Статті
автор/ка
Інна Маніленко
4215
14 червня 16:20

Відпустки у сфері освіти: види, умови надання та компенсації

У сфері відпусток найголовнішим документом є Кодекс законів про працю України.

Право кожного працівника на щорічну чи будь-яку іншу відпустку гарантоване законодавством України. Проте не всі знають, від чого залежить її тривалість, хто і коли може її брати, які є взагалі види відпусток та які вони мають особливості.

У вебінарі правчиня Інна Маніленко аналізує законодавство України та розглядає порядок надання відпусток керівних, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів та установ освіти.

У сфері відпусток найголовнішим документом є Кодекс законів про працю України. За постановою КМУ від 14.04.1997 №346 був визначений особливий порядок надання щорічної основної відпустки педагогічним працівникам тривалістю до 56 календарних днів.

Види відпусток

 • Щорічні відпустки.

 • Відпустка для підготовки участі у змаганнях.

Надається працівникам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях.

 • Творча відпустка.

Надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.

 • Соціальні відпустки.

Надаються у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до 3-річного віку, у зв’язку з усиновленням дитини, а також працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А.

 • Відпустки без збереження з/п.

Надаються:

1. Матері або батьку, який виховує дітей без матері, що має двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю.

2. Чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці.

3. Особам, які мають особливі трудові заслуги перед батьківщиною.

4. Пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи.

5. Працівникам для догляду за хворим рідним.

6. Особам, які одружуються тощо.

 • Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням.

Щорічні відпустки

1. Основна відпустка тривалістю не менш ніж 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який рахується з дня укладення трудового договору.

Керівним працівникам закладів установ освіти, навчальних частин інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів.

2. Додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів.

3. Додаткова відпустка за особливий характер праці.

Обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку

До стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховуються:

 • час фактичної роботи протягом робочого року, за який надається відпустка;

 • час, коли працівник фактично не працював, але за ним, згідно з законодавством, зберігалися місце роботи та заробітна плата повністю або частково;

 • час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи і йому виплачувалася допомога згідно з державним соціальним страхуванням;

 • час, коли працівник фактично не працював, але за ним не зберігалося місце роботи і йому виплачувалась заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 цього закону;

 • час навчання з відривом від виробництва тривалістю менше ніж 10 місяців на денних відділеннях професійно-технічних закладів освіти;

 • час навчання новим професіям осіб, звільнених у зв’язку зі змінами організації виробництва та праці;

 • інші періоди роботи, передбачені законодавством.

Щорічна додаткова відпустка надається понад щорічну основну відпустку за однією підставою, обраною працівником. Вони можуть надаватись одночасно із щорічною основною відпусткою або окремо від неї.

Інна Маніленко звертає увагу на те, що власник або уповноважений ним орган зобов’язаний вести облік відпусток педагогічних працівників.

Керівним, педагогічним, науковим, науково-педагогічним працівникам, спеціалістам закладів освіти щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступний робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.

Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена у разі:

 • Тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.

 • Виконання працівником державних або громадських обов’язків.

 • Настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

 • Збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням.

Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

Алгоритм надання щорічної відпустки

1. Повідомити працівника про початок відпустки.

2. Одержати від працівника заяву про надання відпустки.

3. Видати наказ про надання відпустки.

4. Заповнити табель обліку робочого часу.

5. Виплатити працівнику заробітну плату за час відпустки.

6. Занести інформацію про надання відпустки до особової картки П2.

Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за 3 дні до її початку.

У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або неповнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А.


Для того, щоб дізнатись більше про відпустки у сфері освіти, долучайтесь до перегляду актуального вебінара від зіркової спікерки «Всеосвіти» Інни Маніленко.

Сертифікат вебінара має бути зарахований вам у підвищення кваліфікації.

Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/vidpustki-u-sferi-osviti-vidi-poradok-ta-umovi-nadanna-kompensacii-362.html

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.