Тема. Е. А. По « Золотий жук ».
Мета: формувати ключові компетентності:
уміння вчитися – самоорганізуватися до навчальної діяльності;
загальнокультурну – розвивати логічне і культурне мислення, навички самостійної роботи, увагу;
формувати систему предметних компетентностей і компетенцій шляхом виконання навчально-пізнавальних і практико-орієнтованих завдань відповідно до змістовних ліній:
емоційно-ціннісної:
познайомити учнів із фактами життя й діяльності письменника Е.По;
розвивати навички аналізу ключових епізодів, переказу твору, виразного читання, усного мовлення;
літературознавчої: домогтися засвоєння поняття про детектив як літературний жанр та його особливості на прикладі повісті «Золотий жук»;
культурологічної: виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність.
Тип урок: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет Е.По, текст повісті Е. По «Золотий жук», фотографія жука-скарабея; зображення обкладинок книжок Е. По.
…Навряд чи хто може загадати таку закручену
загадку, якої хтось інший, відповідно спрямувавши
свою винахідливість, не зміг би розгадати.
Едгар Аллан По
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Що таке детектив?
2.Чим детектив відрізняється від звичайних творів?
3.За яким методом працюють детективи?
4.Назвіть представників детективного жанру?
5.Назвіть українських письменників детективів?
6.Що вам відомо про розвиток українського детективного жанру?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Перед вами портрет американського письменника Едгара Аллана По.
- Як ви вважаєте, яке відношення він має до нашого уроку? Можливо хтось уже здогадався? (Є засновником жанру інтелектуального детективу.)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1. Знайомство з біографією та творчістю письменника. (Індивідуальні повідомлення підготовлених учнів)
2. Бесіда на сприйняття біографії
- Де і коли народився Е. По? (19 січня 1809 р. в Бостоні.)
- Хто були його батьки? (Батько був актором. Він залишив сім’ю, коли письменнику було 3 роки. А мати була талановитою і популярною у свій час актрисою. Дуже хворіла й померла зовсім молодою у 1811 р.. залишивши трьох дітей сиротами.)
- Хто виховував його? (Едгара узяла на виховання бездітна сім’я Джона Аллана, торгівця тютюном.)
- Де він навчався і які предмети були найулюбленіші? ( У школі, потім у Віргінському університеті в Шарлоттсвіллі. Любив точні науки,особливо математику.)
- На кого письменник хотів бути схожим у юності? Чи досягнув свого ідеалу? (На Байрона. Хотів, як він, мандрувати, бути борцем за свободу народів, померти за ідею. Однак, не судилося повторити його шлях. Через брак коштів ніде не був, замість захоплюючого життя довелося вести злиденне існування. Істинну волю пізнав лише у світі мистецтва. Його уява відкрила йому шлях по нескінченних просторах. )
- Коли він почав писати? Назвіть його перші твори. (Ще в університеті. Тоді ж написав вірші, що склали першу збірку « Тамерлан », видану 1827 року.)
- Де Е. По узяв гроші на видання? ( Позичив гроші один із друзів, з яким він так і не розрахувався. )
- Як він жив далі? ( Служив в армії, був журналістом, сам видавав журнали, але видавництво не приносило прибутку. Написав листа Джону Нілу, популярному на той час критика і письменника, з метою розповісти про свої ідеї.)
- То що ж написав Е.По і чи оцінила його належно публіка? (У 1831 р. вийшла збірка «Поеми». Проте справжня слава прийшла після виходу оповідання «Рукопис, знайдений у пляшці»(1835). Написав приблизно 30 оповідань,що дали початок розвитку детективної літератури. З’явилось перше видання прози-«Гротески й арабески». У 1845 р. вийшла збірка «Ворон».Одружився і переїхав з дружиною до Нью –Йорка, а потім у містечко Фордхем. Дружина захворіла, і в 1847р. померла.)
- Що ж було далі? (Йому було важко. Він уже мало писав, переїжджав з місця на місце… У Бостоні навіть хотів покінчити життя самогубством. У 1849 р. знову приїхав до Річмонда, де хотів зібрати грошей на відкриття нового журналу, та нічого не вийшло. Написав останню збірку «Дзвони» (1849)- це були дзвони по ньому. В одному листі він написав: «Я повинен померти, у мене вже не залишилося бажання жити…»
Учитель. Помер Е.По 7 жовтня 1849 року. Обставини його смерті й досі не з’ясовані остаточно. Але його вплив відчула на собі вся світова культура. Він відкрив детективний напрям у літературі. За ним потім пішли А.К. Дойль, Агата Крісті, Жорж Сіменон. Його творчість надихнула композиторів М. Равеля, К. Дебюссі, С. Рахманінова. Клод Мане зробив ілюстрації до його «Ворона». Вплив По зазнали й українські письменники – М. Хвильовий, Г. Косинка, В. Підмогильний та ін. Й донині твори Е.По вражають надзвичайною силою фантазії та художньої майстерності.
3. Коментар учителя
Зовсім нелегко встановити межу між оповіданнями Е. По. визначити їх різновид, як це сталося, наприклад в оповідання «Золотий жук». Спочатку ми потрапляємо в атмосферу містичного, напівфантастичного, але потім усі явища й події твору отримують цілком логічне пояснення.
4. Бесіда на первісне сприйняття оповідання «Золотий жук»
- Ваші враження від прочитаної повісті.
- Які герої сподобалися? Чому?
- Які ситуації викликали посмішку?
- Що вразило вас у прочитаному?
- Як ви гадаєте, чому повість має таку назву? Яка таємниця з ним пов’язана? (З жука все починається, він постійно у центрі уваги, ним захоплюються або ненавидять.)
- Знайдіть опис цієї комахи у творі, зачитайте. («Жук був дійсно розкішний. У науковій цінності знахідки Леграна не могло бути сумнівів — натуралісти того часу ще не знали таких жуків. На спині виднілися з одного боку дві цяточки, і нижче з іншого боку ще одна.
Надкрилля були дивовижно твердими і справді блищали, як поліроване золото. Важкість жука теж була зовсім незвичайною»).
Учитель. Відкривши примітки у книзі Е. По, я дізналась, що автор вигадав свого жука, поєднавши ознаки 2-х видів жуків, поширених на території США. Знову таємниця: яких саме жуків поєднав письменник, як вони називаються? Гадаю, що всім буде цікаво дізнатися про це докладніше. А своє розслідування таємниці золотого жука нам пропонує учень-біолог.
5. Виступ учня-«біолога» про жука сімейства Scarabaeidae
Висновок. Жук у повісті Е. По вигаданий, хоча й дуже схожий на знаменитого скарабея.
6. Робота над сюжетом і композицією твору
- Які події зображуються у творі?
- Хто вважав,що жук – причина всіх «нещасть», «хвороби» Леграна?
- Яка була справжня причина хвилювання Леграна?
- Які часи поєдналися в оповіданні?
- Хто веде розповіді про події?
- Як змінюється тон оповідача протягом твору?
- Чи змінилося ставлення оповідача до Вільяма Леграна?
- Чим завершилася експедиція, в яку втягнув оповідача Легран?
7. Складання плану твору, визначення елементів сюжету
1. Легран на острові Салівен (експозиція).
2. Розповідь про жука (зав’язка).
3. «Хвороба» Леграна (розвиток дії).
4. Експедиція в гори (кульмінація).
5. Хід думок Леграна (розв’язка).
V. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжте речення
«Сьогодні на уроці я…
- дізнався…
- був вражений…
- замислився… .»
VI. Домашнє завдання за ІІ варіантами : З’ясувати,що створює таємничу атмосферу в оповіданні «Золотий жук».