Урок:

Джером Девід Селінджер. Роман «Ловець у житі».

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Джером Девід Селінджер. Роман «Ловець у житі».

Мета: формування предметних компетентностей: дослідити на основі тексту роману етапи розвитку характеру головного героя, розвиток його стосунків з іншими персонажами твору; розвивати навички складання характеристики персонажу, культуру усного мовлення, розвивати вміння працювати в парах, групах, розвивати навички роботи з цитатним матеріалом, уміння робити висновки; виховувати кращі людські якості; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок формування умінь та навичок.

Обладнання: текст роману, картки із завданнями.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Бесіда за опорною схемою «Символіка імен персонажів роману Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»

2.Повідомлення учнів «Цікаві факти про роман Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»»

— Твір набув скандальної слави через убивство учасника The Beatles Джона Леннона. Коли поліція приїхала на місце події, вбивця (Марк Девід Чепмен) тримав у руках примірник роману. Згодом він заявив, що заклик убити Джона Леннона відшукав на сторінках книги, утім його визнали осудним.

1.Повідомлення учнів «Переклади українською роману Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі»»

— Перший переклад цього твору українською мовою вийшов під назвою «Над прірвою у житі», що є аналогом назви російського перекладу («Над пропастью во ржи»). Перевидання того ж перекладу 2010 року вийшло вже під назвою «Ловець у житі», що є буквальним перекладом оригінальної назви англійською.

Назва книжки пов’язана з уявленнями головного героя, коли він читав вірш: «<…> я собі уявляв, як табунець малечі грається серед поля — кругом жито й жито, куди не глянь. Тисячі дітлахів, і довкола — жодної людини, тобто жодної дорослої людини. Крім мене, звісно. А я стою на краю страшнющої прірви. Нібито я повинен ловити малюків, якщо вони підбіжать дуже близько до прірви. Бо вони граються, гасають і не дивляться, куди біжать. А я повинен звідкись вискакувати й ловити їх, щоб не зірвались у прірву. Оце й усе, що я маю цілий день робити. Стерегти дітей над прірвою в житі. Дурниці, звісно, я знаю, але це — єдине, чого мені хочеться по-справжньому. Дурниці, звісно».

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Слово вчителя

— «Ловець у житі» — це лірико-психологічна повість. Автор зосереджує увагу на формуванні у людини власного ставлення до світу під час глибоко інтимного сприйняття дійсності.

Бесіда «Суперечності характеру головного героя»

У якому оточенні живе Холден Колфілд?

Проти якої фальші та усталених принципів бунтує герой?

Що найбільше цінує Холден Колфілд в людських стосунках?

Чому Холден не здійснив свого наміру покинути Нью-Йорк?

Що причинило нервовий зрив юнака?

Які риси характеру Колфілда цікаві сучасним підліткам?

Від якої страшної прірви хотів би рятувати дітей ловець у житі?

Чому Холдена називають представником «бунтівного покоління»?

Висновки

Учитель. Селінжер звернув увагу читача на той вік людини, у якому відсутні компромісні рішення, живуть гуманістичні ідеали, зберігаються правильні оцінки духовних якостей суспільства. Творчість Селінджера спричиняє постійну полеміку в США. Письменникові дорікають за замкнутість персонажів, їх відмежування від суспільних проблем, за скепсис і богошукання. Холден Колфілд — один із представників так званого «втраченого покоління» 30-50-х рр. ХХ століття.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Заключне слово вчителя

— У повісті порушено проблему людського спілкування, співвідношення індивіда і суспільства, зроблено спробу пояснити самотність добрих людей у суспільстві. Ці проблеми сьогодні також актуальні.

Проблема стосунків між батьками і дітьми актуальна завжди. непорозуміння, що є у Холдена зі своїми батьками, актуальні й сьогодні.

Проблема «забороненого плоду», коли підліток намагається самоствердитися за рахунок куріння чи вживання алкогольних напоїв, на жаль, також залишається актуальною.

Проблема непорозуміння з коханою людиною, з друзями-однолітками, прагнення бути таким, як усі, і водночас виділитися — ці та інші проблеми непокоять молодь і нашого часу.

Проблема небажання вчитися в підлітковому віці знаходить своє пояснення у віковій психології, тому що провідним видом діяльності у підлітків стає спілкування.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

— Моє ставлення до Холдена Колфілда… .

— Я погоджуюся з Холденом… .

— Я хочу з ним посперечатися… .

IV.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дати відповідь на питаннє:

Що означає, за Селінджером, жити спокійно і смиренно? Чи зміг би так жити Холден?

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Джером Девід Селінджер. Роман "Над прірвою у житі".
1 квітня 2021
3 0
2 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас
28 12 56 16 30 0

2

Запитання до евристичної бесіди по змісту роману.

1. Хто автор слів, що є назвою роману?

2. Скільки років головному героєві?

3. Місце дії в романі:

4. Як Голден ставиться до автомобілів?

5. Які почуття викликають у Голдена подарунки?.

6. Як Голден ставиться до жінок?

7. За що Голден любив музей?

8. Які стосунки в нього з товаришами?

9. Причина, з якої Голден не встигає в школі?

10. Чому у головного героя твору стався нервовий зрив?

11. Яке значення слова «конформізм»?

12. Справжнє життя для Голдена…

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Вальтер Скотт (1771–1832) – засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго».

Вальтер Скотт (1771–1832) – засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго».

54

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
7 клас

26 грн

Роман " Місто"

Роман " Місто"

257

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
9—12 клас, I—III курси, дорослі та змішані

30 грн

Роман Мстиславович

Роман Мстиславович

96

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Історія України
9 клас та 11 клас

25 грн

Історичний колорит роману «Айвенго» та засоби його створення.

Історичний колорит роману «Айвенго» та засоби його створення.

1839

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
7 клас

26 грн

Ф.Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт молодої людини та суспільства в романі «Червоне і чорне». Образ Жульєна Сореля. Зображення соціального середовища у творі. Символіка роману.

Ф.Стендаль «Червоне і чорне». Конфлікт молодої людини та суспільства в романі «Червоне і чорне». Образ Жульєна Сореля. Зображення соціального середовища у творі. Символіка роману.

102

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
10 клас та I курс

20 грн

Мігель де Сервантес Сааведра (1547–1616). «Дон Кіхот» І частина. Історія створення роману, його зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору.

Мігель де Сервантес Сааведра (1547–1616). «Дон Кіхот» І частина. Історія створення роману, його зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету і композиції твору.

3884

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
8 клас

33 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

836

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

715

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8419

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1542

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3150

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас