Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Нейротренажери для мозку - цікавинки на літо для дітей
»
Взяти участь Всі події
Урок:

ФОЛЬКЛОР.

06.09.2021
4 0
2 1
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Фольклор.

Мета: розширити початкові знання та уявлення учнів про усні історичні джерела; формувати хронологічні вміння, сі відносити рік зі століттям, розвивати читацькі навички, виховувати шанобливе ставлення до минулого (зокрема, до пам’яток, легенд та переказі) плекати бажання досліджувати його, берегти пам’ять про нього.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, атлас, інформаційні картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання

Дидактична гра «Дерево знань»

Учні класу по черзі знімають з дерева « листочки» зі словами: історія, археологія, речові джерела, ера, дата, тисячоліття, музей, архів, Вікентій Хвойка і т.д., коротко пояснюють їх.

Поясніть, як ви розумієте наведені вислови про мову.

1. Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова. (Панас Мирний)

2. Мова — це глибина тисячоліть. (М. Шумило)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся, яку роль відіграють усні історичні джерела при вивчені історії.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Поміркуйте, яке історичне джерело має такі характерні риси, як усність, анонімність, імпровізаційність, народність.
Вступне слово вчителя.
У часи, коли не існувало писемності або вона була недоступною для більшості простих людей, загадки, казки, прислів’я, билини передавалися із вуст в уста. До наших днів дійшло багато історичних дум, обрядових пісень, легенд, прислів’їв і приказок, чумацьких пісень. Всі вони – свідки історії українського народу. Народна поезія України відзначається великим багатством і різноманітністю видів творів і художніх форм, тем, сюжетів, героїв і зображувальних засобів. Фольклор – це особлива галузь поетичного мистецтва. Фольклорні твори пройняті визвольними ідеями, любов’ю до Вітчизни, прагнення миру, вони виражають погляди народу його мрії та сподівання. Славну та величну історію має українська земля. Віками вона боронилася від ворогів, боролася за своє соціальне й національне визволення. Про ті славні і важкі часи в історії України складено багато фольклорних творів. Саме із них ми дізнаємось про минуле наших предків, їх побут, традиції, звичаї.
На відміну від літератури усна народна творчість – це творчість не окремих осіб, а багатьох людей, народу. Здебільшого бувало так: якусь пісню якісно складав один талановитий народний співець, згодом ім’я співця забувалося, а його пісня, сподобавшись багатьом людям, передавалася із уст в уста, з покоління в покоління. Під час усної передачі ця пісня не могла лишитися такою, якою була спочатку. Нові співці вносили в неї щось від себе, удосконаливши її. Таким чином творцем пісні ставав великий колектив людей.
Так складалися не тільки пісні, а й фольклорні твори. Тому фольклор – творчість колективна.
Усна народна творчість виникла і розвинулася у зв’язку з працею людей, вона нерозривно пов’язана з життям, думками і прагненням трудового народу.

Прислів’я та приказки — стислі крилаті вислови, в яких зберігається життєва мудрість народу. Українські прислів’я і приказки охоплюють усі сторони життя людини. Так, у них узагальнено багатовіковий господарський досвід народу: «Посієш вчасно — збереш рясно», «Літом хто гайнує, той зимою голодує». Прислів’я також вчать та виховують: «Праця чоловіка годує, а лінь марнує», «Хліб-сіль їж, а правду ріж», «Хто матір забуває, того Бог карає», «Вірний приятель, що найліпший скарб».
Фольклорні твори з’явилися задовго до того, як було знайдено письмо. Століттями вони поширювалися усно. Пізніше їх почали записувати письменники, вчені або інші грамотні люди.. Деякі народні твори, зокрема прислів’я і пісні, дослідники знаходять у дуже давніх рукописних книжках. До наших днів дійшли окремі рукописні фольклорні збірки, укладені двісті – триста років тому. Такі книжки користуються великою популярністю в народі.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в парах

Учні об’єднуються в пари і виконують завдання.

Назвіть по декілька прикладів українських прислів’їв і приказок.

Бесіда

Що таке фольклор?

Які ви знаєте види усної народної творчості?

Як створюються народні пісні?

Яку роль відіграє усна народна творчість при вивченні історії?

V. Підсумок уроку

Народна творчість – безцінне надбання, народний скарб, в якому зосереджена мудрість віків. Усна народна творчість виховує в нас любов до рідного краю, повагу до інших народів, інтерес до своєї культури. Вчить бути чесними, працьовитими і добрими.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника, записати до зошита уривок української народної пісні.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

"ФОЛЬКЛОР"
29 серпня 2021
4 0
3 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
5 клас
17 12 95 5 13 0

2

Творча робота

- Спробуйте створити прислів’я із приказки.

«Людина шукає, де ліпше». «Риба шукає, де глибше, а людина – де ліпше».

«Голод не тітка». «Голод не тітка, пирожочка не принесе».

«Чудеса в решеті». «Чудеса: в решеті дир багато, а вилезти нікуда».

- Підберіть заголовки (прислів’я чи приказки) до розповіді.

Собака та її тінь

Собака біг по кладці через річку, тримаючи в зубах м’ясо. Побачив своє відображення у воді, й здалося йому, що там інший собака м’ясо несе, - кинув він своє і шубовснув у воду відбирати чуже.

Чужого м’яса зовсім не виявилося, а своє хвилею віднесло далеко по річці. Так собака залишився ні з чим.

- «Двох сорок разом за хвіст не втримаєш». «За двома зайцями поженешся – жодного не здоженеш». «Однією рукою двох жаб не впіймаєш».

Рефлексія від 19 учнів

Сподобався:

0

Так: 19

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 16

Ні: 3

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 15

Так: 4

Рекомендуємо

Скарбниця народних казок. Фольклор.

Скарбниця народних казок. Фольклор.

129

Аватар профіля Рогова Ірина Миколаївна
Зарубіжна література
5 клас

20 грн

"ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР ТА ІГРАШКИ"

"ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР ТА ІГРАШКИ"

3466

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
5 клас

46 грн

"ФОЛЬКЛОР ТА СУЧАСНА СТИЛІЗАЦІЯ"

"ФОЛЬКЛОР ТА СУЧАСНА СТИЛІЗАЦІЯ"

295

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Музика
7 клас

50 грн

"ФОЛЬКЛОР ТА СУЧАСНА СТИЛІЗАЦІЯ"

"ФОЛЬКЛОР ТА СУЧАСНА СТИЛІЗАЦІЯ"

674

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Музика
7 клас

46 грн

19."ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР ТА ІГРАШКИ"

  19."ДИТЯЧИЙ ФОЛЬКЛОР ТА ІГРАШКИ"

343

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Образотворче мистецтво
5 клас

46 грн

Фольклор та стилізація (7 клас Урок №11)

Фольклор та стилізація (7 клас Урок №11)

184

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Музика
7 клас

50 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

658

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8365

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1515

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3138

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас