Урок:

Айзек Азімов Фах. Роздуми про майбутнє людини й людства.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Айзек Азімов Фах. Роздуми про майбутнє людини й людства.

Мета: стисло ознайомити учнів з особистістю Айзека Азімова, видатного письменника-фантаста; розпочати аналітичне дослідження повісті «Фах», приділивши головну увагу характеристиці системи освіти, представленої утворі; розпочати дослідження образу Джорджа Плейтена; визначити та дослідити головну проблему твору - проблему духовної реалізації людини; звернути увагу на особливості втілення роздумів про майбутнє людства у жанрі соціально-фантастичної повісті; розвивати читацькі компетентності учнів; сприяти формуванню наполегливості в досягненні життєвої мети.

Обладнання: портрет письменника, тексти творів, відео

Історія досягла точки, коли людству

більше не дозволяється ворогувати.

Люди на Землі повинні товаришувати.

Я завжди прагнув це підкреслити в своїх творах...

Не думаю, що можна змусити всіх людей любити одне одного,

але я бажав би знищити ненависть між людьми.

Айзек Азімов

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми і мети уроку

Вступне слово вчителя.

Діти, ми з вами живемо у двадцять першому столітті, яке перенасичене комп’ютерними технологіями , науково-технічним процесом. Чи не задумувались ви, яким буде наш світ через 50-100 років? Чи зміниться життя людей, їх освіта, духовність, ставлення до оточуючих? Чи, можливо, хтось інший вирішуватиме за нас , як нам жити, вчитися, ким бути?

Цього ніхто, напевно, сказати не може. Проте відомий письменник-фантаст Айзек Азімов спробував заглянути у наше майбутнє. Він прагнув не передбачити його, а попередити людство про те, яким воно може бути. Ось в таку інтелектуальну мандрівку в майбутнє вирушимо на сьогоднішньому уроці й ми.

III.Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Вступна бесіда

Айзек Азімов писав у жанрі фантастики. Які твори цього жанру ви читали?

Які з них вам сподобалися?

Чи можете назвати відомих вітчизняних та іноземних письменників – фантастів?

Про який час переважно пишуть письменники-фантасти? Чому?

Чи зможуть люди без освіти, розвитку науки і знань освоїти галактичний простір?

Що означає слово «фах»?

2. Словникова робота. Повторення вивченого про науково-фантастичну літературу

Фах – вид трудової діяльності, заняття, що передбачає ґрунтовну підготовку і є основним засобом для існування, професія

Фантастика (з грецької – мистецтво уявляти) – специфічний метод художнього відтворення життя, в якому образ (об’єкт, світ, подія) побудований за принципом надприродного, незвичайного, нереального, хоча він і не виключає повністю елементів дійсності. Фантастичні образи цілком залежать від уяви автора і є засобом вираження його думок, ідей, прагнень.

Науково-фантастична література – твори, в яких представлено науково обґрунтоване зображення життя людей в майбутньому

3. Розповідь учителя про життєвий і творчий шлях Айзека Азімова

Айзек Азімов народився 1920 року в містечку Петровичі під Смоленськом. Його сім’я виїхала до США, коли хлопчикові було три роки. Навчався в Нью-Йоркській школі. У 1929 році до рук йому потрапив один із випусків першого в світі журналу наукової фантастики, який заснував американський письменник Х. Гернсбек. Це й стало причиною захоплення подорожами у часі і просторі на все життя.

Невдовзі А. Азімов сам став писати науково-фантастичні оповідання. Перше з них «Космічна спіраль» не було надруковане, але це не засмутило письменника. Журнал «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті».

Азімов наполегливо займався наукою. У 1941 році здобув знання магістра хімії, а з 1946 року почав читати лекції в Колумбійському університеті. В цей же час продовжує писати науково-фантастичні твори. В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора. Мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу. Як зізнавався письменник, він багато чого зміг досягти завдяки працелюбству, наполегливості та любові до свого фаху. До речі, Артур Кларк, відомий англійський фантаст, жартував щодо надзвичайної працездатності Азімова: « У нього 4 електричні машинки, і він може друкувати одразу чотири книги двома руками й двома ногами…»

Але всесвітню славу принесли йому саме науково-фантастичні твори. За своє життя А. Азімов створив їх аж понад 500! Цікаво, що автор оповідань про космічні подорожі сам боявся літати, тому численні міжнародні премії йому вручали прямо в квартирі. Він був домосідом, проте здійснив безліч уявних мандрівок у часі і просторі, вирвавшись за межі галактики, побував у таких віддалених світах, про які мільйони людей не сміють і думати. Найвідоміші його твори – цикл оповідань «Я, робот», романи «Кінець вічності», «Самі боги», « Стальні печери», «Оголене серце». У своїх творах він показує, як земляни почали заселяти інші планети, навчилися спілкуватись з неземними істотами. Застерігає людство від грандіозних космічних катастроф. Автор закликає до розвитку не лише науки і техніки, а й самої людини, щоб вона сама визначала свою долю. У своїх висловлюваннях Азімов підкреслював важливість наукової фантастики:« …я впевнений, що наукова фантастика – це одна із ланок, яка допомагає об’єднати людство»

Помер письменник у 1996 році у Нью-Йорку.

Експрес – опитування «Так – ні»

Айзек Азімов народився в Нью-Йорку (Ні)

Всесвітню славу принесли йому науково – фантастичні твори (Так)

У 1941р здобув звання магістра хімії (Так)

Читав лекції у Львівському університеті(Ні)

Перше оповідання письменника відразу ж надрукували у журналі (Ні)

Азімов мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу(Так)

Журнал «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті»(Так)

За своє життя А. Азімов створив понад 100 науково-фантастичних твори (Ні)

В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора.(Так)

Багато часу Айзек Азімов проводив у небі, так як понад усе любив літати(Ні)

Письменник був домосідом (Так)

У своїх творах він застерігає людство від грандіозних космічних катастроф.(Так)

Це цікаво!

У 1964-му році, на Всесвітній виставці, знаменитий письменник-фантаст Айзек Азімов зробив прогноз розвитку технологій у 2014-му році. Передбачити майбутнє розвитку нашої цивілізації на 50 років вперед попросила фантаста газета The New York Times. Судячи з усього, багато що йому вдалося передбачити досить точно. А у нас з вами вже є можливість порівняти і оцінити точність передбачень Айзека Азімова.

5.Стислий переказ учнями оповідання «Фах»

6. Розв’язання проблемних запитань

1.Поясніть назву твору. На чому хотів наголосити письменник?

2.Яку роль в житті людини відіграє вибір фаху? Чому Азімова привабила тема фахової підготовки людини?

7.Фронтальне опитування

- Про що йде мова у творі? (Мова йде про вибір професії та врахування нахилів кожного з молодих людей. Але, на жаль, не все враховане під час вибору).

- Де відбуваються події?

- В якому значенні вживається слово «Фах»? (Фах – це професія. Але слово набуває і символічного значення. Автор тут розуміє також справжнє покликання людини, талант, призначення).

- Які проблеми порушує письменник у творі? Робота в зошитах

(Автор зображує такі проблеми:

основна мета освіти;

внутрішня сутність людини, її покликання;

місце людини в суспільстві;

людина та досягнення науки і техніки;

людина і цивілізація).

- Що собою являє День Читання? Знайдіть у тексті і зачитайте уривок, що зображує цю подію.

( Сутність дня Читання полягає у тому, що діти у 8 років «навчаються» читати за допомогою досягнень науки і техніки. Діти зовсім не докладають зусиль. Все за них роблять машини.)

- В творі навіть немає слова «вчитель», дітям до голови прикладають дротики лікарі. Чи хотіли б ви таким чином здобувати знання, не навчаючись у школі?

- Чим відрізнявся Деь Освіти від Дня Читання?(У 18 років на мозок юнаків і дівчат за допомогою стрічок накладалась сума знань, необхідних для виконання певної кваліфікаційної роботи – від дипломованого чорнороба до дипломованого програміста)

Зачитується уривок з оповідання від слів «Займімось аналізом..» до «Він не помітив, коли з нього зняли дротики»

- Якого висновку приходить головний герой твору після Дня Олімпіади? (За допомогою стрічок на мозок «накладалися знання», але Джордж доходить істини, що «знання збираються по зернині», «по крихтах», «по краплині». Цю саму думку підтверджує ще один герой – Омейні: «Книжки існують, щоб їх читати і перечитувати»)

- Що в оповіданні письменника фантастичного, а що – з реального світу?

Створити схему за сюжетом твору

IV. Закріплення знань

Робота в групах

І група - Складіть психологічний портрет Айзека Азімова

ІІ група - Скласти сенкан або акровірш на тему фантастичного майбутнього

Очікувана відповідь

Уява.

Творча і нестримна.

Хвилює, летить, дивує.

Відносить у незнанні світи.

Фантастика

«Ланцюжок думок»

На думку історика Інженеску, «така система освіти найкраща». А чи погоджується сам автор з даним твердженням?

У чому, на вашу думку, секрет популярності твору Айзека Азімова «Фах»?

3.Уявна подорож в майбутнє

Хочу попросити Вас спробувати вгадати, яким буде наша планета через 100 років

Очікувана відповідь:

(2115 рік: космос біля Землі нагадує часом швидкісну автомагістраль у годину пік. У просторі біля земної кулі на астероїдах (малі планети сонячної системи, які обертаються навколо Сонця переважно між орбітами Марса і Юпітера) побудовано мині-міста. На Місяць, і близькі до Землі планети, перенесена майже вся земна промисловість, там розмістилися шахти, заводи, фабрики, лабораторії тощо. Штучні супутники земної кулі перетворилися на величезні космічні станції.)і т. д.

4.Метод «Прес»

- Яке ваше враження від твору?

V. Домашня робота

Характеризувати образ Джорджа Плейтена і Тревіліана

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Айзек Азімов. "Фах". Тест.
17 квітня 2021
3 0
3
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
«Фах» (англ. Profession) — це науково-фантастична повість Айзека Азімова, написана у 1957 році. Твір...
Зарубіжна література
7 клас
64 14 154 33 2231 1

2

Відповісти на питання:

- Про що йде мова у творі? (Мова йде про вибір професії та врахування нахилів кожного з молодих людей. Але, на жаль, не все враховане під час вибору).

- Де відбуваються події?

- В якому значенні вживається слово «Фах»? (Фах – це професія. Але слово набуває і символічного значення. Автор тут розуміє також справжнє покликання людини, талант, призначення).

- Які проблеми порушує письменник у творі?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Роберт Шеклі «Запах думки». Духовне й фізичне випробування Кліві. Роздуми автора про майбутнє людини й людства

Роберт Шеклі «Запах думки». Духовне й фізичне випробування Кліві. Роздуми автора про майбутнє людини й людства

391

Аватар профіля Юрченко Наталія Миколаївна
Зарубіжна література
6 клас

50 грн

Урок-роздум. Влада золота над людиною.

Урок-роздум. Влада золота над людиною.

757

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
9 клас

33 грн

Підсумковий навчальний проєкт "Метавсесвіт та майбутнє людства" 7 клас

Підсумковий навчальний проєкт "Метавсесвіт та майбутнє людства" 7 клас

73

Аватар профіля Нікішина Катерина Іванівна
Інформатика
7 клас

100 грн

"МІСТО МАЙБУТНЬОГО"

"МІСТО МАЙБУТНЬОГО"

1936

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
4 клас

46 грн

Народження людства. Основні теорії походження людини.

Народження людства. Основні теорії походження людини.

95

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Історія України
6 клас

25 грн

Контрольна робота за темою "Замислюємося про майбутнє". Група результатів 4.

Контрольна робота за темою "Замислюємося про майбутнє". Група результатів 4.

98

Аватар профіля Скляр Інна Олександрівна
Зарубіжна література
6 клас

33 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

836

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

715

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8421

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1542

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3150

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас