Тема: «Айзек Азімов «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства.
Мета: познайомити учнів з основними штрихами життя та творчості письменника; дати поняття про фантастику та науково-фантастичну літературу, показати своєрідність фантастичного жанру у творі; розвивати уміння аналізувати художній твір, розкрити образ Джорджа.
Обладнання: портрет А.Азімова, портрет Джорджа Плейтена, різні видання творів письменника.
Епіграф: Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував сотворінню світу, і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день. (Я. Парандовський)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Підготовка до сприйняття нової теми
Бесіда:
Що ви знаєте про фантастику?
Які фантастичні твори ви читали?
Про який час переважно пишуть письменники-фантасти? Чому?
Що ви знаєте про Айзека Азімова?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Етап вияснення рівня читацького сприйняття.
Яке у вас враження від прочитаного?
Що вам незрозуміло?
Чим цей твір відрізняється від вивчених раніше?
Словникова робота.
Фантастика (з грецької – мистецтво уявляти) – специфічний метод художнього відтворення життя, в якому образ (об’єкт, світ, подія) побудований за принципом надприродного, незвичайного, нереального, хоча він і не виключає повністю елементів дійсності. Фантастичні образи цілком залежать від уяви автора і є засобом вираження його думок, ідей, прагнень.
Науково-фантастична література – один із різновидів фантастики, що виник на межі ХІХ-ХХ ст. в епоху науково-технічної революції, та відрізняється вищим рівнем науковості і меншою часткою елементів казковості, чарівності. Головне тут – використання досягнень науки, поєднання наукової гіпотези і нестримної уяви автора.
Основні теми науково-фантастичної літератури:
існування паралельних світів;
рух людини в часі ( політ у майбутнє, повернення у минуле );
подорож до зірок, інших планет;
зустріч з істотами з інших світів, планет, які ставляться до землян вороже
або по-дружньому;
вторгнення біологічних роботів на Землю тощо.
Основні риси наукової фантастики:
осмислення протиріч розвитку науки і техніки та їх впливу на суспільство;
нереальність художнього світу, образів, ситуацій;
опис вигаданих науково-технічних відкриттів;
художній прогноз майбутнього людини та всієї земної цивілізації.
IV. Слово вчителя про письменника.
Айзек Азімов народився 1920 року в містечку Петровичі під Смоленськом. Його сім’я виїхала до США, коли хлопчикові було три роки. Навчався в Нью-Йоркській школі. У 1929 році до рук йому потрапив один із випусків першого в світі журналу наукової фантастики, який заснував американський письменник Х. Гернсбек. Це й стало причиною захоплення подорожами у часі і просторі на все життя.
Невдовзі А. Азімов сам став писати науково-фантастичні оповідання. Перше з них «Космічна спіраль» не було надруковане, але це не засмутило письменника. Журнал «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті».
Азімов наполегливо займався наукою. У 1941 році він здобув знання магістра хімії, а з 1946 року почав читати лекції в Колумбійському університеті. В цей же час продовжує писати науково-фантастичні твори. В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора. Мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу.
Але всесвітню славу принесли йому саме науково-фантастичні твори. За своє життя А. Азімов створив їх аж понад 500! Цікаво, що автор оповідань про космічні подорожі сам боявся літати, тому численні міжнародні премії йому вручали прямо в квартирі. Найвідоміші його твори – цикл оповідань «Я, робот», романи «Кінець вічності», «Самі боги», « Стальні печери», «Оголене серце». У своїх творах він показує, як земляни почали заселяти інші планети, навчилися спілкуватись з неземними істотами. Застерігає людство від грандіозних космічних катастроф. Автор закликає до розвитку не лише науки і техніки, а й самої людини, щоб вона сама визначала свою долю.
Помер письменник у 1996 році у Нью-Йорку.
V. Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини.
Образ Джоржа Плейтена цікаво та змістовно розкриває гра «Продовжити речення».
«Таких як ти, Джордже, десять тисяч, і вони сприяють…»(«технічному прогресові півтори тисячі світів»).
«Гадаю, я б не назвав вас особиною, та ви - …» («людина незвичайна»).
«У вісімнадцять років Джордж Плейтен твердо знав, що стане дипломованим…» («програмістом»).
«Джордж уже в шістнадцять років вирізнявся…» («практичністю»).
«Навіть його батьки нічого не знали про схованку, де він зберігав оті…» («книжки»).
Евристична бесіда за твором.
Яким постає Джордж на початку оповідання? Зачитайте його портрет. За допомогою яких художніх засобів зображено Джорджа? Як передано його душевний стан?
Як ви розумієте слово «практичність»? Які епізоди зі твору яскраво підтверджують те, що Джордж практичний?
Як Джордж виявляє себе в День Освіти?Що дало підстави зробити лікарю висновок про винятковість юнака?
Як Джордж зреагував на те, що його відсіяли? Як він поводиться в Інтернаті?
Яке значення в розкритті характеру Джорджа мав епізод спілкування з новіанином?
Хто з персонажів відіграв важливу роль в житті Джорджа? Аргументуйте свою думку.
Які слова з твору ви назвали б життєвим гаслом хлопця? Аргументуйте свою думку.
У чому незвичайність головного героя?
Чим образ Джорджа виявився цікавим для вас?
VI. Закріплення матеріалу
Роздумуючи про людину і людство загалом та його майбутнє існування, Азімов розповідає про Галактику, в якій півтори тисяч заселених планет, а заселенню наступних не видно кінця. Земля є своєрідним інтелектуальним ринком для всієї Галактики, кузнею фахівців. Вона експортує стрічки освіти для спеціалістів низької кваліфікації, а також висококваліфікованих спеціалістів на інші планети. Ті ж, у свою чергу, дають Землі сировину, необхідну для розвитку її економіки. Головні засади цивілізації майбутнього – це науково-технічний прогрес та інтелектуальне керівництво суспільством, яке спрямоване на максимальне розкриття й використання на благо всього людства здібностей і можливостей кожної планети.
Підведення підсумків уроку.
Отже, на перший погляд, світ майбутнього, зображений в оповіданні «Фах» А.Азімова, досить раціонально влаштований. Є тут порядок, дисципліна, День Читання, День Науки, Олімпіада. Все це замінює сучасну освіту. Але, виявляється, що досконалою таку систему отримання фаху назвати не можна. Діти не вміють самостійно здобувати знання, вони позбавлені можливості бути самим собою, здатності творити, мислити, втілювати в життя свої мрії. Люди у майбутньому виконують тільки те, що їм призначено машинами. А тих, хто не такий, як всі, схильних до самостійного мислення, закривають у спеціальні інтернати. Вони створені для того, щоб виявляти талановитих людей, які зможуть створювати нові машини для покращення науки і техніки. На жаль, особисті уподобання, моральні якості, бажання та нахили ніхто не враховує. Це не гуманно. Суспільство, де люди не вміють мислити та приймати самостійних рішень, не досягне справжньої свободи та розвитку цивілізації.
VIІ. Домашнє завдання.
Вивчити визначення науково-фантастичної літератури; підготувати відповідь на запитання: «Як зображено майбутнє у творі?»