Урок:

Балада Король Лір і його дочки.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Баллада Король Лір і його дочки.

Мета: завершити цілісне аналітичне дослідження тексту балади «Король Лір і його дочки», закцентувати увагу учнівської аудиторії на глибокий психологізм та моральний аспект твору; схарактеризувати образ короля Ліра, розкрити його роль як вічного образу в світовій літературі; формувати аналітичні здібності учнів; розвивати навички психологічного аналізу тексту та аналізу художніх образів; сприяти вихованню гармонійної, духовно багатої особистості.

Обладнання: ілюстрації та учнівські малюнки до балади «Король Лір і його дочки», фрагменти художнього фільму «Король Лір».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

- Який народ створив фольклорну баладу «Король Лір і його дочки». Дайте визначення народної балади.

- Якими постають перед нами герої на початку твору?

- Як повівся король Лір зі своїми дочками?

- Чи всі дочки виказали батькові пошану та любов?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Продовжуємо нашу мандрівку світом староанглійської балади та складними провулками людської душі. Сьогодні спробуємо дослідити психологічні колізії, що відбуваються з героями балади, збагнути причину трагедії долі головних героїв.

Проблемне завдання: зрозуміти, у чому полягає надзвичайна популярність балади «Король Лір і його дочки» та її значення для розвитку світової літератури.

IV. Аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту балади

- Які думки виникли у вас після розпочатої на минулому уроці аналітичної роботи та повторного перечитування балади «Король Лір і його дочки»?

- Що найбільше вразило вас, як дітей своїх батьків, у поведінці короля Ліра?

- Визначте причину, чому розлютився король на Корделію? Доведіть текстом балади свою думку.

- Як учинив король Лір з «нелюбою дитиною»? Оцініть з точки зору моралі вчинок короля як батька.

- Чому Корделія не знайшла притулку в Англії? (Розкривається ще одна риса короля Ліра як державного діяча - абсолютний тотальний контроль над підданцями.)

- Поміркуйте, чому французький король не тільки прихистив Корделію у себе, дізнавшись про її трагедію та вчинену проти неї несправедливість, а й узяв її за дружину? (З одного боку, в баладі показана позиція гуманної людини - захистити невинну, з іншого — розкривається образ Корделії, що здатна викликати не тільки співчуття, а й щире кохання.) Аргументуйте відповіді, використовуючи цитати для характеристики Корделіїї (звіт IV групи за домашнім завданням.)

- Чому король поділив своє королівство між старшою та молодшою дочками? Чому не залишив собі геть нічого? На що він розраховував? (Лір, не дивлячись на свій норов, беззаперечно довіряє своїм дітям. Розкривається ще одна риса героя: наївність і довірливість.)

- Яким було життя короля Ліра у старшої дочки? Які риси характеру поступово розкриваються в образі Регани? Використайте цитатний матеріал (звіт ІІ групи за домашнім завданням). (Регана принизила свого батька передусім як короля, володаря держави, відмовивши йому в атрибуції влади. Тим самим вона виказала йому й свою зневагу як дочка.)

Продовження роботи над опорною схемою «Сутність відповідей дочок короля Ліра»

Регана

Готова я за вас і кров пролити

Позбавила батька пошани та життя, гідного короля

Презирство та зневага

Гонорелля

Волю хоч би найтяжче бідувати

Готовність прийняти страждання заради батька

ЛЮБОВ

Корделія

«Я рада... Свій довг дитячий все сповняти

Бути просто слухняною дочкою та пам’‎ятати про свій обов’‎язок дочки

- Як відреагував король Лір на поведінку старшої дочки? Які риси характеру проявляє герой? (З гнівом та образою звинувачує дочку в несправедливості. Король Лір гнівлива людина, проте він гостро відчуває несправедливість та повстає проти неї.)

- Як повела себе середня сестра — Гонорелля? Чому вона підтримала безсоромний вчинок старшої Регани? Чому народні автори порівнюють її зі змією? Підтвердьте свої висновки цитатами (звіт ІІІ групи за домашнім завданням). («Так вам і слід!— почув від лютої змії...» Середня дочка принизила свого батька ще більше — не як короля, а як людину, запропонувавши йому жити зі слугами та споживати недоїдки. Вона, дійсно, змія — холодна, жорстока, з отруйним жалом ненависті.)

Завершення роботи зі схемою «Сутність відповідей дочок короля Ліра»

Регана

Готова я за вас і кров пролити

Позбавила батька пошани та життя, гідного короля

Презирство та зневага

Гонорелля

Волю хоч би найтяжче бідувати

Відмовила батькові у найменшому — жити у родині, прирівнявши його до слуг, прирікши на голодне існування

Корделія

«Я рада. Свій довг дитячий все сповняти

Бути просто слухняною дочкою та пам’‎ятати про свій обов’‎язок дочки

ЛЮБОВ

- Хто ж із дітей залишився вірним своїм словам про любов та обов’‎язок перед батьком?

- Чому дочки врешті-решт виганяють нещасного батька, прирікши на жебрацьке життя?

«Так обі донечки по двічі

Його відправили без жодного пардону;

Жебрацький кий узяв у руки той,

Що королівськую носив корону.»

(Слова старшої та середньої дочок щодо готовності прийняти смерть заради батька виявилися суцільною брехнею, насправді сестри холодні та бездушні егоїстки.)

- Розкрийте роль метафори Лірового жебрацтва. (Жебраком король Лір став не тільки фізично, він жебрак як батько і як король, тому що власними руками позбавив себе влади, привів до влади дочок-зрадниць та вигнав ту, яка любила його по- справжньому.)

- Чому тільки тепер король Лір згадує слова найменшої дочки Корделії? (Втративши корону, дім та дітей, старий Лір нарешті збагнув щирі почуття Корделії, її чисту душу.)

- Чому Лір не йде до Корделії? (Усвідомлює страшну несправедливість, що скоїв як батько проти власної дитини.)

- Поміркуйте, в чому криється причина божевілля героя? (З одного боку, душевна рана, яку причинили йому власні доньки, з іншого — страшна несправедливість, що батько вчинив проти власної дитини, стали причиною божевілля короля Ліра.)

- Як поводить себе Корделія, коли короля, бідного жебрака, приводять до неї? Зверніть увагу на нашу схему, чи потрібно щось в ній змінювати? (Корделія залишається вірною своїм словам, вона поводить себе як слухняна дитина, незважаючи на жорстокість батька у ставленні до неї.)

- Що зробила Корделія заради батька? (Повернула короля Ліра на царство та віддала за батька життя.)

- Чому невідомим авторам знадобилося «вбивати» Корделію? (Горе, що спіткало короля, це покарання за його жорстокий вчинок проти власної дитини.)

- Чому Лір не пережив смерті Корделії? (Біль від втрати єдиної дитини, що залишилися йому вірною, та усвідомлення того, що він певною мірою винен у її смерті, й спричинили смерть героя.)

- Розгляньте ілюстрацію до балади, створену П. Татарниковим, «Король Лір та мертва Корделія». Чи вдалося художнику передати горе та відчай батька?

- Поміркуйте — як поданий у баладі образ короля Ліра, статично чи в розвитку? Підтвердьте свої висновки цитатами з тексту (звіт І групи за домашнім завданням). (Король Лір на початку твору показаний жорстоким егоїстом, що вимагає покори та великої любові не тільки від підданих, а й від своїх дочок. Шлях страждання та спокути змінюють героя, у фіналі твору ми бачимо люблячого батька, людину, що картає себе за учинену ним несправедливість.)

Створення порівняльної таблиці «Образ короля Ліра в баладі «Король Лір і його дочки».

Король Лір на початку балади

Король Лір у фіналі балади

Сильний правитель

Жебрак, якому дочка повернула владу

Жорстокий батько

Люблячий батько

Людина, що легко піддається лестощам

Пройшов важкий шлях від засліплення лестощами до прозріння

Недалекоглядний егоїст

Людина, що усвідомила свою провину та важко картає себе за це

- Виразно прочитайте фінал балади. Чому, по- вашому, сестер стратили? (Зло має бути покаране.)

V. Підсумкова бесіда в просторі означеної теми

- У літературі є образи, що вийшли за рамки своїх творів та стали духовним здобутком людства. Ці образи несуть у собі питання, що є вічними, та надихають інших митців на створення власних творів. Тому їх називають «вічними образами» в літературі. Таким образом, наприклад, є Прометей. Чому ж образ короля Ліра називають «вічним образом»? Аргументуйте свої міркування.

- У старших класах ми будемо вивчати творчість геніального англійського драматурга Вільяма Шекспіра. Серед творчого доробку митця є трагедія «Король Лір», створена на основі балади. Поміркуйте, чому балада надихнула В. Шекспіра на написання свого твору?

- На основі трагедії В. Шекспіра створені кінострічки. Перегляньте фрагмент, що зображує божевільного Ліра. Подумайте, чому Шекспір увів у текст трагедії монолог божевільного короля (це відображено й у художньому фільмі)? Наскільки цей монолог увиразнює страждання короля Ліра порівняно з народною англійською баладою?

- Ми працювали з текстом балади в перекладі українського письменника, поета, філософа та перекладача Івана Франка. Як ви вважаєте, чим балада про короля Ліра зацікавила Франка?

- Які моральні проблеми, що актуальні й сьогодні, порушуються в баладі?

- Яке застереження несе текст балади для батьків та дітей усіх часів?

- Які уроки винесли ви для себе з нашого дослідження?

VI. Аргументація й оголошення оцінок

VII. Домашнє завдання

1.Дати розширену письмову відповідь на питання «Чому баладу «Король Лір та його дочки» називають оповіддю про дитячу невдячність?» Обсяг - 15-18 речень.

2. Прочитати інформаційну статтю підручника про Фрідріха Шиллера та його баладу «Рукавичка». Усно скласти висловлювання про враження, отримане від прочитання балади.

За бажанням: Прочитати казку Божени Нємцової «Сіль дорожча за золото», письмово порівняти образи короля з казки та короля Ліра. Обсяг - 15-18 речень (можна у формі порівняльної таблиці).

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Балада "Король Лір і його дочки"
4 червня 2021
8 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
7 клас
384 14 982 92 5500 0

2

Питання за змістом прочитаного:

- Про що розповідається в баладі?

- Назвати імена головних героїв балади.

- Чому автор називає баладу - "повістю про дитячу невдячність"?

- Що пообіцяли батькові доньки? Чию обітницю справді можна було виконати в повсякденному житті?

- Як ви гадаєте, чому королеві видалося замалою обіцянка Корделії "сповнити свій дитячий"обов'язок?

- Коли король Лір зрозумів, що жорстоко помилився, віддавши владу Регані та Гонореллі?

- Чому важко розподілити героїв цієї балади на "позитивних" і "негативних"?

Рефлексія від 35 учнів

Сподобався:

0

Так: 35

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 35

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 35

Так: 0

Рекомендуємо

Йоганн Вольфганг фон Гете "Вільшаний король", "Травнева пісня"

Йоганн Вольфганг фон Гете "Вільшаний король", "Травнева пісня"

385

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Чим уславились княгиня Ольга та король Данило

Чим уславились княгиня Ольга та король Данило

702

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Історія України
5—7 клас

100 грн

Степан Руданський. Співомовки "Добре торгувалось", "Запорожці у короля"

Степан Руданський. Співомовки "Добре торгувалось", "Запорожці у короля"

356

Аватар профіля Алєксандрова Ксенія Гінтасівна
Українська література
6 клас

20 грн

Йоганн Вольфганг Ґете (1749–1832). Поезії «Вільшаний король», «Травнева пісня», «Прометей». Роль Й. В. Ґете в історії Просвітництва. Нове розуміння природи у ліриці Й. В. Ґете. Міфологічний зміст образів вірша «Вільшаний король».

Йоганн Вольфганг Ґете (1749–1832). Поезії «Вільшаний король», «Травнева пісня», «Прометей». Роль Й. В. Ґете в історії Просвітництва. Нове розуміння природи у ліриці  Й. В. Ґете. Міфологічний зміст образів вірша «Вільшаний король».

1422

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
9 клас

30 грн

Українські народні балади «Ой летіла стріла», «Ой на горі вогонь горить». Тематичні та стильові особливості, сюжет, герої українських балад. Класифікація балад. ТЛ: балада.

Українські народні балади «Ой летіла стріла», «Ой на горі вогонь горить». Тематичні та стильові особливості, сюжет, герої українських балад. Класифікація балад. ТЛ: балада.

497

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

35 грн

"МЕЛОДІЇ РОМАНСІВ, СЕРЕНАД, БАЛАД"

"МЕЛОДІЇ РОМАНСІВ, СЕРЕНАД, БАЛАД"

1064

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

46 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

659

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8369

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1518

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3139

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас