Мета:
охарактеризувати природно-географічні умови та їх вплив на заняття жителів Фінікії;
сформувати в учнів уявлення про особливості кораблебудування та мореплавства, а також ознайомити з торговими шляхами фінікійців; ознайомити учнів з причинами та особливостями створення фінікійцями колоній;розвивати історичні компетентності;
розкрити особливості фінікійського алфавіту;
удосконалювати уміння працювати з підручником, картами та іншими джерелами інформації; розвивати уміння чітко формулювати свої думки, питання, відповіді; виховувати інтерес до предмету та поваги до історії людства.
Обладнання: атлас, підручник, відеопрезентація
Основні поняття: колонія, колонізація, метрополія.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати: - учні зможуть скласти уявлення про виникнення, період розквіту й занепад Фінікії; удосконалити навички роботи з підручником, історичною картою; розвинути вміння порівняти однотипні явища в історії різних країн.
Компетентності
Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (творити українською мовою (усно і письмово) тексти історичного та соціального змісту); інформаційно-цифрова компетентність (використовувати цифрові технології для пошуку потрібної історичної та соціальної інформації, її нагромадження, перевірки і впорядкування); обізнаність та самовираження у сфері культури (виявляти вплив культури на особу й розвиток цивілізації).
Предметні: хронологічна (співвідносити історичні події, явища з періодами, орієнтуватися в науковій періодизації історії); інформаційна (виявляти різні точки зору, визнавати і сприймати таку різноманітність); просторова (розглянути на карті місцезнаходження Фінікії,її міста,сусідні держави); логічна (уміння учнів визначати та застосовувати теоретичні поняття, положення, концепції для аналізу й пояснення історичних фактів, явищ, процесів); аксіологічна (уміння формувати оцінки історичних подій та порівнювати із сучасністю).
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Учитель повідомляє тему на завдання уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Історичний диктант
Дві річки які впадають в Перську затоку? (Тигр, Євфрат)
Землю, яка розташована у південно-східній Азії, між двома річками називають… (Дворіччя)
Найдавніших мешканців Дворіччя називають… (шумерами)
Для жителів Межиріччя деревом життя була…(фінікова пальма)
Основним будівельним матеріалом у Дворіччя була…(глина)
Писемність, яку винайшли жителі Дворіччя називається… (клинопис)
Головна будівля (храм) у Дворіччя називається… (зикурат)
Царство, яке виникло на території Дворіччя…(Шумеро-Аккадське царство)
Держава у якій виник перший збірник законів… (Вавилон)
Правителя, який уславився створенням перших законів у Дворіччі… (Хаммурапі)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План уроку
Природно-географічні умови Фінікії. Заняття населення.
Розвиток торгівлі та фінікійська колонізація.
Фінікійський алфавіт.
IV. Закріплення нового матеріалу.
Назвіть головні заняття фінікійців
V. Домашнє завдання.
Опрацювати §15.
Виконати завдання в контурній карті.
Скласти кросворд