Вебквест:

Гетьманщина за правління Івана Мазепи (1687-1709 рр.)

16.03.2022
0 0
8 Клас
1 рівнів
10 підказок
Час виконання: необмежений
Шаблони: Мапа України

646

164

0

Вміст вебквесту:
Налаштування гри

Реакція об'єктів при наведенні: Всі об'єкти активні, похитуються при наведенні, а курсор змінюється на вказівний палець

Привітання на початку гри (показується учням)

Гетьманщина за правління Івана Мазепи (1687-1709 рр.)

Даний веб-квест присвячений направду непересічній особі в історії України Іванові Мазепі та його діяльності під час свого правління.

Іван Мазепа – досить суперечлива особистість в українській історії. Вороги його вважали хитрим політиком і зрадником. Прихильники стверджували, що він прагнув порятунку та процвітання для рідної землі. Скільки людей, стільки і думок. Однак, що би про нього не говорили, мусимо визнати, що для України він зробив чимало. Період його правління характеризувався відродженням гетьманської України, передусім Києва – її духовного центру, розвитком культури, а також піднесенням соціального та релігійного життя.Проте це далеко не головне у його політичній діяльності .

Першими місцем нашого квеста , яке вам потрібно знайти буде звичайна українська хата .


Рівень №1 — Мапа України переглянути шаблон

Цей рівень містить 11 інтерактивних об'єктів:

1 вихід.

1 сповіщення.

9 сповіщень з введенням відповіді.

Інтерактивні об’єкти на цьому рівні:

Мітка №1/11 Тризуб Герб України  Вихід з рівня  Щоб вийти потрібен ключ
Повідомлення перед введенням ключа:

Ось так закінчилось життя та місія Івана Мазепи у яку він до останнього вірив та робив усе ,що від нього залежне ,щоб скинути з себе та українського народу московське ярмо.

Для активації останнього ключа вам потрібно вказати назву Герба Івана Мазепи відомо ,що цей герб запозичений від волинських князів Курцевичів, нащадків Гедеміновичів. Також Герб використовували дворянські роди Польщі, Литви, Білорусі та України.

Ключ:
Курч
Повідомлення після введення ключа:

Вітаю! Ви успішно завершили проходження веб-квеста .

Іван Мазепа – колоритна фігура в українській історії. Він викликав різноманітні емоції у оточуючих при житті та великі розбіжності при оцінюванні вкладу в історію батьківщини у нащадків. Вороги його сприймали як зрадника та небезпечного політика, прихильники відзначали велике прагнення гетьмана до процвітання рідної землі. Далекоглядний дипломат та мудрий полководець, поліглот та людина, закохана в мистецтво, музикант та поет, ловелас та вірний сім’янин, символ прагнення до свободи – все це про відомого гетьмана України.

Мітка №2/11 Хата Повідомлення при кліку
Повідомлення при кліку на об'єкт:

Вітаю , Ви дібралися пункта призначення .

Мазепа Іван Степанович народився 20 березня 1639 р. у с. Мазепинці (нині Білоцерківський район Київської області). Належав до родини відомої правобережної української шляхти. Початкову освіту отримав у школі Київського братства, згодом закінчив Києво-Могилянський колегіум та Єзуїтську колегію у Варшаві. Протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув блискучу європейську освіту, досвід європейського політичного та культурного життя.

Французький дипломат Жак Балюз, який 1704 р. зустрічався з І. Мазепою, залишив таке свідчення:

"Він вельми полюбляє оздоблювати свою розмову латинськими цитатами, а досконалістю знання цієї мови може суперничати з найкращими нашими отцями єзуїтами. Його мова взагалі добірна й чепурна; щоправда, під час бесіди більше воліє мовчати та слухати інших. При його дворі - два лікарі-німці, з якими Мазепа розмовляв їхньою мовою, а з італійськими майстрами, яких є кілька у гетьманській резиденції, говорив по-італійськи. Я розмовляв із господарем України польською та латинською мовами, бо він запевняв мене, що недостатньо володіє французькою, хоча замолоду відвідав Париж і Південну Францію, був на прийомі в Луврі. "

Зі свідчень французького дипломати можна зрозуміти що Іван Мазепа дуже освідчена та знана в усій Європі персона .Його особистість є досить одіозною та цікавою , пригоди його романів з заможними дружинами польських магнатів стали основою для написання багатьох творів тогочасних письменників та поетів. Один з них це англійський поет 19 ст. ,який написав поему "Мазепа".

Для продовження веб-квеста вам потрібно знайти на мапі "тварину" за легендою до якої прив'язали молодого Івана Мазепу та пустили тварину стрибати в степ , ніби через те ,що Мазепа мав роман з дружиною впливового польського магната.

Мітка №3/11 Кінь Завдання з відповіддю
Завдання:

Так , вам вдалося знайти потрібну тварину ,тепер для того щоб отримати ключа потрібно вказати ім'я та прізвище англійського поета який писав про Мазепу.

Правильна відповідь:
Джордж Гордон Байрон
Відповідь на завдання:

Початком політичної кар'єри І. Мазепи стало повернення його з Польщі де він був пажем при польському королівському дворі Яна Казимира , в Україну у 1663 році . Вступив на службу до гетьмана Петра Дорошенка 1669 р., виконував важливі дипломатичні місії. Згодом став довіреною особою гетьмана Івана Самойловича.

Служба при польському дворі та в уряді двох гетьманів Петра Дорошенко та Івана Самойловича вплинула на формування національних та політичних переконань майбутнього гетьмана України, який мріяв про відродження соборної, незалежної та культурно розвиненої держави.

І. Самойловича, після звинувачення у причинах невдалого Кримського походу, було позбавлено гетьманської булави й заарештовано (згодом разом із сім’єю відправлено до Сибіру). Натомість на козацькій раді, що обрали гетьманом генерального осавула Івана Мазепу. Тоді ж новообраний козацький керманич підписав нові статті.

Наступною зупинкою квесту буде "Символ гетьманської влади ", який вам потрібно знайти на мапі.

Мітка №4/11 Булава Завдання з відповіддю
Завдання:

Вітаю! Вам вдалося знайти потрібну річ ,тепер для того щоб отримати ключа потрібно вказати рік коли відбулася козацька рада на якій обрали Мазепу гетьманом та назву підписаних ним статей. (Умови статей пригадайте усно)

Правильна відповідь:
1687 рік Коломацькі статті
Відповідь на завдання:

Одним з найважливіших напрямів політики гетьмана була культурно-просвітницька діяльність. У розвиток української освіти, науки, мистецтва, книговидання він вкладав величезні кошти з державної скарбниці та власні. Щедрі пожертви гетьмана змінили архітектурні обриси багатьох міст. Дослідники й досі сперечаються про кількість церков, споруджених коштом І. Мазепи, адже багато з них не збереглося. Проте численні тогочасні свідчення переконують, що гетьман фундував більше кількох десятків нових храмів, сприяв відбудові багатьох церков княжої доби.

Для подальшого просування квестом вам потрібно віднайти на мапі славетне місто на яке Іван Мазепа витрати чи ненайбільше зусиль та ресурсів , для відновлення його як культурного духовного та освітнього центру тогочасної України.

Мітка №5/11 Київ_1_ Завдання з відповіддю
Завдання:

Так , це саме Київ , для того щоб отримати ключ вам потрібно вказати спочатку назву церкви яка пола збудована коштом І. Мазепи у Києво-Печерському монастирі. Також потрібно вказати назву собору який також побудували на кошти гетьмана при Братському монастирі.

Правильна відповідь:
церква Всіх Святих Богоявленський собор
Відповідь на завдання:

Наступним місцем квеста буде славетне містечко ,яке тоді було центром Брацлавського воєводства . Вам потрібно знайти сучасний обласний центр цього містечка на мапі.

На початку свого правління І. Мазепа сподівався за підтримки царського уряду поширити територію Гетьманщини на відвойовану від Польщі Правобережну Україну, а також на степову смугу вздовж Чорного та Азовського морів, якою володіли Крим і Туреччина.

У 1699 р. на сеймі Речі Посполитої ухвалили рішення ліквідувати козацький стан та устрій на Правобережжі, а відтак великий коронний гетьман наказав правобережним полковникам розформувати їхні полки. Після захоплення польськими військами кількох козацьких міст на Правобережній Україні у відповідь почалося повстання, під проводом фастівського полковника. На це відразу відреагувала Москва та вирішила надати допомогу своєму союзнику Августу ІІ в Польщі , тому на Правобережжя за підтримки царського уряду вступає І. Мазепа , де він придушує повстання ,заарештувавши очільника повстання, цим сами він поступово приєднав правобережні території до Гетьманату.

Мітка №6/11 Вінниця_1_ Завдання з відповіддю
Завдання:

Вітаю , Ви знайшли правильну область для того ,щоб отримати ключа вам потрібно вказати спочатку ім'я та прізвище очільника повстання на Правобережжі , потім потрібно вказати роки у яких відбувалося це повстання !

Правильна відповідь:
Семен Палій 1702-1704
Відповідь на завдання:

Наступною зупинкою квесту буде буде стрілка компаса яка показує у напрямку півночі саме цей напрям став дуже символічним та знаковим у кар'єрі Івана Мазепи.

Мітка №7/11 Компас Завдання з відповіддю
Завдання:

Вітаю, Ви знайшли правильне місце на карті .Для того щоб активувати ключі потрібно вказати відому історичну подію "напрям стрілки компаса якої вказує на північ". Також потрібно вказати роки у яких відбувалася ця подія.

Правильна відповідь:
Північна війна 1700-1721
Відповідь на завдання:

У 1700 р. розпочалася російсько-шведська (Північна) війна. Інтереси Росії у війні проти Швеції за здобуття виходу через Балтійське море до Західної Європи не мали жодного стосунку до України. Козаки змушені були, обстоюючи інтереси царя, воювати на теренах Московії,Прибалтики, Речі Посполитої. Ці походи були важким тягарем для козацтва. Адже вже перші бої принесли численні втрати.

Крім воєнних негараздів, козаків непокоїло обмеження царським урядом їхніх станових прав. Серед козацької старшини ширилися чутки про ще істотніші зміни: ліквідацію козацького війська, перетворення козацької старшини на служилих дворян тощо.

Непевність майбутнього примушувала старшину й гетьмана замислюватися над подальшою долею Гетьманщини. Охоплена антимосковськими настроями, старшина чинила тиск на І. Мазепу, який і сам розумів згубність відносин козацької України з Росією. Плекаючи мрію вивести Гетьманщину з-під влади царя.

Мазепа в 1704-1705 рр. удався до таємних дипломатичних зносин з противниками Москви.

Наступним місцем квесту яке вам потрібна знайти на мапі , буде споруда над якою майорить жовто-блакитний стяг.

Мітка №8/11 Ратуша Завдання з відповіддю
Завдання:

Так ! Ви дібралися місця призначення для того , щоб отримати наступний ключ вам потрібно вказати ім'я та прізвище короля який виступив посередником у переговорах між Мазепою та шведською стороною.

Також вам потрібно вказати ім'я шведського короля з яким Мазепа почав перші переговори вже у 1706 році.

Правильна відповідь:
Станіслав Лещинський Карл ХІІ
Відповідь на завдання:

Як відомо намір Карла ХІІ провести похід на Москву у 1708 році через територію Білорусії та Литви провалився ,тому він був вимушений вступити на територію Гетьманщини , щоб поповнити провізію та об'єднатися з членами антимосковської коаліції.

Похід шведського короля на Москву через Україну спонукав гетьмана до рішучих дій задля визволення Гетьманщини. І. Мазепа вирішив об’єднатися зі шведами для війни проти Росії. 24 жовтня 1708 р. український гетьман виїхав на зустріч із Карлом XII. З ним вирушили чотиритисячне військо, генеральна старшина. 28 жовтня гетьман прибув до шведського табору. Наступного дня відбулася зустріч І. Мазепи з Карлом ХІІ.

Союзницький договір між Україною й Швецією було укладено 29—30 жовтня 1708 р. у містечку Гірках на Сіверщині(Пригадайте умови договору усно)

Наступною зупинкою квесту яку вам потрібно знайти на карті це сучасний обласний центр містечка де знаходилася тогочасна резиденція гетьмана.

Мітка №9/11 Чернігів_1_ Завдання з відповіддю
Завдання:

Вітаю! Ви дібралися потрібного місця . Саме гетьманська резиденція в Батурині , першою потрапила під удар царських війсь в якості помсти за перехід І. Мазепи на бік антимосковської коаліції

Батурин зазнав повного зруйнування.Для активізації наступного ключа.

Вам потрібно вказати ім'я та прізвище Прилуцького старшини , який зрадив гетьманат та показав ворогу таємний вхід в місто.

Правильна відповідь:
Іван Ніс
Відповідь на завдання:

Наступною зупинкою , у квесті буде церква на Запорозькій Січі.

Мітка №10/11 Церква 1 Завдання з відповіддю
Завдання:

Вітаю ! Ви дісталися потрібного місця.

Відомо що Гетьман Іван Мазепа намагався схилити на свій бік Січове козацтво під проводом якого кошового отамана знаходилися січовики ?Вам потрібно вказати його ім'я та прізвище !

Січова рада вирішила підтримати І. Мазепу й перейти на бік шведського короля. 8-тисячний загін запоріжців, вирушив до Великих Будищ на зустріч із Карлом ХІІ. Зустріч І. Мазепи, Кошового отамана та шведського короля відбулася 27 березня 1709 р.

Звичайно такі дії Січовиків призвели до походу царської армії на Січ та подальше її зруйнування.

Для того щоб отримати другий ключ на цьому рівні вкажіть , назву зруйнованої Січі царськими військами після переходу січових козаків на бік антимосковської коаліції!

Правильна відповідь:
Кость Гордієнко Чортомлицька Січ
Відповідь на завдання:

Наступна зупинка , яку вам потрібно знайти на мапі це "макітра" з традиційною стравою якою славиться це місто , що стало вирішальним у долі Крала ХІІ , Івана Мазепи , зрештою, і всієї України на той час .

Мітка №11/11 Варенники з вишнями_1_ => Галушки 1_ Завдання з відповіддю
Завдання:

Так ! Ви дісталися правильного місця .Для активізації ключів вам потрібно вказати назву цієї визначної події, число та місяць коли вона відбулась , потім вкажіть рік коли вона відбулась!

Правильна відповідь:
Полтавська битва 27 червня 1709 рік
Відповідь на завдання:

Як вам усім відомо Полтавська битва закінчилася повним розгромом військ Карла ХІІ та Івана Мазепи .Серед причин поразки історики називають передусім значну нерівність сил під Полтавою. Поразку спричинило й те, що Карл XII злегковажив силами російської армії. Молодий полководець занадто вірив у свою воєнну вдачу. Не врахував він і того, що шведська армія була відірвана від баз постачання, що через дії царя неможливою стала допомога з боку хана. До того ж шведський король унаслідок поранення не зміг особисто керувати боєм.

Вцілілі шведські війська й козаки відступали берегами Ворскли до фортеці Переволочної, сподіваючись скористатися для переправи через Дніпро козацькою флотилією, що розташовувалася там. Однак після нападу військ П. Яковлєва від флотилії лишилося кілька човнів. Вони й були використані для переправи на правий берег Дніпра Карла ХІІ з кількома генералами і кількатисячним загоном, а також І. Мазепи, К. Гордієнка й кількох сотень козаків.

Карл ХІІ та І. Мазепа прямували до турецького кордону. 7 липня вони переправилися на правий берег Бугу, перетнули турецький кордон біля Очакова й рушили до Бендер. 1 серпня поранений Карл ХІІ і хворий І. Мазепа зупинилися в передмісті Бендер. Тут, у с. Варниці, I. Мазепа вже не вставав з ліжка, доживаючи останні дні. Помер він у ніч проти 22 вересня.

Останнім місцем квесту буде Наш національний символ створений Володимиром Великим , що символізує волелюбність українського народу.Само його вам потрібно знайти.

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався:

7 1

Зрозумілий:

6 2

Потрібні роз'яснення:

7 1
Рекомендуємо

Голодомор 1932-1933 рр.

Голодомор 1932-1933 рр.

260

Аватар профіля Дмитрієва Лариса Миколаївна
Історія України
10—11 клас

50 грн

Західноукраїнські землі у другій половині ХІХ століття

Західноукраїнські землі у другій половині ХІХ століття

327

Аватар профіля Подшивалова Ганна Сергіївна
Історія України
9 клас

30 грн

Українські землі в складі Російської імперії наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ століття

Українські землі в складі Російської імперії наприкінці ХVІІІ – у першій половині ХІХ століття

449

Аватар профіля Подшивалова Ганна Сергіївна
Історія України
9—10 клас та дорослі

30 грн

Козацькими стежками

Козацькими стежками

24

Аватар профіля Сергієнко Павло Миколайович
Історія України

25 грн

Запорозька Січ- козацька республіка

Запорозька Січ- козацька республіка

165

Аватар профіля Шулежко Ірина Олександрівна
Історія України
8 клас

33 грн

Схожі вебквести

Козацькому роду нема переводу!

Козацькому роду нема переводу!

175

Аватар профіля Галкіна Наталя Олексіївна
Історія України
I курс

Україна починається з тебе

Україна починається з тебе

874

Аватар профіля Сидоренко Світлана Анатоліївна
Історія України
7—11 клас та дорослі

Походження українського козацтва. Дмитро Вишневецький. Запорозька Січ

Походження українського козацтва. Дмитро Вишневецький. Запорозька Січ

512

Аватар профіля Рябоконь Світлана Олександрівна
Історія України
8 клас

"Боролись! Боремось!Поборемо!"

"Боролись! Боремось!Поборемо!"

193

Аватар профіля Торовик Алла Юріївна
Історія України
8—11 клас та дорослі

Цікавий квест до дня Козацтва

Цікавий квест до дня Козацтва

201

Аватар профіля Хайтова Юлія Анатоліївна
Історія України
змішані