Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Гостра травма та посттравматичні стресові розлади: особливості роботи з дітьми
»
Взяти участь Всі події
Новини
456
13 грудня 2021 о 18:23

Як хронічний стрес впливає на процес старіння людей, – дослідження

Наслідком тривалого та сильного стресу часто можуть бути психіатричні та фізичні порушення.

Вже давно ні для кого не секрет, що стрес у різних своїх проявах може негативно вплинути на організм людини. Згідно з дослідженням американських науковців, багато стресу у житті пов'язано з прискоренням біологічного старіння навіть у молодих здорових людей. Зокрема у статті журналу Translational Psychiatry зазначили, що у людей, яким вдається контролювати себе та свої емоції, суттєво зменшується або навіть зникає зв'язок між стресом та прискоренням старіння.

Наслідком тривалого та сильного стресу часто можуть бути психіатричні та фізичні порушення, включно з серцево-судинними й метаболічними розладами, погіршенням настрою, різними залежностями. Однією з причин негативного впливу стресу на організм є те, що стрес може погіршувати психологічну стійкість людини, зменшуючи самоконтроль. Відповідно, у людини з’являється більша схильність до вживання шкідливих речовин, як-от алкоголю, тютюну та наркотиків, натомість зменшується мотивація до активного способу життя та дотримання раціонального харчування тощо.

Ба більше, стрес безпосередньо впливає на фізіологічні процеси в організмі, які залучені у процесах запалення та регуляції гормонів. Цікаво, що ці ж процеси пов'язують зі старінням, і деякі дослідження вказували, що стрес може призводити до прискореного старіння організму.

Науковці Єльського університету вирішили дослідити, чи допомагає стійкість до стресових ситуацій запобігти старінню. Під час нової роботи автори дослідження використали епігенетичний годинник GrimAge, щоб з'ясувати, як пов'язаний стрес з маркерами біологічного старіння у молоді та людей середнього віку.

У дослідженні взяли участь 444 здорових учасників віком від 18 до 50 років. Вони здали всі необхідні аналізи та пройшли співбесіду з лікарем, щоб оцінити їхній психологічний стан.

Якого висновку дійшли вчені про зв'язок стресу зі старінням?

Учасники, у житті яких було більше стресових подій, мали більший біологічний вік, ніж хронологічний, що вказувало на позитивне прискорене старіння. Відмінності залишилися навіть після врахування таких змінних як вік, стать, шкідливі звички, сімейний статус, індекс маси тіла, раса, освіта та дохід. З них лише індекс маси тіла та куріння проявили частковий опосередкований вплив на біологічний вік. Прискорене старіння виявилося пов'язаним і з більшою інсулінорезистентністю (недостатньою біологічною відповіддю клітин на дію інсуліну при його достатній концентрації у крові) та чутливістю до стресу наднирників, які виробляють гормон кортизол.

! Важливо, що здатність контролювати свої емоції та поведінку виявилася вагомішою за кількість стресу. Люди, які переживали багато стресу, але могли себе контролювати, мали суттєво нижчий показник біологічного віку за тих, хто мав у житті стільки ж або навіть менше стресу, але гірше керував емоціями та собою. Крім цього, самоконтроль зменшував зв'язок рівня стресу та прискорення старіння з показником інсулінорезистентності.

Тож вчені дійшли висновку, що навіть у молодих здорових людей багато стресу призводить до прискореного старіння, але головне, що на цей зв'язок має значний вплив емоційна регуляція та самоконтроль. Це означає, що підвищення психологічної стійкості через вдосконалення навичок керування емоціями та діями може допомогти уникнути прискореного старіння організму та пов'язаних з цим наслідків, зокрема серцевих та метаболічних захворювань і передчасної смерті.

Втім, вчені все ж наголошують на необхідності проведення додаткових досліджень.

Також вас може зацікавити: Чотири поради, як запобігти професійному вигоранню

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.