проймає цей твір - перемога щирих людських стосунків над холодом Снігової королеви.
На сьогоднішньому уроці ми розглядатимемо казку "Снігова королева" Ганса Крістіана Андерсена та тему, яка проймає цей твір - перемога щирих людських стосунків над холодом Снігової королеви.
1
Тема: Г.К. Андерсен “Снігова королева”. Перемога щирих людських стосунків над багатством снігової королеви
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст казки, зацікавити твором, спонукати до самостійного вдумливого читання; розвивати уяву, логічне та образне мислення, вміння переказувати, розуміти зміст прочитаного, висловлювати власні судження; виховувати загально людські й особистісні цінності, любов до рідної землі родини, доброту і людяність.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Обладнання: портрет письменника, збірка його творів, ілюстрацій до них, набір карток із завданнями
Хід уроку
I. Повідомлення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
III. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя: Ми ознайомилися зі змістом казки Г.Андерсона “Снігова королева”. Твір має цікавий захоплюючий сюжет, містить багато несподіванок інтриг
Отож, пропоную гру “Детективи”. Для початку перевіримо ваші здібності для цієї справи.
Умови гри: учень-асистент пише на аркуші ім'я одного з героїв казки і не показує його. Інші учні задають йому три питання, на які він може відповісти лише «так» чи «ні».
1.Це людина? (ні) Вона жіночої статі? (так) Ця дійова особа красива, могутня? (так) (Снігова Королева)
2. Це хлопчик? (ні) Цей персонаж багато мандрував? (так) Ця дійова особа досягла своєї мети? (так) (Герда)
3. Цей герой жив у місті; в будинку? (ні) Він злий? (так) Це головний герой? (ні) (Троль)
4. Це дівчинка? (ні) У нього були друзі? (так) Він страждав? (так) (Кай)
5. Це людина похилого віку? (так) Вона мала сад? (так) Вона розповідала казки? (ні) (Бабуся-чарівниця)
6. Батьки цього героя були злочинцями? (так) Це особа чоловічої статі? (ні) Цей персонаж їздить на коні? (так)
7. Це людина? (ні) Це зла істота? (ні) (Маленька розбійниця) Вона має пару? (так) (Ворона)
Обираються три учні, які найкраще відгадували за Головних Детективів.
IV. Основний зміст роботи
Учитель. У детективне агентство подано три за яви: про зникнення хлопчика Кая, зникнення дівчинки Герди та про дивну поведінку людей під впливом якоїсь невидимої речовини чи на віть зброї. Наші детективи й займуться розслідуванням цих справ.
Детектив 1-й з'ясовуватиме обставини зникнення хлопчика, Детектив 2-й - дівчинки, а Детектив 3-й розслідуватиме причини дивної поведінки людей, які стали бачити все навиворіт, їм необхідно опитати свідків, зробити висновки.
Клас ділиться на три групи свідків (для кожного детектива). У межах груп розподіляються ролі.
Для Детектива 1-го: діти на майдані, Герда, го- луби, білі кури-сніжинки.
Для Детектива 2-го: бабуся-чарівниця, Королевич і Королівна, Крук, Ворона, маленька розбійниця, північний Олень, Лапландка, Фінка.
Для Детектива 3-го: Герда, Кай, бабуся, жителі міста, Снігова Королева, янголи небесні.
Учні по черзі розповідають від імені своїх героїв, що вони знають з даної справи, Детективи задають навідні питання і роблять висновки.
Детектив 1-й: що Кая тримає в заручниках Снігова Королева.
Детектив 2-й: що Герда пішла на розшуки свого названого брата.
Детектив 3-й: що учні злого троля розбили дзер кало, яке все спотворювало, і скалки потрапили до ока або, навіть, у серця людей. Через це люди бачили все лише погане й ставали безсердечними, злими та байдужими. Щоб завершити справи, Детективам потрібно:
1-му (разом з групою): розшифрувати слово, яке розіб'є чари Снігової королеви. Для цього слід закреслити десять літер:
двеісячтьнлітсетрь
(Відгадка: слід закреслити букви, які скла- дають слова «десять літер» і залишиться слово «Вічність».)
2-му
Відновити шлях, подоланий Гердою у пошуках Кая:
Фінка
Маленька розбійниця
Ворон і ворона
Принц і принцеса
Чаклунка
Палац Снігової королеви
Лапландка
Річка
Олень
3-му
Хто допомагав і хто заважав Герді у пошуках Кая? Чому?
Чаклунка
Ворон і ворона
Принц і принцеса
Маленька розбійниця
Олень
Лапландка
Фінка
Інтерактивна вправа «Лови помилку»
«Він дражнив навіть маленьку Герду, яка не любила його від щирого серця».
«Коли настала осінь, Герда взулася у новенькі жовті черевички, і, нікому нічого не сказавши, вирушила на пошуки».
• «Вона (чаклунка) також потурбувалася, аби із саду зникли всі тюльпани, адже ці квіти могли нагадати про Кая».
«Маленька розбійниця посадила на коня Герду, міцно привʼязала її про всяк випадокі - сунула під неї мʼяку подушечку, щоб було зручніше сидіти».
«Кай грався плескатими дощечками, складаючи з них різні фігури».
Учитель: Залишається визначити рейтинг Детективів. Для цього потрібно виконати кілька завдань на професійну уважність (місця визначаються за кількістю набраних балів; виконується письмово на аркушах або на дошці - якщо є можливість відокремити у часників). У швидкому темпі:
1. Які квіти нагадали Герді про Кая? (Троянди.)
2. Хто був «злючий презлючий, наче сам чорт»? (Троль.)
3. Хто віз санчата Кая? (Білі кури.)
4. Що Герда пообіцяла подарувати річці за те, що вона скаже, де Кай? (Червоні черевички.)
5. Чиє обличчя — привітне, миле, кругленьке і рожеве, як троянда? (Герди.)
6. У кого «прекрасне, розумне, вродливе обличчя»? (У Снігової Королеви.)
7. Що Кай робив у Снігової Королеви вночі, а що вдень? (Вночі дивився на місяць, удень спав.)
8. Що Снігова Королева обіцяла подарувати Каєві, якщо він складе слово «Вічність»? (Свободу й нові ковзани.)
9. На кого Герда подумала, що це її брат? (На Королевича.)
10. Хто любив дратувати звірів і птахів? (Маленька розбійниця.)
11. Хто про кого сказав: «Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Хіба не бачиш, як підкоряються їй люди і тварини?»
(Фінка про Герду.)
12. Хто допоміг Герді подолати військо Снігової Королеви? (Грізні янголи.)
(Цю я роботу можуть одночасно виконувати й інші учні за партами. Кращі отримують оцінки.)
V. Закріплення знань, умінь і навичок Учитель (проблемні питання).
Г. Андерсен сказав: «Саме з дійсності й виростає найдивніша казка!» Про яку дійсність тут може йти мова?
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Як ви думаєте, чому люди бувають злими? Як, на ваш погляд, їм допомогти позбутися «скалки із дзеркала злого троля»?
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Закінчити речення: «Андерсен допоміг зрозуміти, що…»
VII. Домашнє завдання
Північний Олень, прийшовши до хатинки лапландки, «розповів усю історію Герди, але спочатку свою власну, - вона здавалася йому набагато важливішою». Вигадайте історію Оленя і розкажіть її в художній формі.
2
Вітаємо Вас шановний учень!
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0