Урок:

Артур Конан Дойл. Оповідання про Шерлока Холмса («Пістрява стрічка», «Спілка рудих»).

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Аналіз оповідань

Вміст уроку:
1
2
3
4
5
6

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

2

МЕТА:

Ключові компетентності

  • розуміє невідворотність покарання злочину (НЛ-2);

  • висловлює судження щодо переваг фізичної витривалості, здорового способу життя (НЛ-3);

  • усвідомлює необхідність набуття знань для успішної професійної діяльності (НЛ-4).

Предметні компетентності

  • дає визначення жанру «детектив», виявляє його характерні ознаки на прикладі прочитаних творів;

  • знає про історію виникнення і формування жанру у світовій літературі, видатних представників детективної літератури;

  • розповідає про ключові віхи життя і творчості А. Конана Дойла, називає їхні найвідоміші твори, причини популярності серед різних поколінь;

  • знає і виявляє характерні ознаки циклу (на прикладі творів про Шерлока Холмса);

  • висловлює враження від прочитаних творів письменників, розповідає про своїх улюблених героїв;

  • виявляє особливості сюжету і композиції творів А. Конана Дойла;

  • установлює значення прийому «розповідь у розповіді» в текстах письменників;

  • характеризує образи персонажів Шерлок Холмс, Ватсон, учасники злочинів ;

  • змальовує образи оповідачів, називає їхні провідні риси, роль у розгортанні сюжету (спостерігач, безпосередній учасник сюжету (персонаж) тощо);

  • розуміє поняття «точка зору», виявляє у творах різні точки зору (персонажів, оповідача) на події, зіставляє  їх;

  • розповідає про відомі екранізації за творами А. Конана Дойла

(1–2 за вибором), висловлює власне судження про втілення героїв детективів засобами кіномистецтва;

  • порівнює оригінали й художні переклади творів письменників (за умови володіння іноземною мовою)

Тип уроку: формування навичок та вмінь;

Обладнання: підручник, зошит, тести, вебквест,

ХІД УРОКУ:

  • І. Організаційний момент ( тема, мета)

  • ІІ. Мотивація навчальної діяльності ( мотиваційна картка побажань)

  • ІІІ. Актуалізація опорних знань: інтерактивна гра

  • ІV. Вивченння нового матеріалу:

    1. робота з підручником - стор. 202-204 -

    2. перегляд фільму "А.К.Дойл

    3. робота з текстом оповідання "Пістрява стрічка" - зачитування цікавих уривків - стор 205- 215

    4. робота з текстом оповідання "Спілка рудих" - стор. 215 - 223

  • V. Первинне застосування знань:

    Аналіз змісту оповідання "Пістрява стрічка" та "Спілка рудих"

  • VІ. Застосування знань і дій у стандартних умовах:

    1. Евристична бесіда за змістом твору - стор. 215, 223 - відповісти на питання

    2. інтерактивні завдання за змістом оповідань

  • VІІ. Творчий перенос знань і навичок у нові ситуації:

    Застосуйте «метод Шерлока Холмса» на практиці: установіть зв’язок між особливостями поведінки кількох своїх однокласників та їхніми звичками й уподобаннями - пограй у інтерактивну гру "Парочки"

  • Підсумки уроку:

    рефлексивна картка самооцінювання

  • Домашнє завдання:

    повторити стор. 205 - 223, пройти вебквест "Детективне агенство Шерлок Холмс і Доктор Ватсон"

3

https://www.youtube.com/watch?v=GNvJSBPdA8k

Переглянь навчальне відео про А.К.Дойла

Виконай інтерактивне завдання

4

В оповіданні «Пістрява стрічка» деталі та факти, за якими Холмс розкрив злочин, застосовуючи метод дедукції.

(Квиток за лівою рукавичкою - міс Стоунер приїхала поїздом уранці; грязюка на лівому рукаві - довго їхали розмоклою дорогою на возі; вкрита синцями рука дівчини - її били, поводилися жорстоко; заповіт покійної дружини на користь дочок - перешкода для вітчима в отриманні спадку; повідомлення міс Стоунер про те, що її сестра чула запах сигари; ліжко, прикріплене до підлоги, фальшиві шнур і дзвінок - місток для того «щось», яке могло перебратися від душника до ліжка; посвистування, сейф, блюдечко з молоком, батіжок із петлею - вказують на наявність у лікаря живої змії. )

"Пістрява стрічка" аналіз

Автор - Артур Конан-Дойл

Дата публікації - 1892 . Жанр - детектив.

Тема «Пістрява стрічка» - розслідування злочинних дій лікаря Ройлотта проти його пасербиць Джулії та Хелін Стоунер.

Ідея «Пістрява стрічка» - кожен злочин карається, а жадібність до добра не доводить. Хитромудрий і жорстокий доктор Ройлотт винайшов бездоганний план вбивства, щоб заволодіти спадщиною дівчат. Але, завдяки проникливості Шерлока Холмса, підступи лиходія проти нього ж і обернулися. Болотяна гадюка, яку він обрав знаряддям вбивства, вжалила не чергову жертву, а господаря, убивши його на місці. "Пістрява стрічка" головні герої: Хелін Стоунер - молода леді, вдягнена в усе чорне, не більше 30 років; змарніла, аж сіра; неспокійні очі злякано бігають.

Портрет героїні: «Змарніла, аж сіра, неспокійні очі злякано бігають, немов у зацькованої тваринки. Риси обличчя, фігура - усе засвідчувало, що їй не більше тридцяти років, але у волоссі вже з'явилася передчасна сивина, і виглядала вона стомленою і виснаженою». Видно, що героїня пережила якусь страшну подію, що так вплинула на неї.

Грімсбі Ройлотт - закінчив університет, лікар, з ним сталися дивні зміни, його нестриманість межує з безумством, зовні схожий на якогось старого хижого птаха

Шерлок Холмс - Працював з любові до мистецтва, а не заради грошей; робив швидкі ьумовивводи, все лоргчно обґрунтовував; брався лише за надзвичайні , фантастичні справи

Джулія Стоунер - Заручилася із відставним флотським майором, їй виповнилося 30 років; пронизливий переляканий жіночий крик; пополотніле від жаху обличчя; «стрічка»

Джеймс Устон - Лікар, неодружений, ніколи не зраджував своїх звичок "Пістрява стрічка" сюжет та композиція

Експозиція. Ватсон згадує про справи Шерлока Холмса і справу родини Ройлоттів

Зав'язка. Прихід Хелін Стоунер на Бейкер-стріт-221-б, її розповідь про власні страхи та смерть сестри Джулії.

Розвиток дії. Детальна розповідь ранкової гості про смерть сестри, про своє майбутнє заміжжя, про несподіваний ремонт у квартирі, про тихий свист. Прихід Грімсбі Ройлотта.

Кульмінація. Засідка у будинку Ройлотта. Ганебна смерть вітчима.

Розв'язка. Холмс розтлумачує Ватсону незрозумілі деталі справи родини Ройлоттів.

Приклад дії методу дедукції у «Пістрявій стрічці»: проблема Хелін Стоунер - факти з розповіді дівчини - сутичка з Ройлоттом - з'ясування істинної причини переслідування пасербиць Ройлоттом - переконання в активності дій злочинця - обстеження місця злочину, що може статися (чітке розуміння способу злочину на основі зібраних фактів)- засідка - порятунок Хелін та покарання злочинця. Головний принцип створення уявлення про картину злочину - сувора логіка, яка допомагає Холмсу за розрізненими і мало значущими відокремлено деталями встановити картину так, якби він бачив її на власні очі.

Які прислів'‎я розкривають якнайповніше ідею оповідання «Пістрява стрічка»? (Хто яму копає іншому, сам у неї звалиться. Хто мечем воює, той від меча і загине. Добро і правда завжди поруч ходять, завжди перемагають. Стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе.) 

5

https://vseosvita.ua/webquest/web-kvest-detektyvne-ahentstvo-sherlok-kholms-i-doktor-vatson-5370.html

пройди цікавий вебквест "Детективне агенство Шерлок Холмс і Доктор Ватсон"

Пограй у інтерактивну гру "Парочки за оповіданням "Пістрява стрічка"

6

Рефлексія від 9 учнів

Сподобався:

0

Так: 7

Ні: 2

Зрозумілий:

0

Так: 8

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 7

Так: 2

Рекомендуємо

Контрольна робота за темою "Розслідуємо детективні історії" (Е. А. По "Золотий жук", А. К. Дойл "Пістрява стрічка". Група результатів "Працює з текстом"

Контрольна робота за темою "Розслідуємо детективні історії" (Е. А. По "Золотий жук", А. К. Дойл "Пістрява стрічка". Група результатів "Працює з текстом"

326

Аватар профіля Скляр Інна Олександрівна
Зарубіжна література
7 клас

33 грн

Виготовлення ялинки з атласних стрічок

Виготовлення ялинки з атласних стрічок

522

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Трудове навчання
7—8 клас

23 грн

Залізна руда. Виплавка чавуну і сталі

Залізна руда. Виплавка чавуну і сталі

221

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Фізика
7 клас

25 грн

Урок позакласного читання №4.. Марко Вовчок. Оповідання «Козачка» зі збірки «Народні оповідання».

Урок позакласного читання №4.. Марко Вовчок. Оповідання «Козачка» зі збірки «Народні оповідання».

943

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

25 грн

Ідеологізація національно-культурного життя радянської України. Освіта. Наука. Мистецькі спілки у 1920–1930-х рр

Ідеологізація національно-культурного життя радянської України. Освіта. Наука. Мистецькі спілки у 1920–1930-х рр

784

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

20 грн

Література рідного краю Микола Никанорович Магера оповідання "Синичка"

Література рідного краю Микола Никанорович Магера оповідання "Синичка"

73

Аватар профіля Басій-Волошина Валентина Володимирівна
Українська література
5 клас

35 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

837

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

717

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8425

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1291

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1544

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3151

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас