Урок:

Габріель Гарсіа Маркес. “Стариган із крилами”

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Габріель Гарсіа Маркес. “Стариган із крилами”.

Мета: визначити своєрідність латиноамериканської літератури, особливість “магічного реалізму” як поняття; проаналізувати образну структуру оповідання “Стариган з крилами”; розкрити концепцію світу (за Маркесом) як світу-в’язниці, світу-пекла; з’ясувати особливості композиції твору та своєрідність поетичних засобів виразності в межах “магічного реалізму”; розвивати навички аналізу художнього тексту, вміння визначати приналежність конкретного твору до того чи іншого стилю (“магічного реалізму”); розвивати в учнів філологічну чутливість до сприйняття мовної структури твору, навички системного аналізу; вміння обстоювати свою думку, спираючись на знання тексту; прищеплювати погляд на людину як на втілення вищого, всесвітнього духу.

Хід уроку

Робота з літературознавчим поняттям: “магічний реалізм”.

Термін “магічний реалізм” виник у латиноамериканській літературі в середині XX ст. (вперше його вжив теоретик нової латиноамериканської літератури Алехо Карпентьєр). До письменників-міфотворців, представників “магічного реалізму” належать: аргентинець Хорхе Луїс Борхес, гватемалець Мігель Анхель Астуріас, парагваєць Августо Роа Бастос, перуанець Маріо Варгас Льоса, мексиканець Кар-лос Фуентес, аргентинець Хуліо Кортасар, венесуелець Мігель Отеро Сільва та ін.

Під час вручення Нобелівської премії Гарсіа Маркес сказав, що “магічний реалізм” наявний у творах, де “фантастичні й реалістичні елементи поєднані заради створення щедрого уявного світу, в якому відбито життя і суперечності латиноамериканського континенту”. Йдеться про поєднання в межах “магічного реалізму” фантастики (міфічності, магії) та реальності. Спробуємо розібратися, яким чином вони поєднані.

Магічність – віра у виконання певних обрядів, священних дій, це віра у надприродне. Те, що в Європі сприймається як “дитинство” людства. Міфи, ритуали, вірування для Латинської Америки є природними.

Латинська Америка – континент, на якому співіснують абсолютно різні цивілізації, з різним рівнем розвитку (і великі міста, і маленькі селища, і навіть індіанські племена – все є сучасністю). Тобто “магічний реалізм” – це поєднання фантастики (міфічності) і реальності; іноді просто важко розрізнити, що є в тексті фантастикою, а що реальністю, бо вони переплетені органічно, як і в житті латиноамериканців. Гарсіа Маркес якось зауважив: “…У Латинській Америці все є можливим, все є реальним”.

Говорячи про термін “магічний реалізм”, відзначимо, що реалізм тут – не те, що малося на увазі у XІX ст., не зображення “правди життя”, соціальних суперечностей. Письменники хотіли переосмислити реалії усталеного світу (за допомогою прийому “очуднення”), по-новому поглянути на життя Латинської Америки (з точки зору європейця). Важливо, що письменники не ховалися за “магічним реалізмом”, а, навпаки, намагалися краще”зрозуміти себе і навколишню дійсність.

Бесіда за запитаннями.

– Чи є в оповіданні реальні (побутові) елементи? Баклажанна каша, яку їсть ангел; краби, які заповзають до хати, курник, що завалився; блохи у пір’ї ангела тощо.

– Отримуємо ми хоч якесь уявлення про реальність того часу? Ні, не отримуємо. Незрозуміло, в якій частині світу відбуваються події, не відома назва селища; не зазначено чітко рік, століття; відсутні згадки про пору року (абстрактно сказано про останню зиму, коли хворів ангел); лише з того, що дитина вже пішла до школи, можемо здогадатися, що ангел жив у домі Пелайо приблизно років 7. Події відбуваються в абстрактному часопросторі (міфічний хронотоп). Тобто йдеться про міфічний час і міфічний простір.

Тому можемо говорити про “магічний реалізм” як про поєднання міфічного та реального, що химерно переплітаються, тож важко збагнути, де буденність, а де вимисел.

Реалізм життя зображається не для того, щоб передати його реальну картину, а для того, щоб вийти на інший вимір людських цінностей.

– Чому взагалі говориться про міфічність та пере осмислюється реальність?

Магічність обрядів, вірувань допомагає усвідомити і пояснити світобудову взагалі (і сучасний світ також). Тобто в дивному ракурсі (прийом “очуднення”) сприймається і сучасність, і сучасне людство, і сучасні обряди. “Магічний реалізм” творить світ заново, і за фантастичністю цього нового світу криється “найсерйозніша” реальність.

– Які ще фантастичні елементи наявні у творі? Дівчина-павук; дива, які робить ангел.

– Як ми взагалі уявляємо собі ангелів? Ангел – це вісник, посланець від Бога. Ангел – служитель Бога, його посланець до людей, який зображається у вигляді крилатого юнака.

– Які ознаки ангела має герой оповідання? Крила – вони були настільки органічними у тілі, що лікар дивувався, що у людей немає крил, бо люди не хочуть літати, не хочуть думати про високе.

Домашнє завдання: Написатитвір-мініатюру на тему “Чи повернеться ангел?”.


Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

ГАБРІЕЛЬ ГАРСІА МАРКЕС. "СТАРИГАН ІЗ КРИЛАМИ".
13 серпня 2021
6 0
3 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
91 12 367 43 37 0

2

Які проблеми, порушені в оповіданні “Стариган із крилами”.

  1. Проблема самотності;

  2. Проблема цінностей життя;

  3. Проблема відповідальності та людяності;

  4. Проблема співіснування людини і “чуда”;

  5. Проблема вибору життєвих цінностей;

  6. Проблема моральної деградації суспільства.

Рефлексія від 18 учнів

Сподобався:

0

Так: 18

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 18

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 18

Так: 0

Рекомендуємо

"НА КРИЛАХ ПІСНІ"

"НА КРИЛАХ ПІСНІ"

1181

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

46 грн

Птахи на крилах весну несуть

Птахи на крилах весну несуть

112

Аватар профіля Габелко Наталія Володимирівна
Мистецтво
2 клас

19 грн

На крилах пісні ( 6 клас Урок №2-3)

На крилах пісні ( 6 клас Урок №2-3)

399

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
6 клас

60 грн

Ліна Костенко. „Крила”. Ідея глибокого духовного наповнення людини – її „крилатості”, що проявляється індивідуально.

Ліна Костенко. „Крила”. Ідея глибокого духовного наповнення людини – її „крилатості”, що проявляється індивідуально.

549

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

25 грн

Вільне есе «Чи хотів би я мати крила?» (за поезією М. Петренка «Дивлюсь я на небо...») ГР 3

Вільне есе «Чи хотів би я мати крила?» (за поезією М. Петренка «Дивлюсь я на небо...») ГР 3

112

Аватар профіля Половенченко Ліна Олександрівна
Українська література
8 клас

25 грн

УРОК №26.Проза І. Франка (ідеї, проблеми). Художні шукання прозаїка. Франко й український модернізм. Новела «Сойчине крило» – жіноча доля в новітній інтерпретації.

УРОК №26.Проза І. Франка (ідеї, проблеми). Художні шукання прозаїка. Франко й український модернізм. Новела «Сойчине крило» – жіноча доля в новітній інтерпретації.

389

Аватар профіля Перепелиця Любов Вікторівна
Українська література
10 клас

20 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

830

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

660

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8398

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1283

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1521

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3140

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас