+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

У світі існує не лише олів'є і шуба: Євген Клопотенко про нове харчування

Про ідею проєкту, який змінює уявлення українців про харчування та світу їжі загалом.

Ім’я Євгена Клопотенка відоме всім шкільним кухарям, а також усім, хто дивиться шоу «МастерШеф». Після перемоги в кулінарній битві, Євген пообіцяв, що харчування українців зміниться через 5 років. Його обіцянка – це не викинуті слова на вітер. Серйозно узявшись перевернути уявлення людей про їжу, експерт з командою розробив збірник рецептур страв та заснував проєкт «Нове шкільне харчування».

Сьогодні до проєкту долучилося вже понад 1 000 закладів освіти, а Євген продовжує їздити і розповідати про важливість культури харчування у суспільстві.

20 серпня 2019 року Євген став одним із головних спікерів серпневої онлайн-конференції «Всеосвіти». Ми підготували для вас текстовий формат виступу. 

Я вже бував на багатьох конференціях, але харчування не вписується до жодної. Але цю тему потрібно приклеїти збоку, бо про це йдеться в НУШ. Із харчуванням ніколи нічого не могли зробити, бо на це треба чимало документів. У багатьох людей є великий страх працювати з їжею, бо вони бояться відповідальності.  

Але як тільки ти починаєш спілкуватися із дітьми, батьками, вчителями, то розумієш, що проблема харчування не на першому місці, а, можливо, на другому. Те, що я роблю, це теж навчання. Збірник рецептур страв – містить не лише нові страви, але й цікаву інформацію, яка відкриває дітям інший світ їжі. Якщо ви зайдете на сайт Cult Food, то зможете завантажити збірник. Його треба прочитати – це перший крок.

Наприкінці збірника є пояснення, тобто рекомендації: що таке імбир, куркума, карі, і як їх використовувати. Я підготував інформаційну базу, для того, щоб діти навчалися через їжу. Перш, ніж вести дітей до їдальні, я хочу, щоб вчитель відкрив збірник і сказав: «Сьогодні у нас мінестроне з коріандром. Давайте дізнаємось, що це таке». Цей збірник допомогає розширити уяву про те, як можна харчуватися не лише в школі, але й смачно готувати вдома  у тих самих бюджетах та умовах.

Ідея цього збірника досить утопічна. Те, що я хочу – донести до дітей інформацію про іншу їжу. Якщо ми будемо знати після закінчення школи, що у світі існує не лише олів’є, шуба і мімоза, а набагато більше страв: рукола, рікота, мінестроне, то ми почнемо мислити інакше.

Про впровадження збірника в школах 

Багато хто каже, що цей збірник в сучасних умовах не можна впровадити. Але зараз 1 000 шкіл і 200 дитячих таборів перейшли на нове харчування. Усі ці страви можна готувати в їдальнях. Якщо хтось каже вчителям або директорам, що це неможливо – це просто страх і небажання змінити. Якщо ви думаєте, що це рішення приймає директор, то це не зовсім так. Вам треба просто підійти до комунального підприємства або до того, хто відповідає за харчування в їдальні і сказати, що ви бажаєте 10 страв з цього збірника.

Як тільки кухарі і комунальні підприємства приготують з хоча б 2 страви, то зрозуміють, що це можливо і, що у цьому важкого нічого немає. Також були питання, що цей збірник немає грифу МОН. Я хочу нагадати, що МОН не дає грифи на збірники. Однак, ми зробили 3 запити до МОН, МОЗ і Держспоживслужби і створили 3 листи, в яких написано, що збірник можна використовувати. По важкості приготування – ми зняли 110 рецептів і незабаром завантажимо їх на YouTube-канал.

Отже, вся нормативна документація є. Якщо, раптом Держспоживслужба у певній області не дозволяє чи боїться, напишіть нам про це на сайті Cult Food. Ми подзвонимо і вирішимо проблему.  

Лише від людей, від нас самих залежить наша країна. Я працюю лише з тими людьми, які хочуть змінитися. Нехай Україна буде смачною! 

Ви можете переглянути запис повністю: https://youtu.be/S-sVVtqo4tg?t=835


Усі перезентації та інші матеріали спікерів ви можете завантажити одним архівом на сторінці конференції

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись