20 березня 2020 о 22:12
0 0

Правильно і корисно: секрети харчування француженок

Пошук необхідної дієти, намагання контролювати вагу (особливо у стресових ситуаціях), гонитва за програмами оздоровлення – це все дуже втомлює. А як щодо простих і легких порад?

Недарма кажуть, що французи добре розбираються не лише у модних тенденціях, але й у тенденціях здорового харчування. «Ми є те, що ми їмо» – відомий вираз Гіппократа не втрачає актуальності й сьогодні. Їжа – це паливо для нашого організму, тому не варто дивуватись, що у нас не вистачає сил, коли увесь тиждень ми харчуємось одними булочками й кавою.

Як француженкам вдається мати міцне здоров’я і тримати себе у формі? В чому ж секрет?

Відповідь знає Софі, мама трьох дітей, яка провела у Франції не один рік і опублікувала свої спостереження у власному блозі Pyjama-mama.

А ось і прості поради, які допоможуть вам щодня бути у тонусі, відчувати себе енергійними та радіти життю.


Що потрібно робити, або почати харчуватися правильно?

1. Пийте багато води

Необхідно усвідомити, наскільки важливою для нас є вода і як сильно вона збагачує наше життя: покращує травлення, приносить молодість, робить шкіру чистою, дарує багато енергії.

Крім того, вода не дозволяє нам переїдати та набирати зайві кілограми. Адже якщо людина  стежить за тим, щоб випивати свою денну норму води, то не буде їсти в перервах між їжею (інакше ця порція води не зарахується), а тому уникне непотрібних перекусів.  

Воду потрібно пити кожного дня!

2. Їжте з маленьких тарілок

Коли ми їмо з великих тарілок, будь-яка кількість їжі здається незначною. І тоді ми підсвідомо вважаємо, що наїлися і ймовірно захочемо ще. Такого висновку у результаті досліджень дійшли професори Брайяна Вансинк і Керта ван Ітерсума. Краще трохи «обдурити» наш мозок і уявити перед очима маленьку тарілочку з «великою» (насправді кількість їжі та ж сама) порцією. Тоді ми будемо задоволені та ситі.

3. Готуйте самі

Намагайтеся їсти тільки те, що приготували самі, зокрема випічку, соки, перекуси тощо.

Уникайте всіх небажаних продуктів, що надходять до нас разом із їжею, яку купуємо (жири, цукор, сіль, штучні барвники, консерванти тощо). Адже водночас ми отримуємо й більшість тих токсинів, від яких потім намагаємося позбутися завдяки детокс-програмам.

Навіть якщо приготована вдома їжа у результаті є трохи дорожчою і більш калорійною, навіть якщо у вас зовсім немає часу, однаково готуйте самі!

4. З'їдайте мінімум 5 фруктів і/або овочів у день (не у вигляді соку)

Це дуже відомий слоган у Франції, випущений в рамках Національної Програми з Харчування та Здоров'я. Про нього знають і говорять усі – і практично усі йому слідують.

Чому так важливо їсти фрукти та овочі кожного дня?

  • У них багато поживних речовин: вітамінів, мінералів, корисного цукру, антиоксидантів. Вони вкрай потрібні для правильної та здорової роботи нашого організму.
  • У них міститься вода – крім тієї води, яку ми повинні випивати щодня, вода з фруктів і овочів теж підтримує природний рівень гідратації. Крім того, наявність води робить продукти менш калорійними.
  • У них багато клітковини – саме вона знижує рівень холестерину і засвоюється кишківником повільніше. Це дозволяє довше вивільняти енергію з їжі, а значить, ми довше не відчуваємо голод. Для того, щоб отримати достатньо клітковини, краще їсти фрукти та овочі нарізаними, натертими, у вигляді пюре чи смузі, але не у вигляді соку.

Що вважається однією порцією фруктів або овочів? 80-100 грам, що приблизно дорівнює 1 яблуку або 1 помідору, 1 банану, 5-6 полуницям, 1 великій моркві, жмені салату тощо. І таких порцій – 5 у день!

5. Харчуйтеся відповідно до режиму

Нашому організму режим дає можливість вчасно підготуватися до прийому їжі. Наведемо приклад такого режиму: 8.00 – сніданок, 12.30 – обід, 16.30 – полуденок, 20.00 – вечеря. Коли наближається час прийому їжі, організм починає готуватись: людина відчуває легкий голод; шлунок виділяє сік, завдяки чому готує хорошу базу для правильного перероблювання їжі.

Звичайно, цей режим усього лише орієнтовна база для правильного і здорового харчування, його можна і варто змінювати у разі потреби.

6. Їжте тільки тоді, коли ви голодні

Це, здавалося б, очевидно. Але згадайте, скільки разів, проходячи повз булочну зі звабливими ароматами, ви не могли втриматися і тішили себе смачненьким? Але ж до цього навіть і не відчували голоду (просто захотілося ласощів).

Що робити в таких випадках? Просто випити воду! Це, до речі, один з основних секретів француженок: хочеш їсти – випий воду.

7. Пийте чай і каву без нічого

Це означає – без цукру, без вершків, без печива. Лише чай або кава (з часом краще перейти тільки на чай). У такий спосіб ви суттєво обмежите вживання цукру, який, як уже відомо, дуже і дуже шкідливий. Згодом ви навіть почнете насолоджуватися смаком чаю (або кави), а не цукру.

8. Під час їжі думайте про їжу

Здавалося б – про що ще можна думати? Але якщо їсти біля увімкненого телевізора, або у цей час читати журнал, переглядати новини на сайті, спілкуватися у соціальних мережах, смак їжі втрачає свою важливість. Ми його просто не помічаємо, і цим позбавляємо себе задоволення від їжі.

Крім того, ми починаємо їсти великими шматками, не пережовуючи ретельно, а просто заковтуємо їжу. Це дуже негативно впливає на травлення: шлунок не встигає виділити потрібну кількість соку. До того ж, ми не контролюємо кількість з'їденого, а тому існує  ризик переїдання.

Варто уважно подивитися на їжу, насолодитися її смачним виглядом, подумати про те, скільки задоволення і користі вона принесе. Не дарма ж французи під час їжі говорять здебільшого про їжу.

9. Урізноманітнюйте фруктовий та овочевий раціон

Фрукти та овочі – це основа здорового харчування. А їхня різноманітність – основа нашого здоров'я і краси, адже фрукти та овочі переповнені вітамінами, мінералами, клітковиною і антиоксидантами, які необхідними нам для повноцінного існування.

І що більше різних кольорів фруктів і овочів ми будемо щодня з'їдати, то більшою розмаїтістю важливих речовин ми наповнимо наш раціон.

10. Зелень – щодня

Салат і зелень потрібно їсти щодня – для зміцнення імунітету, для покращення стану шкіри та волосся, для поліпшення травлення.

Природа продумала неймовірне розмаїття салатів та зелені, і всі вони корисні по-своєму, тому їх варто чергувати.

Не обов'язково з'їдати тарілку салату щовечора. Краще додавайте зелень у ранкові смузі разом із фруктами чи ягодами.

11. Їжте повільно і ретельно пережовуйте

Це надзвичайно важливо. Ретельно пережовуйте усе, що їсте – до 20 разів.

Чи знаєте ви, скільки часу французи проводять за їжею? В середньому – півтори години Що повільніше ми їмо, то швидше настає відчуття насичення – зазвичай, через 30 хвилин після початку трапези. Але якщо ми не поспішаємо і стежимо за тим, щоб ретельно пережовувати кожен шматок, то з'їмо набагато менше за ці пів години.

У результаті ви будете їсти набагато менше, адже зможете зупинитися, коли наїстеся, а не коли з'їсте всю порцію.

Щоб не було спокуси швидше піднести до рота наступну порцію, покладіть на стіл виделку і ніж на той час, доки відраховуєте свої 20 раз (коли пережовуєте їжу). Спочатку, звичайно, потрібно буде докладати багато зусиль, щоб виконати цей пункт, але з часом ви досягнете успіху.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Нове шкільне харчування: шляхи впровадження у школах

У світі існує не лише олів'є і шуба: Євген Клопотенко про нове харчування

В актуальному вебінарі від “Всеосвіти” Нове шкільне харчування. Шляхи впровадження в закладах освіти популярний кулінарний експерт Євген Клопотенко розповідає про те, як змінити харчування у школах.

Сертифікат вебінара має бути зарахований вам у підвищення кваліфікації.

Переглянути вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/nove-skilne-harcuvanna-slahi-vprovadzenna-v-zakladah-osviti-126.html

Долучайте свій освітній заклад до руху “Cult Food” Євгена Клопотенка на платформі “Всеосвіта” та встановлюйте відповідну позначку у персональних налаштуваннях. Така функція дозволяє побачити кількість шкіл, приєднаних до цієї програми, та дізнатись про неї іншим вчителям та батькам.