14 січня 2020 о 18:34
0 0

10 фраз замість «Нема чого боятися!»: як розмовляти з дитиною про страх

Ми всі боїмося – і цього не потрібно соромитися.

Чим більше дитина пізнає світ, тим ширшу палітру емоцій відчуває. І, звісно ж, серед її різноманіття трапляється… страх. Цей внутрішній стан може виникнути з багатьох причин, а у дитини він більшою мірою залежить від віку. Дорослішання завжди супроводжується емоційними сплесками, тож певні побоювання як несвідома реакція на внутрішні зміни організму є цілком природніми. Надто бурхлива уява, яка малює монстрів у кімнатній шафі, нові, поки що незрозумілі для сприйняття речі, вибудова відносин з однолітками – усе може викликати страх, який не повинен залишатися неозвученим.

Дитині дуже часто хочеться поділитися своїми переживаннями, але вона може приховувати їх від батьків з декількох причин:

  • боїться видатися смішною;
  • переживає, що не зрозуміють або назвуть її слова дурницею;
  • думає, що про ці страхи стане відомо ще комусь тощо.

Не поспішайте на зізнання малечі безтурботно махнути рукою: «Та це абсолютно не страшно, не вигадуй!» і у жодному разі не кажіть: «Знаєш, мені б твої проблеми!». Для дитини її проблеми є найстрашнішими у світі, і коли вона звертається до дорослого, то розраховує, насамперед, на захист і підтримку. А якщо не звертається – це яскравий сигнал батькам: у родині немає довіри.

То ж як поговорити з дівчинкою/хлопчиком про те, що їх лякає, і допомогти подолати страх?

Українська психологиня Антоніна Оксанич спільно з освітнім проєктом #НеБийДитину підготувала 10 підбадьорливих фраз замість звичного «Нема чого боятися!».

 Долаємо страх разом 

  1. Ти злякався/лася. Боятися – це нормально.
  2. Розкажи мені, що сталося?
  3. Я тебе розумію.
  4. Я з тобою!
  5. Давай руку!
  6. Ти соромишся?
  7. Давай допоможу!
  8. Мені теж буває страшно.
  9. Ми зможемо разом!
  10.  Давай пограємося зі страхом!

Навчіть дитину «особливій» методиці боротьби зі страхом, яка буде відома лише вам двом. Наприклад, запропонуйте у такі моменти пригадувати радісний епізод із життя чи схрещувати пальці. Ця невеличка дія зможе заспокоїти дитину тоді, коли вас, можливо, не буде поряд.    


Вас також можуть зацікавити такі матеріали: 

Правило «перших трьох хвилин»: як допомогти дитині відчути свою важливість

Скажіть “Ні” командному тону в спілкуванні з підлітками

Підлітковий сленг: як не стати старомодним для своїх учнів (+словник)

11 мотивуючих фраз для школяра

Відмовляти чи погоджуватись: як виховати відповідальну особистість 

Вебінар від “Всеосвіти” Мама спокійна – спокійне дитя допоможе вам дізнатися про практичні прийоми спілкування з дітьми та здорового виховання. Спікерка Марина Фоменко розповість про те, як вибудувати гармонійні відносини між усіма членами родини.

Сертифікат вебінара може бути зарахований вам як підвищення кваліфікації. 

Долучитися до вебінара: https://vseosvita.ua/webinar/mama-spokijna-spokijne-dita-103.html

Вебінар від “Всеосвіта” Розвиток стресостійкості у дітей: ігри та прийоми ознайомить вас з інструментами, завдяки яким діти навчаться спокійно сприймати стресові ситуації. Спікерка Вікторія Харитонова розповість про те, як здійснювати профілактику стресостійкості, яка сприятиме розвитку в дітях навичок для майбутніх професій.

Сертифікат вебінара може бути зарахований вам як підвищення кваліфікації. 

Долучитися до вебінара: https://vseosvita.ua/webinar/rozvitok-stresostijkosti-u-ditej-igri-ta-prijomi-114.html

Курс від “Всеосвіти” Основи комунікативної компетентності молодшого школяра. Практичні матеріали ознайомить вас із системою ігрових методів і прийомів для розвитку комунікативних навичок учнів та згуртування класного колективу. Спікерки Вікторія Мельничук і Олена Черниш допоможуть вам зрозуміти, як організовувати педагогічну діяльність на компетентнісних засадах (прогнозування, проектування, оцінювання тощо).

Сертифікат курсу може бути зарахований вам як підвищення кваліфікації. 

Пройти курс: https://vseosvita.ua/course/osnovy-komunikatyvnoi-kompetentnosti-molodshoho-shkoliara-praktychni-materialy-46.html