Конструктор уроків
1
Слава Україні!!!
Добрий день!
На минулому тижні ми познайомилися із біографією Кобзаря. А почнемо детальне вивчення його творчості.
Розгорніть ваші зошити за запишіть тему уроку:
Дванадцяте лютого
Класна робота
Рання творчість Т. Шевченка. Твори баладного та елегійного жанрів “Причинна”, “Думи мої...”
ПОВТОРЕННЯ
Але спочатку пригадаймо те, що ми вже знаємо.
Дайте письмові відповіді на наступні питання:
Експрес-опитування
Хто з письменників сказав про Тараса Шевченка: «Він був кріпаком і став велетнім у царстві людської культури»?
Які здібності таланту Тарас у дитинстві?
Вкажіть рік викупу з крпацтва.
Назвіть ім'я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити Т.Г. Шевченка.
Назвіть суму викупу Тараса з кріпаків.
Який рік виходу "Кобзаря"?
Назвати заклад, у якому навчався Т.Г. Шевченко.
Де був на засланні?
Як помер Тарас Шевченко і де перепохований?
2
ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ
Якщо проаналізувати життя письменника в період з 1838 року по 1843 рік, то видно, що це час перебування митця за межами Батьківщини.
Тому мотиви ранньої творчості Шевченка пов'язані з ностальгією за Україною, де йому не було майже 10 років. Вінував згадки чарівні українські казки, легенди й перекази, чудову природу, розповіді рідного діда Івана про гайдамаків, серце переживало сирітську долю, панську несправедливість та жорстокість. Він переживав за долю свого неволеного народу. Рання творчість Шевченка представлена незрівнянними зразками ліричної поезії, баладами, соціально-побутовими та історичними поемами і драматичними творами.
Періодизація творчості Т.Г. Шевченка:
1. 1838 – 1843 – ранній період
2. 1843 – 1847 – період "трьох літ"
3. 1847 – 1857 – «невольнича муза» (період заслання)
4. 1857 – 1861 – пізній період
Тому ранні твори Шевченка присвячені таким основним темам:
* Сирітство і соціальна несправедливість.
* Трагічна доля жінки та розбещеність панів.
* Героїчне минуле України.
Для кращого засвоєння матеріалу, опрацюйте подані нижче джерела інформації:
Перегляньте відеоурок:
Прочитайте зміст презентації: Рання творчість Шевченка.ppt
3
ЗНАЙОМСТВО із поезіями
прослухайте виразне читання поезій та уривків;
прочитайте аналіз творів;
напишіть стислий аналіз в зошиті.
"Причинна"
АНАЛІЗ
Аналіз вірша балади "Причинна", Т. Шевченко:
Тема: розповідь про вірне кохання, розлуку і трагічну смерть закоханих.
Ідея: возвеличення щирого почуття кохання і водночас засудження жорстокого і злого світу, де неможливо зберегти сильні, чисті, справжні почуття.
Основна думка: людина, яка здатна сильно й істинно проявляти кохання, відданість, вірність, приречена на трагічний кінець.
Жанр: романтична балада.
Сюжет: молода дівчина покохала козака, а той поїхав на чужину й довго не вертався. На її думку, хлопець загинув. Але героїня-сирота настільки сильно переживає цю розлуку й чекання, що стає "причинною", втрачає розум. Винними в цьому вважаються "злі люди" (ворожка, яка зачарувала дівчину, щоб та менше тужила. Дівчина, зачарована, уночі гуляє берегом Дніпра ("Реве та стогне Дніпр широкий") і оплакує смерть свого коханого. У сюжет твору майстерно вплетені психологізовані пейзажні картини. Природа наче ілюструє, відгукується на зміни настрою героїні балади. Із води виходять на місяці погрітись русалоньки — то нехрещені діти і дівчата. Вони побачили сновиду, яка на дубі виглядала коханого, почекали, коли та спуститься і залоскотали її насмерть. Аж на світанку повертається коханий козак, він бачить під дубом дівчину свою мертву й вбиває себе. Люди їх знаходять і ховають.
Композиція:
експозиція: пролог, знайомство з дівчиною, яка під впливом ворожіння стала причинною;
зав’язка: очікування героїнею коханого козака, що обіцяв повернутися до неї з походу;
кульмінація: смерть героїв.
розв’язка: епілог (поховання закоханих).
Художні засоби:
епітети: «синє море», «біле тіло», «козаченько молоденький», «біле личко», «гай темний», «Дніпро широкий», «чисте поле», «дуб кучерявий»;
пестливі назви: «козаченько», «русалонька», «слізоньки», «дівчинонька» та
порівняння: «з уст — ні пари», «кругом, як в усі, все мовчить».
"Думи мої, думи мої..."
АНАЛІЗ
Аналіз (паспорт) вірша "Думи мої, думи мої..." Т. Шевченко 1847 р.:
Тема: звернення Т. Шевченка до своїх дум із сподіванням і вірою у вільне життя співвітчизників.
Ідея: Тільки впевненість у щасливе життя, наполегливість допоможе змінити соціальний устрій; засудження слабкості, поневірянь, байдужості, що роблять людину рабом.
Основна думка: Думка про нещасливу долю свого народу не залишає поета протягом усього часу перебування на солдатчині.
Літературний рід — лірика.
Жанр — вірш.
Вид лірики — інтимна або громадянська.
Мотиви — любов до Батьківщини та сум за нею в чужому краї; творчість як єдина втіха на засланні.
Ліричний герой тотожний авторові; митець, перебуваючи далеко від рідної землі, тужить за нею й знаходить розраду лише у творчості.
Художні засоби —
епітети: «думи мої єдині», «сизокрилі голуб’ята», «Дніпро широкий», «лиха година», «тихими речами»,
уособлення: «думи мої... не кидайте хоч ви мене», «прилітайте»,
порівняння: «привітаю, як діток»,
повтор: «думи мої, думи мої»,
риторичні звертання: «думи мої», «мої голуб’ята», «мої любі»,
звертання: «думи мої», «мої голуб’ята», «мої любі».
Історія написання твору.
Після арешту Т. Шевченка за участь в Кирило-Мефодіївському товаристві, його ув’язнено в казематах Третього відділу. Незабаром було виголошено вирок — призначити солдатом в Оренбурзький окремий корпус.
З 1849 року стає рядовим в Орській фортеці, продовжує писати у «захалявні книжечки» (1847—1850). Солдатчина для поета була гірше від тюрми, бо ненависним був сам дух солдафонства, що чавунно печаттю лягав на живу душу. Тому Шевченко писав, ховаючись від унтерів та офіцерів, тікаючи від усього світу в степ, за вали, на берег моря.
Поезія Тараса Григоровича «Думи мої, думи мої…» і була написана у 1847 році під час його перебування в Орській кріпості. У цій поезії автор вболіває за важку долю, злиденне життя кріпаків, їхнє безправне становище, пригніченість України
У поле для завантаження файлу прикріпіть конспект уроку ( аналіз поетичних творів).
4
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Вивчити конспект уроку: УЛ 9. Рання творчість Т. Шевченка..pdf
2) Вивчити напам'ять уривок із "Причинної":
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідний місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто нігде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Рефлексія від 7 учнів
Сподобався:
Так: 7
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 6
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 7
Так: 0