Тема уроку: Ф . Шиллер «Рукавичка».
Мета: познайомити учнів з життям і творчістю Ф. Шиллера, поглиблювати навички аналізу балади; розвивати навички виразного читання, творчу уяву, логічне мислення; сприяти вихованню в учнів людської гідності.
Очікувані результати: учні знають основні факти життя і творчості Ф. Шиллера, виразно читають баладу «Рукавичка», уміють висловлювати свої думки повно і обґрунтовано.
Ключові поняття: Просвітництво, лицар, балада, тема, проблематика твору, порівняльний аналіз, символ.
Обладнання: портрет Ф. Шиллера, тексти балади «Рукавичка» в різних перекладах (наприклад, В. Жуковського, М. Лермонтова, М. Лукаша, М. Ореста, Г. Кирпи тощо.),малюнок дерева і аркуші у формі листочків.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок-дослідження.
I. Організаційний етап
II. Етап перевірки знань учнів
Бесіда
1. Що вам відомо про баладу як літературний жанр?
2. Які бувають балади за темою?
3. Які ви можете назвати художні особливості балади?
III. Етап підготов ки учнів до активного та свідомого засвоєння нового матеріалу.
Повідомлення теми нового матеріалу.
Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу.
«Дерево очікувань»
Запишіть на аркушах, що лежать у вас на партах, ваші очі-
кування від уроку і причепіть їх на наше дерево.
Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,
мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Досить часто життя ставить кожного з нас у такі ситуації,
коли ми повинні здійснити вчинок, який виявляє нашу життєву
позицію. За цими вчинками нас і оцінюють.
Постановка перед учнями навчальної проблеми
Сьогодні на уроці ми також спробуємо оцінити героїв балади
«Рукавичка» за їхніми вчинками.
IV. Етап перевірки знань учнів
Повідомлення підготовлених учнів про епоху Просвітництва
(див. електронний додаток)
Повідомлення підготовлених учнів про життя і творчість Ф. Шиллера.
Літературознавчий коментар.
За сім століть свого існування балада не могла не зазнати
змін. Щонайперше вона перестала бути лише фольклорним жан-
ром. Нею зацікавилися уславлені майстри слова — і інтерес цей
передавався через віки, долаючи кордони різних країн. Під впли-
вом авторської літератури балада втратила свій танечний рефрен
(приспів).
Сталих ознак цей жанр набув у французькій поезії XIV ст.:
балада мала постійні три строфи, сталу схему римування (ававбвбв),
обов’язковий рефрен та звертання до певної особи.
Коментар учителя
Баладу «Рукавичка», яку ми будемо вивчати на сьогод-
нішньому уроці, написано Шиллером знаменного «баладного» 1797 року.
Балада «Рукавичка» дасть змогу поринути в життя середньо-
вічної Європи. Це була епоха, коли одне із чільних місць у сус-
пільному житті держав займало лицарство, розквіт якого відбувся
в XII–XIV століттях.
Лицарі були творцями власної культури. І культура ця спочатку розвивалась під впливом християнської релігії: церква, яка потребувала воїнського захисту, створила «військо христове» —лицарство, а воїн-християнин приймав присягу на вірність кодексу лицарської честі (кодекс — збірник законів). Серед основних законів цього кодексу були такі:
захист слабких, бідних, боротьба зі злом і з невірними.
У мирний час кодекс честі лицаря поповнювався новими правилами. Від лицаря вимагали вишуканої ввічливості, уміння тонко висловлювати свої почуття до жінки — дами серця. На честь дами серця лицар здійснює доблесні подвиги, змагається на турнірах, прикрашає свій одяг і зброю її улюбленими квітами, присвячує їй вірші. Одну з історій взаємин між лицарем і його дамою серця передають французькі хроніки, що достовірно змальовують події при дворі короля Франциска I (XVI ст.).
«Одного разу, коли Франциск I збирався дивитись на борню
левів, одна дама впустила свою рукавичку і сказала закоханому
в неї лицарю Делоржу: “Якщо хочете справді переконати мене,
що так сильно мене кохаєте, як оце щоденно в цім присягаєтесь,
то підніміть рукавичку”. Делорж спустився вниз, узяв рукавичку,
що лежала посередині між цими жахливими звірами, повернувся
на трибуну і кинув дамі в обличчя. Відтоді він уже не хотів її
ніколи бачити, незважаючи на неодноразові запрошення та натяки
з її боку». Виразне читання балади «Рукавичка» вчителем
Бесіда
1. Яке ваше враження від балади?
2. Хто з героїв привернув вашу увагу? Чому?
3. Чи є у творі опис короля та його придворних? Як ви гадаєте,
чому?
4. Як характеризує їх участь у подібних розвагах?
5. Чому вихід хижаків описаний так детально?
6. Чи можемо ми провести паралель між королем та придворними
з одного боку і тваринами — з другого? Яку?
7. Які два слова характеризують суть звернення красуні до свого
лицаря?
8. Чи міг би лицар відмовитися підняти рукавичку? Чому?
9. Що підкреслює Шиллер у діях лицаря? Як ви гадаєте, чому
поведінка героя саме така?
10. Яке символічне значення цієї дії — кинути рукавичку?
А будь що — людині в обличчя?
11. З’ясуйте головну думку твору.
12. Визначте проблематику балади. Чи актуальна вона в наші часи?
13. Що ви скажете про ставлення автора до своїх героїв?
За якими ознаками ви це з’ясували?
14. Яка річ могла б стати символом балади? А яка — світу лю-
дей (звірів)?
Проблемне питання
Чи варто ризикувати життям, щоб відстояти честь?
Творче завдання. «Два — чотири — всі разом»
1. Порівняйте різні переклади балади Шиллера.
2. Чи однаково зображено вихід короля та його почту?
3. Як перекладачі описують вихід звірів? Чи на однакові деталі
вони звертають увагу?
4. Як відображено у творі вимогу Кунігунди? Що підкреслено
при цьому?
5. У чому відмінність зображення поведінки Делоржа?
6. Якого висновку ви дійшли?
V. Закріплення нового матеріалу
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Я вважаю, що Делорж учинив негідно, бо…
Не визначився (не визначилась).
Я вважаю вчинок Делоржа гідним, бо…
Рефлексія
Звернімося тепер до листочків, на яких ви писала свої очіку-
вання від уроку. Якщо ви змогли дізнатися про все, чого бажали,
почепіть листочок на дерево, якщо ні — залиште під деревом.
Тепер оцініть продуктивність нашого уроку.
VI. Етап інформування учнів про домашнє завдання,
інструктаж з його виконання
Завдання для всього класу
Вивчити баладу напам’ять. Скласти сенкани зі словами
«Делорж», «Кунігунда».
Індивідуальні завдання
Підготувати повідомлення про життя та творчість
А. Міцкевича, переказ народної легенди про озеро Світязь, розпо-
відь про озеро.
VІI. Узагальнення в просторі означеної теми
1. Бесіда
- У чому драматизм сюжету балади?
- Яку думку описана подія допомогла висловити поетові? Як описані в баладі події Середньовіччя допомогли її втілити?
- Над якими важливими проблемами буття змушує замислитися балада «Рукавичка»?
2. Вправа «Висловлюємо думку»
- Висловіть свою думку про урок: наскільки для вас він був пізнавальним, навчальним?
- Чим збагатив вас як читачів?
- Чи задовольнило вас обговорення цього твору на уроці?
- Чи захотілося вам перечитати твір ще раз? Які епізоди/уривки потребують додаткового перечитування?
- Як ви гадаєте, про що (про кого) піде мова на наступному уроці? Чому ви так вважаєте?
VIІІ. Домашнє завдання
Прочитати, дослідити сутність поняття «кодекс честі лицаря»; створити (усно) портрет Делоржа, короля Франца, Куніґунд.












