Статті
1337
26 квітня 17:33

Як виховати національну свідомість у школярів: 5 освітніх проєктів про Україну

Огляд сучасних проєктів, які розкривають унікальність національних традицій, природних пам'яток та визначних особистостей нашої країни

Як виховати національну самосвідомість? Ймовірніше, через розуміння цінності власної країни для самих себе. А як сформувати цю цінність? Через переосмислення історичних особливостей, культурних кодів, географічних та етнографічних цікавинок.

В Україні надзвичайно багато цікавих місць і автентичних традицій, і нам дійсно є чим пишатися. А чи багато про них ми дійсно знаємо? Пропонуємо п'ять освітніх проєктів, які допоможуть кожному дізнатися про нашу країну щось нове для себе.

1. Книга-мандрівка

Як розповісти про видатних українців так, щоб діти відчули, що це не просто історичні постаті минулого, а перш за все, – реальні люди. Як пояснити значення традиційних українських свят чи символіки без шароварщини? Як подати матеріал просто і водночас неймовірно цікаво і змістовно?

Допоможе проєкт «Книга-мандрівка. Україна»! Його створено креативним агентством Green Penguin Media у 2018 році.

Спочатку було видано яскраву змістовну книгу «Книга-мандрівка. Україна», де зібрано понад 1200 несподіваних фактів про Україну. Згодом за її мотивами створено перший в Україні мультсеріал, кожна серія якого заснована на реальних фактах та подіях з життя видатних українців.

Мультсеріал складається з 5 сезонів. Наразі створено понад 80 коротких яскравих мультфільмів, кожен з яких присвячений видатним українцям, історичним подіям, науковій та культурній спадщині українців. Завдяки сучасній графіці та формату сторітелінгу, мультсеріал однаково подобається і дітям, і дорослим.

У 2020 році за мотивами книги «Книга-мандрівка. Україна» було створено безкоштовний мобільний додаток. З його допомогою можна дізнаватися цікаві факти про визначні природні та історичні пам'ятки України, зіграти в пізнавальну гру в форматі флеш-карток, а також додати світлини власних мандрівок.

Завантажити мобыльний додаток можна на App Store та Google Play.

2Україна Incognita

Де знайти цікаві краєзнавчі та історичні матеріали про Україну? Чи багато українських музеїв можна відвідати онлайн? Сайт «Україна Incognita» стане справжньою знахідкою для усіх, хто цікавиться краєзнавством та історією України.

Цей проєкт створено у 2011 році за ініціативи всеукраїнської онлайн-газети «День».

Що корисного є на ресурсі Україна Incognita:

  • Інтерактивна карта з позначеннями історичних пам'яток, при наведенні на будь-яку мітку відкривається детальна інформація про кожен об'єкт. За бажанням можна доповнювати карту з власного Google-акаунту.

  • 27 кращих онлайн-музеїв України, їхніми залами можна здійснити віртуальну екскурсію. Про кожен з них є детальна інформація, а також подано фрагмент інтерактивної карти, де позначено фізичне місцеположення музею.

  • Розділ «Інфографіка» містить змістовні ілюстрації про артефакти, традиції, постаті та унікальні місця України.

  • Інтелектуальний календар нагадує всесвітньо важливі події та знакові дати з історії України.

  • Розділи «Історія і я» та «Сімейний альбом України» включають цікаві статті про життя видатних відомих і пересічних українців, а також їхні світлини.

  • Розділ «Топ книг» містить електронні версії цікавих книг про події в Україні різних часів. Переважна більшість з них свого часу була видана за кордоном.

3. Авторський проєкт «Що подивитись  Україна»

Куди поїхати на вихідні? Що цікавого можна побачити в Україні? Над цими запитаннями час від часу замислюється кожен. Більше дізнатися про унікальні місця нашої країни допоможе інтерактивна карта, створена на волонтерських засадах львівським мандрівником Володимиром Омелюхом у 2020 році.

Наразі на карті позначено 2 тис. 29 об'єктів (пам'ятки архітектури, цікаві природні об'єкти, релігійні споруди та інше). Автор обіцяє з часом доповнити інформацію щодо цікавинок тимчасово окупованих території України.

Карта – інтерактивна, вона масштабується, а кожна мітка будь-якого окремого об'єкта є точною. Після натискання на мітку, відкривається вікно з реальним фото об'єкта, його назвою та коротким описом.

Відмінна особливість – усі об'єкти класифіковані не за типом, а за рівнем їхньої цікавості на думку автора.

Карта стане у пригоді усім, хто цікавиться мандрівками Україною. З її допомогою можна збагнути, скільки унікальних об'єктів є у нашій країні.

4. «Спадок»

Як одягалися наші пращури? Чи всюди були однакові вишиванки? Які прикраси носили жінки минулих століть? На ці та багато інших запитань щодо національних звичаїв, культури та особливостей регіонального вбрання можна знайти відповіді, переглянувши відеоролики «Спадок».

Це цикл коротких відео, присвячених етнічному жіночому бранню ХІХ-ХХ століття. Кожне відтворює образ жінки, характерний для певного етнічного регіону України.

Проєкт створено компанії FILM.UA Group у 2016 році. Наразі у вільному доступі можна переглянути 30 відеороликів.

5. UKRAЇNER

Як виглядають найкрасивіші місця України з висоти пташиного польоту? Яка вона Україна у великих містах та в маленьких селах, на Сході та на Закарпатті? Що відрізняє, а що поєднує українців з різних куточків країни?

Волонтерський медіапроєкт UKRAЇNER відкриває справжню автентичну Україну у всій своїй багатогранності – 29 різнотипних тем, понад 150 історій, 1 повнометражні фільми, 2 книги, десятки тематичних відеороликів про різноманітність 16 історико-культурних регіонів України. Це історії  про найвіддаленіші куточки, людей, мистецтво та бізнес в Україні.

https://youtu.be/AkybsDuD_bg

Ukraïner створено за ініціативи журналіста і письменника Богдана Логвиненка у 2016 році. Наразі над проєктом працює понад 200 волонтерів з різних куточків України.

Від початку діяльності команда Ukraïner прагне не лише показати цікавинки України для самих українців, а й привернути увагу до місцевих локацій закордонних туристів, тому сайт адаптовано 9 іноземними мовами.

Кожен бажаючий може приєднатися до команди волонтерів, а також порадити маловідоме цікаве місце чи запропонувати авторську музику.

Читайте також:

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.