Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Деформаційні прилади для вимірювання тиску

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Лекційне заняття

Джерела використаної інформації: розкрити закрити
1. uk.wikipedia.org/wiki
2. Шкатов Е.Ф., Шувалов В.В. Основи автоматизації технологічних процесів хімічних виробництв. Підручник для технікумів. - М.: Хімія, 1988. 304 с.: іл.
3. Старостин В.А. Технологічні вимірювання й контрольно-вимірювальні прилади в промисловості будівельних матеріалів: Підручник для технікумів. 3-е вид., перероб. і доп. - М.: Будіздат, 1988. - 304с.: іл.
4. https://tsikavi-fakty.com.ua/manometr/
Вміст уроку:
1
2
3
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема: Деформаційні прилади для вимірювання тиску

План

  1. Загальні відомості про деформаційні прилади для вимірювання тиску

  2. Пружинні прилади

  3. Мембранні прилади

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Загальні відомості про деформаційні прилади для вимірювання тиску

Висока точність, простота конструкції, надійність і низька вартість є основними факторами, що обумовлюють широке розповсюдження деформаційних приладів для вимірювання тиску в промисловості і наукових дослідженнях.

Пружинні або деформаційні прилади, де про вимірюваний тиск судять за мірою деформації пружного елементу, що відбувається під тиском. Як пружний елемент можуть використовуватися:

  • трубка Бурдона - датчики виконано у вигляді вигнутої по дузі кола (зазвичай на кут близько 250°) трубки, заповненої рідиною. Під впливом прикладеного тиску труба випрямляється. Стрілка манометра переміщається пропорційно деформуванню трубки. При вимірюванні високих тисків трубка виконується гвинтовою або спіральною. Діапазон вимірювання таких пристроїв: від 10 Па до 1000 МПа;

  • пружна мембрана - працює аналогічно до трубки Бурдона, але в цьому випадку чутливим елементом є мембрана, деформація якої прямо пропорційна прикладеному тиску. Діапазон вимірюваних тисків: від 0,0016 МПа до 4 МПа;

  • сильфон - датчик має вигляд тонкостінної металевої трубки або камери з гофрованою (хвилеподібною) бічною поверхнею, зміна довжини якої із зміною тиску середовища в камері свідчить про величину тиску. Діапазон вимірюваних тисків: від 0,1 МПа до 60 МПа.

Цікавий факт! Деформаційний манометр було винайдено випадково. У 1845 році швейцарський вчений Р. Шинц спостерігав, як на виробництві робітники відновлювали сплющену металеву трубку, заглушивши один її кінець і закачавши воду. Під дією тиску трубка розігнулася, а вченому спало на думку використовувати такий самий елемент для вимірювань, але працювати з повітрям, а не з водою.

2

Пружинні прилади

05005omu-a9b5-169x221.pngМанометр з одновитковою пружиноюОдновиткова трубчаста пружина 1 з одного кінця приварена до тримача 2, прикріпленого до корпуса манометра. Нижня частина тримача закінчується 7 шестигранною головкою і штуцером, за допомогою якого до манометра приєднується трубка, що підводить тиск. Вільний кінець пружини припаяно до пробки 3, що шарнірно з'єднується з повідком 4. При переміщенні вільного кінця пружини поводок повертає зубцюватий сектор 5 відносно осі О, викликаючи поворот шестерні (трибки) 6 і розташованої на одній осі з нею стрілки, щопоказує 7. Пружина, не показана на рисунку, забезпечує підгортання зубців трибки до зубців сектора, усуваючи люфт. Статична характеристика манометра може підбудовуватися шляхом зміни точки закріплення повідця 4 у прорізі сектора 5.

05005p27-4efe-266x256.pngСхема манометра з багатовитковою трубчатою пружиноюМанометри з багатовитковою трубчастою пружиною. Ці манометри випускаються як показуючі і самописні прилади із записом на дисковій діаграмі і сигналізацією надлишкового тиску.
Внаслідок більшої довжини багатовиткової пружини величина переміщення її вільного кінця більше, ніж у одновиткової трубчастої пружини, при одному і тому ж тиску. Під дією тиску пружина 1 розкручується і повертає вісь 3. Разом з віссю повертається важіль 2 з кареткою 4 і за допомогою тяг 5, 7, 8 переміщує державку пера6, яка примушує перо переміщуватись по діаграмі.
До переваг манометрів з багатовитковою трубчастою пружиною відносяться широкий діапазон вимірювання, простота експлуатації, добре видима шкала, можливість використання для регулювання, сигналізації і автоматичного запису показів.

Мембранні прилади

Чутливий елемент приладу складається з мембранної коробки із двома гофрованими мембранами 1. Одна мембрана укріплена нерухомо, інша під дією тиску або розрідження переміщується. Переміщення мембрани передається на стрілку приладу 2 передавальним механізмом. У передавальний механізм входять: колінчатий важіль 5, тяга з важелем 4 і вісь 5 стрілки.

05005op4-9054-357x150.pngМембранний прилад натискомір

Мембранний манометр: 1 – штуцер; 2 – мембрана; 3 – фланці; 4 – стержень; 5 – тяга; 6 – сектор; 7 – трибка; 8 – стрілка; 9 – шкалаУ якості чутливого елемента в мембранному манометрі використана пружна гофрована мембрана, яка затиснута між двома фланцями. Трубкою нижня порожнина мембранної коробки з'єднана з місцем відбору тиску. Передавальний механізм приладу зібрано в корпусі. Якщо тиск до манометра не підведений, то мембрана розташована горизонтально й стрілка стоїть на нульовій позначці шкали. Під дією тиску мембрана деформується й закріплений у центрі мембрани штифт переміщається. Штифт шарнірно з'єднано з повідцем тому переміщення штифта викличе переміщення повідця й поворот зубчастого сектору, що перебуває в зачепленні із шестірнею. Вона жорстко сидить на осі, на яку щільно насаджена стрілка. Внаслідок цього переміщення мембрани, пропорційне підведеному тиску, через повідця й сектор передається стрілці, яка по шкалі показує вимірюваний тиск.

3

Дайте відповіді на питання:

  1. Що таке манометр?

  2. Де застосовують манометри?

  3. Які пружні чутливі елементи застосовуються в деформаційних приладах?

Рефлексія від 7 учнів

Сподобався:

0

Так: 6

Ні: 1

Зрозумілий:

0

Так: 6

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 7

Так: 0

Рекомендуємо

Одиниці вимірювання температури

Одиниці вимірювання температури

302

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Фізика
7 клас

25 грн

Кут. Вимірювання кутів. Бісектриса кута

Кут. Вимірювання кутів. Бісектриса кута

577

Аватар профіля Дятленко Надія Анатоліївна
Геометрія
7 клас

50 грн

Температура та її вимірювання. Температурний стан тіл

Температура та її вимірювання. Температурний стан тіл

63

Аватар профіля Гонтарук Лілія Петрівна
Фізика
II—III курси

21 грн

Тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання.

Тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання.

107

Аватар профіля Яковенко Тетяна Валентинівна
Фізика
8 клас

33 грн

§ 11. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ІСТОРИЧНОГО ЧАСУ(Хлібовська)

§ 11. ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ  ІСТОРИЧНОГО ЧАСУ(Хлібовська)

856

Аватар профіля Поліщук Катерина Олександрівна
Вступ до історії
5 клас

25 грн

Лабораторне дослідження вимірювання частоти серцевих скорочень.

Лабораторне дослідження вимірювання частоти серцевих скорочень.

276

Аватар профіля Лютенко Анастасія Григорівна
Біологія
8 клас

20 грн

Схожі уроки

Автоматизація об'єктів з процесами масообміну

Автоматизація об'єктів з процесами масообміну

41

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
IV курс

Дистанційний контроль

Дистанційний контроль

121

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
VI курс

Автоматизовані системи управління технологічними процесами (АСУТП)

Автоматизовані системи управління технологічними процесами (АСУТП)

2129

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
IV курс

Автоматизація процесу випарювання

Автоматизація процесу випарювання

652

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
IV курс

Автоматизація процесу сушіння та охолодження

Автоматизація процесу сушіння та охолодження

1723

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
IV курс

Автоматизація гідромеханічних процесів

Автоматизація гідромеханічних процесів

1316

Аватар профіля Пухальська Олена Михайлівна
Основи автоматизації
IV курс