Тема: Бічер-Стоу "Хатина дядька Тома".Свобода у житті людини.
Люди, будьте людяними!
Це ваш перший обов’язок.
Будьте такими для всіх станів,
для всіх вікових категорій,
для всього, що людині не чуже
Жак-Жан Руссо
Мета: зацікавити учнів творчістю американської письменниці Г.Бічер-Стоу, підвести до розуміння своєрідності її творів; розглянути проблему засудження рабства.
Тип уроку: позакласне читання, урок проблемно-тематичного аналізу твору.
Хід уроку:
І Організація класу
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Тільки та людина, котра пізнала горе і біль принижень, перебуваючи в рабстві, по-справжньому може оцінити сутність слів «воля», «свобода». Про людей, вимушених миритися з життям, де є «хазяї» і «раби», проїхні долі, непрості взаємини, почуття розповідає у своєму творі американська письменниця Гаррієт Бічер-Стоу.
ІІІ Оголошення теми, мети й завдань уроку
ІV Актуалізація опорних знань
Вам добре відомі ім’я всесвітнього мандрівника Жуля Верна та його роман «П’ятнадцятирічний капітан», в якому серед інших тем виділяється тема рабовласництва на африканському континенті. З уроків історії ви знаєте про ганебну сторінку в історії України – кріпацтво.
V Робота над темою уроку
1. Повідомлення учнів-істориків
1 учень – знавець української історії. Як уже було сказано, Україна мала в своїй історії таку ганебну сторінку як кріпацтво. Воно несло трудящим українцям злидні, безчестя, моральні й фізичні тортури. Ці великі кривди та знущання не могли тривати вічно: знедолений народ мстився своїм панам. Аж ось у 1855 році цар Олександр ІІ у промові перед московськими дворянами заявив: «Краще скасувати кріпацтво згори, ніж чекати, доки його скасують знизу». Цар запропонував ряд реформ, і для того було багато причин. Найголовнішими, звісно, були економічні, адже кріпацька праця за всієї своєї дешевизни була дуже малоякісною. Тому кріпацтво як таке почало занепадати ще задовго до впровадження реформ. Про це свідчить і такий факт: якщо в 1811 р. з усіх селян Російської імперії близько 58 % були кріпаками, то до 1860 р. цей відсоток знизився до 44. Майже всі освічені люди того часу писали й говорили про потребу скасування кріпосного права. Серед них були Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Марко Вовчок та інші. 19 лютого 1861 р. цар Олександр ІІ підписав маніфест про скасування кріпацтва.
2 учень – знавець американської історії. У 1776 році США здобули незалежність. Але єдність країни була під загрозою, адже між північними й південними штатами виникли соціально-політичні й економічні суперечності. Промислові північні штати відмовилися від рабської праці як економічно невигідної, а от південні продовжували використовувати невільників. Страшно сказати( але факти і цифри – річ уперта), три з половиною мільйони негрів, що проживали в південних штатах, були позбавлені елементарних людських прав. За цих умов зародився могутній рух за звільнення від рабства, який отримав назву аболіціонізм. Активісти цього руху наївно вважали, що рабство можна знищити шляхом реформ «згори». Історія довела зворотнє: тільки в результаті Громадянської війни 1861-1865 років, коли на боротьбу проти рабства піднявся увесь американський народ, південні штати здалися – рабство було подолано. Аболіціоністський рух сприяв народженню літератури, перейнятої любов’ю до людини, вболіванням за неї і прагненням допомогти здобути свободу. Такі американські письменники як Генрі Лонгфелло, Уолт Уїтмен, Джеймс Лоуелл і, звісно, Гаррієт Бічер-Стоу підняли свій голос проти жорстокого явища в суспільстві – рабства.
Слово вчителя про Г.Бічер-Стоу.
Народилася в сім’ї пастора і богослова.
Спостереження за життям рабовласницького Півдня.
Переїзд сім’ї до штату Огайо (сусідство з Півднем)
Складання асоціативного куща на тему «Г.Бічер-Стоу».
Ненависть до рабовласників
Релігійні погляди, віра в Бога. Дружина професора богослов’я
Г.Бічер-Стоу
«Я віддам усі свої сили на те, щоб стерти ганебне тавро рабства з моєї країни. Душа наша дорожча від будь-яких скарбів»
Участь в антирабовласницькому (аболіціоністському) русі
«Хатина дядька Тома» як розвінчання ідеології рабовласництва
3.Слово вчителя про історію створення роману «Хатина дядька Тома»
На початку лютого 1851 р. Г.Бічер-Стоу причащалася в домашній церкві у Брунсвіку і їй привиділося, що на хресті розпинали великого чорного чоловіка. Вона закричала від жаху та співчуття… З цього болісного зойку глибоко віруючої людини почалася книга. А 9 березня 1851 р. вона повідомила редактору вашингтонського щотижневика «Національна віра»: «…Я пишу нині оповідь, котра буде значно довша за все,що я писала раніше. Це буде серія нарисів; вони мають показати світло і тіні «патріархального устрою». Пишу про те, що я бачила сама і про те, що бачили мої друзі. Я гадаю зобразити кращі сторони рабства, можливо, лише наблизитися до гірших… Мною рухає покликання художника і моя мета – в найреалістичнішій, графічно різкій манері показати рабство…». 5 червня 1851 р. перший розділ роману був опублікований. Потім впродовж десяти місяців щотижня Г.Бічер-Стоу мусила здавати наступний. Публікацію останнього розділу видавець супроводжував таким зауваженням: «Пані Бічер-Стоу довела до кінця свій видатний твір. Ми не пам’ятаємо, щоб якийсь твір американського письменника викликав такий загальний глибокий інтерес, як її повість». І це не було перебільшенням. 20 березня 1852 р. вийшло окреме видання «Хатини», його розкупили за два дні. За три тижні продали нечуваний на той час тираж – 20 тисяч примірників. Рабство викривали і до Г.Бічер-Стоу, але вона першою підійшла до нього як до проблеми моральної. Саме тому Л.Толстой назвав цей роман одним із зразків «вищого релігійного мистецтва, котре йде від любові до Бога та до ближнього». Отже, твір «Хатина дядька Тома» - це соціальний роман.
4.Словникова робота
-- Пригадайте, що таке роман? (Роман (фр. roman – романтичний) – великий за обсягом прозовий епічний твір, з описом життєвих подій та де діє багато персонажів.)
5. Робота зі схемою «Характерні ознаки роману»
(Висновок до схеми робиться колективно)
актуальність і глибина різнобічне художнє значний обсяг
порушених проблем відображення дійсності тексту.
Роман «Хатина дядька Тома» (1852)
вільна орієнтація зображення явища рабства
автора в часі та просторі з різних точок зору
велика кількість персонажів багатоплановість історія героїв за сучасної їм епохи
Висновок до схеми. «Хатина дядька Тома» - роман, так як має значний обсяг, декілька сюжетних ліній, в ньому діє понад 30 персонажів. Це соціальний роман, оскільки в ньому переконливо зображено життя людей американського Півдня за часів рабовласництва, про це свідчить багатоплановість твору, тобто зображення приватного життя, соціальних проблем, характерних для всього суспільства.
6. Звернення до епіграфів до уроку
-- Як ви розумієте слова американського президента Лінкольна, звернені до Г.Бічер-Стоу?
-- Що було найголовнішим для письменниці?
-- Наскільки важливою була діяльність Г.Бічер-Стоу для суспільства?
VI Підбиття підсумків уроку
Евристична бесіда за проблемними запитаннями.
У чому суть поглядів Г.Бічер-Стоу на проблему рабства на півдні Сполучених Штатів?
(Письменниця не могла мовчати, дивлячись на ситуацію в країні. Виступивши на боці аболіціоністів, Г.Бічер-Стоу безжально розкритикувала рабство як найганебніше явище в історії людства).
Складання сенкану на тему «Г.Бічер-Стоу»
Приклад сенкану
Г.Бічер-Стоу
чесна, віруюча, добросерда
боролася, доводила, допомагала
затаврувала рабство
Жінка, що почала велику війну
VII Рефлексія
Інтерактивна вправа «Продовж речення»
Сьогодні на уроці я дізнався (-лася)про…
Я думаю, що рабство…
VIII Домашнє завдання
Дочитати твір Г.Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома» до кінця.
Створити пообразної характеристики персонажів твору.












