+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

Собака-терапевт у класі: новий досвід для шкіл

Чотириногі вухаті друзі здатні вирішити безліч проблем учнів. І численні дослідження лише це підтверджують.

Чотириногі друзі здатні лікувати людей? Саме такої думки дотримується більшість фахівців з усього світу, а численні дослідження показують, що постійний контакт із тваринами має позитивний вплив на здоров’я людей. До прикладу, вже ніким не здивуєш дельфінотерапією чи верховою їздою, але є ще фелінотерапія (реабілітація за допомогою котів) і каністерапія (реабілітація за допомогою собак).

А чи пустили б ви собаку в школу? Скажімо, для знайомства з учнями? Як це їм допоможе і в чому саме – пропонуємо переконливих 3 поради.

Згідно з даними «Альянсу терапевтичних собак» (анг. Alliance of Therapy Dogs), терапевтичних собак називають «чудотворцями» через їхню заспокійливу дію на здобувачів освіти. Постійний контакт із собаками вирішує чимало проблем: лікує травми, позитивно впливає на шкільний клімат, сприяє покращенню фізичної, емоційної та пізнавальної діяльності людини.

 Користь для здоров’я 

Собаки в класі приносять користь як фізичному, так і емоційному здоров’ю школярів. Згідно з даними, опублікованим Національним інститутом здоров’я (анг. NIH), наявність собак у класі сприяє позитивному настрою в дітей, знижує артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Терапія домашніми тваринами також знижує гормони стресу, як кортизол і підвищує окситоцин – гормон радості. Інакше кажучи, просте спілкування із собаками знижує рівень тривоги і депресії, це дозволяє учням краще зосередитись на навчанні.

 Соціально-емоційний вплив 

Собака-терапевт у класі позитивно впливає на соціально-емоційний розвиток учнів. Чотириногі друзі хороші слухачі, які не засуджують нікого. Діти легко прив’язуються до тварин і це допомагає їм відчувати себе впевненіше.  Крім того, в учнів знижується рівень стресу та проходить депресія.

У дослідженнях NIH йдеться про те, що взаємодія з терапевтичними собаками має ефект «соціального каталізатора», який призводить до «посилення стимуляції соціальної поведінки». Чим більше часу діти проводять із терапевтичними собаками, тим краще в них розвивається емпатія і довіра до людей.

 Когнітивний вплив 

Собаки можуть допомогти в читанні? Звучить дивно, але, як виявилось, це можливо.

Терапевтичні собаки не лише позитивно впливають на емоційне самопочуття дитини, але й на її когнітивний розвиток.

Взаємодія із волохатими друзями покращує навички читання учнів, стимулює навички пам’яті. У дослідження NIH йдеться про те, що:

«Наявність собак в освітньому середовищі сприяє концентрації, уваги, мотивації і розслабленню, що впливає на зменшення рівня стресу, які перешкоджають ефективному навчанню і продуктивності. Також…собака створює приємну соціальну атмосферу, важливу складову для оптимального функціонування».

Минулого року стартував проект «Терапевтичні собаки для України». Його головна мета – допомогти дітям пережити психо-соціальні проблеми, долучивши до цього спеціально тренованих собак. Однак, наскільки добре розвинута ця тенденція в Україні – важко сказати. А ви б хотіли, аби чотириногі друзі могли завітати до вашого класу? 

Якщо ж запросити терапевтичну собаку до школи поки не виходить, можливо, саме час завести домашнього улюбленця?:) 


Онлайн-курс «ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»

Запропонований курс включає розгляд основних концепцій та відкриттів в зоопсихології, надає можливість використання зоопсихологічних знань у практичній діяльності. На прикладах показано еволюцію психіки тварин і передумови утворення психіки людини – свідомості. Проходьте навчання та отримуйте Свідоцтво із зазначенням інформації англійською та українською мовами. 

Записатись на онлайн-курс: https://vseosvita.ua/course/zoo-psykholohiia-iak-navchytysia-rozumity-tvaryn-25.html

Підготовлено за матеріалами сайту We Are Teachers 

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти