Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
2206
7 листопада 2018 о 17:52
pdf Роздрукувати

З Днем народження, пані Склодовська

Святкуймо 151 рік від дня, коли світ побачила перша жінка, що здобула Нобелівську премію – Марія Склодовська-Кюрі.

Сьогодні, 7 листопада у далекому 1867 році у Варшаві народилась справжня перлина науки – Марія Склодовська. Вона змогла стати великою жінкою у той час, коли будь-які прояви рівноправ’я у суспільстві зводились нанівець. Окрім наукової роботи вона встигала демонструвати власну активну громадську позицію та викладати у провідних університетах Європи. За свою роботу Марі одержала дві Нобелівські премії – в галузі фізики (у 1903 році) та хімії (в 1911 році).

Однак, що ми знаємо про життя найвідомішої жінки-науковиці? Б’ємось об заклад, що більшість наших читачів – не надто багато. Тож до вашої уваги 10 неймовірних фактів про цю дивовижну жінку.

Марія Склодовська-Кюрі в лабораторії

 1.  На початку ХХ ст. у Польщі жінки не могли вступити до університету, тому Марія спочатку здобувала вищу освіту в підпільному Вільному університеті (лекції у ньому читали професори справжніх університетів, але потайки).

 2.  Старша сестра Марії – Броня також хотіла здобути вищу освіту у Сорбонні, тому сестри Склодовські домовилися, що Марія впродовж 5 років працюватиме гувернанткою, аби сестра закінчила медичний інститут. Після цього Броня здобула медичну освіту в Парижі і, ставши лікарем, запросила сестру на навчання до себе.

Марія і П'єр Кюрі у своїй паризькій лабораторії

 3.  Один із хімічних елементів, відкритих пані Кюрі та її чоловіком – полоній, названо на честь батьківщини науковиці – Польщі.

 4.  Склодовська-Кюрі своїм талісманом вважала незвичну ампулу. Наповнена вона була речовиною, над відкриттям елементу якого подружжя Кюрі працювало 12 років. В ампулі був радій(!) і Марія носила її на ланцюжку, як підвіску. Попри те, що жінка під час роботи з радіоактивними речовинами ніколи не вживала заходів безпеки, їй вдалось дожити до 66 років та народити двох доньок.

 5.  За часів Першої світової війни Склодовська зі своєю старшою донькою їздила госпіталями передової із першим рентген-апаратом, аби навчити лікарів робити сканування на цьому обладнанні. 

Джерело: https://24smi.org

 6.  Марія Кюрі серед викладачів Сорбонни стала першою жінкою, що читала лекції тут.

 7.  Старша донька Марії Склодовської – Ірен Жоліо-Кюрі стала дружиною хіміка і за 24 роки після присудження її матері Нобелівської премії, сама здобула титул Нобелівської лауреатки у галузі хімії.

 8.  Подружжя Кюрі висловило припущення, що радій можна використовувати для лікування пухлин. Ціни на його джерела стрімко піднялися. Однак Кюрі відмовилися патентувати процес екстракції, оскільки використання науки у комерційних цілях, на їхню думку, не відповідало духові вчення.

Марія Склодовська-Кюрі та П'єр Кюрі любили велосипедні прогулянки

 9.  Склодовська-Кюрі у липні 1912 відвідала Львівську політехнічну школу та зачитала там лекцію. Пізніше науковиця подарувала Львову 80 мг радію (лабораторія вченої у 1920 мала у своєму розпорядженні тільки більше, ніж 1г цього хімічного елемента). Також жінка неодноразово допомагала в організації стажувань для перспективних львівських науковців у найкращих європейських осередки освіти.

 10.  Окрім геніальних відкриттів цієї науковиці, лишилось ще дещо… Документи та роботи, що належали вченій понад 80 років назад, досі містять таку дозу радіації, що здатні призвести до променевої хвороби і, в результаті, до раптової смерті людини.

Нагадаємо, нещодавно “Всеосвіта” розповідала про базу із портретами 80 жінок-вчених та про програму “Дівчата STEM”, спрямовану на залучення молоді до вивчення напрямів STEM.

Посилання на сайт Українського інституту інтелектуальної власності: http://iii.ua

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.