Тема. Гарпер Лі. «Убити пересмішника». Проблема входження молоді в дорослий світ, зіткнення із жорстокістю. Моральні ідеали у творі.
Мета: познайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Гарпер Лі, допомогти усвідомити істини, що утверджує автор через образи своїх героїв, навчити давати оцінку зображуваному з позиції загальнолюдських моральних цінностей;
розвивати навички виразного читання, переказу, уміння висловлювати та відстоювати власні думки;
виховувати повагу до старших, почуття відповідальності за власні вчинки і за їх наслідки, найкращі моральні якості, активну життєву позицію.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Гарпер Лі, мультимедійна презентація, авторський відеоролик «Реклама книги».
Епіграф. «Є в людині щось таке, що не підкоряється більшості, – це совість»
(«Убити пересмішника»)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Учитель. Сьогодні ми будемо обговорювати твір Гарпер Лі «Убити пересмішника».
- Які ваші враження від прочитаного твору?
2. Робота з епіграфом: «Є в людині щось таке, що не підкоряється
більшості, – це совість». Ці рядки із твору Гарпер Лі «Убити пересмішника».
Скажіть, як ви розумієте, що таке совість?
Назвіть слова-асоціації.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ми живемо у складний і суперечливий час. У нашому житті поєднуються героїчне і драматичне, творче і руйнівне, прагнення до свободи і тиранія. Проблеми боргу, честі, справедливості, совісті, гідності, взаємодопомоги – найскладніші питання сучасності. Та ці проблеми існували здавна. Кожне покоління намагалось їх вирішити. Якраз вони і порушені у книзі Гарпер Лі «Убити пересмішника».
Є книги, які корисно прочитати у будь-якому віці. Для якої ж аудиторії був написаний роман? Адже люблять його читати і дорослі, і діти. Щоразу, перечитуючи цю книгу, відкриваєш для себе нові грані.
Як заслужити повагу серед людей, як не втратити гідність?
Як протистояти натовпу і залишатися, незважаючи ні на що, людиною?
Це питання, на які ми спробуємо дати відповіді протягом уроку.
IV. Повідомлення теми, мети уроку
V. Опрацювання навчального матеріалу
1. Повідомлення учня про життєвий і творчий шлях письменниці. Перегляд презентації «Біографія Гарпер Лі».
Гарпер Лі народилася 28 квітня 1926 року в Монровіллі (Алабама), США в сім’ї юриста та домогосподарки. Була наймолодшою дитиною в родині із чотирьох дітей..
Навчалася в школі в Монровіллі, потім вступила до коледжа Гантінгтона в Монтгомері (1944-1945). Два семестри вивчала право в державному університеті Алабами (1945-1949). Один рік провела в Оксфордському університеті в Англії.
Не закінчила навчання на юридичному факультеті. Проти волі батька поїхала до Нью-Йорка. В 1950-х роках працювала в бюро авіаліній Eastern Air у Нью-Йорку. Мріяла стати письменницею. Тут буде написаний єдиний роман, що принесе їй славу і популярність.
Гарпер Лі ніколи не була одружена, не мала дітей. Вона уникала публічності і відмовлялась давати інтерв'ю.
З самого дитинства дружила з Труменом Капоте, відомим письменником. Шкільний приятель та сусід згодом стане прототипом Діла Гарріса, персонажа книги «Убити пересмішника».
В 1966 році президент США Ліндон Джонсон призначив Гарпер Лі національним радником у справах мистецтва.
В 2005 році Лі отримала нагороду від Публічної бібліотеки Лос-Анджелеса за досягнення в літературі. А 21 травня 2006 року - почесний ступінь в Ноттердамському університеті.
6 листопада 2006 року удостоєна вищої цивільної нагороди США, Президентської медалі Свободи, яку вручав сам Джордж Буш-молодший.
В 1960 році було видано роман «Убити пересмішника», після чого він зразу став бестселером. 1962 року цю книгу було відзначено Пулітцерівською премією.
3 лютого 2015 року Гарпер Лі оголосила, що у середині липня вийде її
другий роман «Іди, вартового постав». Він є продовженням «Убити пересмішника», хоча і був написаний раніше. Майже 60 років роман чекав свого часу, щоб бути надрукованим. Ті самі герої, тільки старші на 20 років, нарешті розкриють таємниці, які так і лишилися за лаштунками
«Пересмішника».
Останні кілька років перед смертю письменниця жила в будинку для літніх людей неподалік дому, в якому виросла.
19 лютого 2016 року померла Гарпер Лі. Поховали її у штаті Алабама.
2. Робота з інформаційними картками.
Прочитати цікаву інформацію про письменницю. Зробити повідомлення. 3. Представлення реклами твору «Убити пересмішника».
4. Повідомлення учня про пересмішника.
5. Робота над змістом твору.
Учитель. «Убити пересмішника» - книга, що входить до списку Великих американських романів. Авторка чудово передала атмосферу американського півдня, дорослий світ очима маленької дівчинки та порушила проблему нерівноправності людей різних рас у США того часу.
Назвати героїв твору.
Бесіда за змістом твору.
- Де і коли відбуваються події у творі? (Дія твору розгортається у невеличкому американському містечку у середині 30-х років ХХ століття.)
- Про що цей твір? (Цей твір вважається романом виховання. Розповідь про витівки трьох дітей).
- У чому полягає особливість розповіді? (Особливість полягає в тому, що розповідь ведеться від імені 6-річної дівчинки, яку прозвали Всевидьком).
Учитель. В 1962 році роман «Убити пересмішника» був екранізований.
Фільм отримав премію «Оскар» у номінаціях: «найкращий актор» (Грегорі Пек), «найкращий сценарист» (Хортон Фут), «найкраща робота художника» Переказ епізодів із твору.
Аналіз сюжету роману.
Учитель. У творі прослідковуються дві сюжетні лінії. Перша пов’язана із образом Страшка Редлі, а друга – із адвокатом Аттікусом Фінчем.
Повідомлення учня 1. «Перша сюжетна лінія роману». (Артур Редлі живе в напівзруйнованому будинку на одній вулиці з Фінчами. Говорять, що він «Страшко». Через що і не виходить з будинку. Діти всіляко намагаються виманити його. Несподівано він відповідає дітям взаємністю, обдаровує їх незначними подарунками. А з часом появляється у житті дітей якраз у той час, коли найбільше потрібний.
Коли Юел, якого Аттікус звинуватив у брехні,вирішив помститися дітям адвоката, тоді й приходить на допомогу той, кого вони найбільше боялися).
Повідомлення учня 2. «Друга сюжетна лінія роману». (Аттікус Фінч – батько Всевидька і Джима, адвокат. Місцевий суддя призначає його захищати чорношкірого чоловіка Тома Робінсона, якого неправдиво звинувачують і зґвалтуванні білої жінки. Аттікус розуміє, що цю справу він не зможе виграти. Та він сміливо захищає Тома).
Бесіда.
Назвіть основні проблеми роману.
Які ж дві теми висвітлені у творі?
Розповідь від першої особи про героїв твору.
Учень 1. Я Аттікус Фінч. Юрист. У мене є справа. Я повинен довести її до кінця. Ми живемо в маленькому тихому місті. Усі тут майже родичі. Але хто на це зважає? «Ми маємо слово негра проти слова білого. Ні, ми не маємо шансів. Але ми будемо боротись».
Учень 2. Я Всевидько. Мені 8 років. Коли у мого батька проблеми, я можу зламати носа будь-кому, хто назве його «захисником чорномазих гвалтівників». Я співчуваю Тому Робінсону. І мені дуже жаль, що я ніколи не дякувала Артуру Редлі за подарунки.
Учень 3. Я Примара Редлі. Ні, звісно, мене звуть не так. Але кого це тепер хвилює? Моє вікно виходить на двір, де грають діти. Я теж був колись дитиною. Я не виходжу з своєї кімнати вже кілька десятків років, тому що живу у маленькому містечку півдня. І звідки ви знаєте, хто серед ваших сусідів – насправді, пересмішник?
Учень 4. Я Том Робінсон. Звісно, я не коїв злочину. Але я маю лише своє слово проти слова білого. Аттікус Фінч і його діти вірять мені. Джим і Джин сидять у залі суду на лаві громади чорних, вони поруч і ще не знають, якої шкоди це може їм завдати. Я точно помру, Аттікусе. Бо я негр.
VI. Підсумок уроку
Бесіда.
Чому твір має таку назву?
Кого можна назвати пересмішником у творі?
Як події роману вплинули на виховання дітей?
Чи зумів Аттікус привити дітям почуття справедливості, совісті, честі?
Чому твір актуальний і сьогодні?
Літературний диктант.
Рефлексія.
Закінчити речення: «Проаналізувавши роман, я зрозумів (ла)…
VI. Домашнє завдання
Написати есе.












