Тема:Едгар По – засновник детективного жанру. Розкриття таємниці золотого жука (За оповіданням «Золотий жук»).
Мета:Ознайомити учнів з історією написання оповідання Едгара По «Золотий жук», здійснювати пошуково-дослідницьку діяльність;
Аналізуючи оповідання, проводити літературні паралелі, формувати знання про детектив, як літературний жанр;
Розвивати навички аналізу ключових епізодів, переказу твору, усного мовлення, виразного читання, логічного мислення, пам’ять;
Виховувати естетичний смак, загальну культуру, любов до читання. Обладнання уроку: портрет Едгара По, текст оповідання «Золотий жук», презентація, ілюстрації до оповідання,картки.
Хід уроку:
I.Організаційний момент
Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Інтерактивна вправа «Хорове читання вірша»
Учитель :Діти,візьміться за руки з сусідом по парті і хором прочитайте поезію.
Візьмімося за руки !
Надійно і дружно,
Мости побудуймо.
Міцні – дуже-дуже.
Мости,щоєднають
Знання і уміння,
Збудуймо,додавши
Наснаги й терпіння.
Завдання:Діти,знайдіть у вірші ключові слова.(Знанняі уміння).Підберіть до слова знання синонім(інтелект). Для чого ви ходите до школи? (Щоб отримувати знання, щоб використовувати їх у своєму житті, у майбутньому, щоб бути компетентним у самостійному житті).
Очікувані результати
Учитель: Діти ! Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Запишіть на аркуші паперу.
Уявіть,що перед Вами тюльпанове дерево,тож прилаштуйте свій аркуш на це дерево.
II.Мотивація навчально їдіяльності
Учитель: Кожен з Вас, мабуть, любить пригоди.
1)Які асоціації викликає у Вас це слово? (Таємниця,загадковість)
2)А чи любите Ви читати книги про пригоди?
Учитель: Мабуть, Вам теж хочеться пригод,Вас тягне в далекі мандрівки.
III.Актуалізація набутих знань
Учитель: Діти,у 6 класі ви прочитали ряд пригодницьких творів,тож згадайте ї хі дайте відповіді на запитання.
1)Перерахуйте пригоди Робінзона Крузо.
2)Завдяки чому вдалося вижити Робінзонові на безлюдному острові?
(Працелюбності,наполегливості)
3)Що допомогло в складних ситуаціях прийняти вірне рішення Діку Сенду?
(Фізична сила,знання,старанність,сміливість,розум,відповідальність).
IV.Оголошення теми й мети уроку (Запис в зошит дати та теми,ознайомлення з епіграфом)
Учитель: Д. Дефо,Р.Стівенсон,Ж.Верн уміло, яскраво зображують надзвичайні пригоди своїх персонажів,показують, завдяки чому їх герої перемагають усі труднощі.
А сьогодні на уроці ми дізнаємося, як і завдяки чому , головному героєві оповідання вдалося знайти скарб.
Проблема: Що допомогло головному героєві оповідання «Золотий жук» знайти скарб?
V.Формування нових знань, умінь та навичок.
Учитель: Ви отримали випереджувальне завдання : прочитати оповідання Едгара По «Золотий жук»
Учитель: Геніальний американський письменник Едгар По у своєму оповіданні «Золотий жук» створив атмосферу таємничості, загадковості. Автор спочатку інтригує читача і тримає його в постійній напрузі. Як авторові вдається засобами мистецтва відтворити цю таємничість подій,образів,розкрити таємницю золотого жука ? Сьогодні ми станемо дослідниками і шукачами скарбів,тільки не будемо їх розкопувати під тюльпановим деревом,а проаналізувавши твір,знайдемо зерно істини в оповіданні.
Групи дослідників: учні-літературознавці,учні-біологи та учні-географи.На урок ми запросили досвідчених детективів – Шерлока Холмса та Доктора Ватсона,які установлять,як головний герой твору розгадав таємницю золотого жука.
Сюрпризом для всіх буде запрошення на наш урок-дослідження автора твору Едгара По.
Журналісти візьмуть інтерв’ю у нашого поважного гостя.
Інтерв’ю. (Рольова гра)
Журналіст : Я Вас вітаю ,шановний Едгаре Аллане ! Ми дуже раді зустрічі з Вами .Хотілося б почути від Вас особисто історію створення оповідання «Золотий жук»
Едгар По : Я з задоволенням розповім Вам, як працював над оповіданням.
Журналіст : Відомо,що Ви отримали гарну освіту.
Які навчальні предмети Вам найбільше подобалися ?
Едгар По : Я захоплювався літературою,зачитувався книгами історичної тематики,вивчав латинь,історію,фізику,астрономію,ботаніку,хімію,медицину,у вільний час писав вірші.
Журналіст : Коли Ви почали писати,в якому жанрі ?
Едгар По : Почав писати рано .Спочатку писав вірші,а з 1832 року звернувся до жанру новели . Написав чотири новели. Писав оповідання, поеми, статті.
Журналіст : Розкажіть нам,будь ласка ,історію створення оповідання «Золотий жук»
Едгар По : Матеріал для написання новели «Золотий жук» був підготовлений мною задовго до її написання .У моєму творі є згадка про форт Моултрі, який знаходився на острові,де була хижина Вільяма Леграна.
Я проходив службу в Моултрі, і багато місцевих картин я взяв звідти і використав у своєму оповіданні.У червні 1843 року я закінчив написання «Золотого жука», за якого я отримав премію 100 доларів як за найкраще оповідання. Мій твір мав великий успіх..Він допоміг популяризувати криптографію і таємне письмо.
Журналіст : Дуже вдячна Вам,пане Едгаре, за цікаву розповідь.
Експрес-опитування
1)Яке Ваше враження від прочитаного оповідання Едгара По «Золотий жук»?
2)Які герої найбільш Вам сподобались ? Чому ?
3)Які події твору викликали усмішку ?
4)Як Ви думаєте,чому оповідання має назву «Золотий жук» ?
(З жука все починається,він постійно знаходиться у центрі уваги,ним захоплюються та ненавидять).
Учитель :. У творі,який Ви прочитали, зображені події, пов’язані з процесом розслідування, розкриттям таємниці золотого жука.А це головні ознаки літературного детективу.
Учень – літературознавець
Едгар По – основоположник інтелектуального детективу.У жанрі детективу працювали Артур Конан-Дойль,Г.Кіт Честертон, В.Коллінз. Історія детективного жанру простежується з глибокої давнини. Його елементи з’являються ще у Біблії (Історія про Каїна та Авеля). Але датою народження детективу вважається 20 квітня 1841 року,коли було надруковано перше оповідання Едгара По «Вбивство на вулиці Мор».
Словникова робота Детектив ( з англ.detective – агент розшуку;з лат.detection – розкриття) – один з різновидів пригодницької літератури,у якому описуються події ,пов’язані з процесом розслідування й розкриття якогось злочину або таємниці.
Головні ознаки літературного детективу :
1)В основі детективного жанру – захоплива інтрига,навколо якої розгортаються події ;
2)У центрі – опис певної загадкової події та епізод переслідування злочинця;
3)У творі діють : детектив,помічник детектива,злочинець і жертва;
4)Мотиви злочину – гроші,влада,страх;
5)Сюжет – розслідування злочину;
6)Фінал – злочинець визначений,зло карається.
Детективи працюють за методом дедукції – від загального до конкретного .
Учитель :А чи тільки детективні твори писав американський письменник?
Учень – літературознавець : Едгар По писав ще й вірші.Один із них «Ельдорадо».
Ельдорадо – це легендарна країна золота й коштовного каміння,яку шукали в Америці іспанські завойовники
Поетична хвилинка (Грає музика,звучить вірш у виконанні учня).
Учитель :В одному з листів Едгар По писав про сучасне йому покоління : «Ми створили для себе аристократію доларів.Людина з тугим гаманцем ,як правило,має обмежену душу». Чи є такою людиною головний герой оповідання «Золотий жук?»
ІV.Підбиття підсумків уроку.
1)Чи збулися Ваші очікування ?
2)Чи хотіли б Ви мати такі ж знання,які мав містер Вільям Легран ?
3)Над чим Ви замислились ?
V.Домашнє завдання
Написати твір – роздум на тему : «Навіщо людині потрібні знання ?»












