Статті
9614
11 березня 17:54

Як провести класні збори для батьків майбутніх першокласників

Ідеї ігрових вправ + чек-листи щодо перевірки підготовки дитини до школи

Початок шкільного життя – переломний етап для кожної дитини. На майбутнього першокласника чекають зовсім незвичні умови: нова соціальна роль, нові обов'язки, новий формат комунікації, інший розклад дня тощо.

Перші місяці навчання – найнапруженіший етап, практично не пов'язаний з попереднім життєвим досвідом дитини, тому це завжди стрес. Тож, щоб період адаптації для дітей протікав максимально швидко та комфортно, завдання вчителя та батьків постійно комунікувати.

Будувати доброзичливі відносини із батьками варто з перших зустрічей. Пропонуємо ідеї вправ тренінгу для проведення під час батьківських зборів.

Вправа «Знайомство»

Для кожних батьків їхня дитина найкраща. Проведення цієї вправи дозволить батькам розповісти про сильні сторони та уподобання своєї дитини, а вчителю більше дізнатися про своїх майбутніх учнів.

Підготуйте попередньо аркуші із шаблонами з роздрукованим у центрі сонечком із промінцями.

Принцип: Запропонуйте батькам розповісти про свою дитину, записавши у центрі ім'я, а на промінчиках її характер, уподобання, здібності та інше.


Вправа «Серйозний момент»

Про те, що початок навчання дитини у школі – один із найсерйозніших моментів у її житті, знають всі. Однак як самі батьки розуміють, що означає словосполучення «серйозний момент» для їхньої дитини-майбутнього першачка.

Принцип: Запропонуйте батькам, передаючи один одному попередньо підготовлений м`ячик, навести приклади того, що може вважатися серйозним моментом у житті першокласника (наприклад, необхідність дотримуватись правил та концентруватись під час уроку, новий колектив, велике навантаження, новий формат міжособистісних відносин та інше).

Після виконання цієї вправи зверніть увагу батьків на те, що на дитину в школі чекають великі психологічні, інтелектуальні та фізичні навантаження. Тож, щоб майбутні учні легше до них адаптувалися, завдання батьків попередньо підготувати дитину до цього етапу.

Як визначити, чи готова дитина розпочинати навчання у школі? Існують діагностики, щодо визначення рівня знань і вмінь, якими повинен володіти майбутній першокласник. У першу чергу дитина має бути готова почати вчитися!

Запропонуйте батькам перевірити своїх дітей, скориставшись відповідними чек-листами, які можна безкоштовно переглянути.

Вправа «Як і коли похвалити дитину»

Психологічно батьки мають бути готові не лише до труднощів, а й до успіхів дитини і правильно її заохочувати. Зверніть увагу на загальну особливість: коли дитина стає школярем, вона різко отримує менше похвали від батьків. Між іншим саме в цей період дітей потрібно хвалити частіше:

  • щіра похвала формує довірливі відносини між дорослим і дитиною;

  • обґрунтована похвала формує впевненість у собі, вчіть не боятися помилятися і робити уроки зі своїх помилок;

  • вчасна похвала підтримує мотивацію.

Принцип вправи: Запропонуйте батькам по черзі навести приклади, як саме вони хвалять дитину.

У якості рефлексії зверніть увагу дорослих на те, що варто хвалити дітей не лише за сам результат, а за старанність. Щоб похвала мала позитивний ефект, зверніть увагу батьків на такі моменти.

  • Необхідно розділяти похвалу і критику (приклад як НЕ треба: «Молодець, що вже зробив уроки, а чому не прибрав у кімнаті?»).

  • Хваліть заслужено (фраза «Молодець, ти ж все одно намагався» не матиме ефекту, якщо насправді дитина не докладала зусиль).

  • Діліться своїми почуттями, а не оцінюйте дитину (на відміну «Ти найрозумніший» краще сказати «Я дуже рада, що ти відмінно впорався»).

Тренінгова вправа «Один день із життя Петрика»

Попередньо зліпіть із пластиліну маленького чоловічка. Під час батьківських зборів продемонструйте іграшку та запропонуйте послухати історію про день із життя школярика Петрика. Під час розповіді відривайте від іграшкового чоловічка невеликі шматочки.

Вранці мама підійшли будити Петрика. Йому так не хотілося вставати і так кортіло ще трошки поніжитися під ковдрою. Мама накричала на нього за неслухняність. А Петрику стало сумно, що його не розуміють (відірвіть шматочок пластиніну).

Але хлопчик все ж встав, умився, надів нову сорочку і вийшов снідати. Він підійшов до тата, мовчки посміхнувся і покружляв, щоб тато оцінив його нову сорочку. Але тато не помітив цього, він скролив стрічку новин у фейсбуці. Він накричав на Петра, що той не сідає снідати. На душі у хлопчика стало ще сумніше (відірвіть шматочок пластиліну).

Поснідавши, Петрик зібрався і пішов до школи. По дорозі на нього накинувся величезний собака. Ні, він не вкусив його, лиша голосно гавкав та заплигнув, забруднивши нову сорочку. Радості Петрикові це не додало (відірвіть шматочок пластиліну).

На уроці математики сьогодні контрольна робота. Петрик так перехвилювався, що написав її геть погано. Настрій хлопчика зовсім зіпсувався (відірвіть шматочок пластиліну).

Швидко, у брудній сорочці та з поганою оцінкою він йшов додому. Він поспішав, бо знав, що має прийти раніше за маму. Усю дорогу він думав, що йому буде увечері за брудну нову сорочку та погану оцінку. І подумки сподівався, що все ж минеться! Серце його калаталося. Він увійшов додому, на порозі стояла мама і по її обличчу вже було зрозуміло, що вона зараз скаже... (відірвіть шматочок пластиліну).

Рефлексія: Покажіть батькам те, що залишилося від фігурки з пластиліну. Поясніть, що діти надзвичайно емоційно сприймають все, що з ними відбувається. Поясніть, чому важливо бути уважними та вчитися розуміти своїх дітей. Обговоріть, чи є крик – дієвим інструментом для порозуміння.

Вправа «Продовжте речення»

За допомогою цієї вправи можна запропонувати обмінятися думками, висловити свої страхи чи сподівання з приводу шкільного життя майбутніх першокласників.

Принцип: Поставте батькам певне запитання на обговорення. Наприклад, чи легко їм вдається знайти спільну мову зі своїми дітьми, чи із захопленням діти чекають на перше вересня та інше.

Запропонуйте кількома словами продовжити речення, відповідно до теми обговорення. Наприклад: «Щоб зрозуміти свою дитину, я...», «Щоб підготувати до нового режиму свою дитину, я...» та інше.

Попереду складний етап, і саме від комунікації батьків і вчителя залежить, чи буде дитина почуватися щасливою та із задоволенням навчатися у школі.

Читайте також:

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.