Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Простими словами про складне: сучасні методи викладання української мови та літератури
»
Взяти участь Всі події
Новини
192
2 вересня 2019 о 18:18

ЗНО-2020: Готуватися за оновленим чи попереднім правописом?

Чого чекати майбутнім абітурієнтам від незалежного тестування з української мови у наступному році?

Після ухвалення Кабінетом Міністрів України нової редакції Українського правопису громадськість розділилась на декілька таборів – одні вважали нові норми абсурдними, другі вбачали у такому кроці загрозу розколу, інші ж ревно наполягали на важливості цього рішення. Соціальні мережі вибухнули коментарями та обговореннями затвердженого правопису.

Попри активний інтерес до цієї теми, мабуть, найбільше стривожились батьки, викладачі та діти, які за декілька років завершують навчання. Чого їм чекати від завдань на ЗНО та за якими підручниками готуватися? Спробуємо розібратись.

 Тестування в аудиторії чи авдиторії? 

Вочевидь, за такий короткий проміжок часу мовознавці навряд устигнуть видати  посібники, укладені за новими правилами. Тож що робити, якщо майже десять років тебе вчили писати «пів’яблука» через апостроф, а тепер необхідно перевчитися на окреме написання?

Український центр оцінювання якості освіти заспокоює: укладання завдань для тестування з української мови відбуватиметься на базі правил Українського правопису, які не зазнали змін після ухвалення оновленої редакції мовних норм. Завдання з незмінними правилами чекають на учасників ЗНО ще принаймні п’ять років.

 Дивлюся на аркуш та й думку гадаю… 

Якщо у тестових завданнях усе більш-менш зрозуміло, то що буде з власним висловленням? Безперечно, найближчими роками будуть учасники ЗНО, які вже опанують й активно використовуватимуть норми нового правопису. Мова – це зброя, головне не поранити нею самого себе! Тож, чи не стане новий Український правопис на заваді майбутнім абітурієнтам у боротьбі за високі бали? Водночас, так само будуть учасники, які користуватимуться версією мовних норм, чинних у попередні роки. Що робити у цій ситуації, аби жоден українець не постраждав від використання або невикористання оновленої редакції правопису?


Перелік «глобальних» тем для власних висловлень, за якими зазвичай вибудовують завдання для розширеної відповіді на ЗНО знайдете тут.


Український центр оцінювання якості освіти знайшов вихід. Представники відомства пояснюють, що боятися зовсім нічого. Ті учасники незалежного тестування, які користуватимуться новим правописом у своєму висловленні оцінюватимуться як правильні. Однак, написання слів згідно з попередніми нормами упродовж ще п’яти років також не вважатимуться помилковими.

 Екзаменатори лише позначатимуть слова, що не відповідають чинному правопису, але до загального обліку, який впливатиме на сумарний бал роботи, його не вноситимуть.

 Чому саме так? 

Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України №1033, у якому низку установ зобов’язали провести ряд дій, спрямованих на сприяння запровадженню нового Українського правопису. Так, Інститут модернізації змісту освіти має укласти методичні посібники для застосування оновлених мовних норм вчителями та викладачами вишів, усі підрозділи Міністерства освіти і науки зобов’язані використовувати новий Український правопис у всій нормативно-правовій документації, а Український центр оцінювання якості освіти до 2024 року мусить укладати завдання на основі тих правил, які не зазнали змін.

З повним текстом Наказу можна ознайомитись у документі:

 Бачення фахівців 

Філологиня Аліна Акуленко в одному з інтерв’ю зазначила, що паралельна форма вживання мовних норм та двоякість деяких положень – те, що справді насторожує. На її думку, такий підхід ймовірно, може допомогти українцям поступово звикнути до нових норм, утім, суперечить правилу мовної економії.

Людині не потрібно два слова або дві форми одного слова на позначення того чи іншого предмету або ж явища. Коли ми отримуємо два варіанти чогось, наш мозок спрацьовує: «Навіщо мені два варіанти? Навіщо щось вчити, якщо можна по-різному? Я буду користуватись лише одним варіантом!». Тобто правило, яке дозволятиме варіативність, не сприймається як правило, – пояснює фахівчиня.

Натомість, співавтор законопроєкту «Про державну мову» №5670 та експерт у питаннях мовної політики Тарас Марусик стверджує, що причин для хвилювання немає, адже ця редакція правопису – лише документ проміжної фази.

Це правопис перехідного періоду. Залишається лише відкритим питання, скільки триватиме цей перехідний період, а він триватиме доти, доки не завершиться перехідний політичний період від колишнього колоніального стану до повної незалежності України. Можливо, тоді матимемо правопис нашої мрії, – пояснює пан Тарас журналістам.

Джерело: Український центр оцінювання якості освіти

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.