Складання візерунків із кубиків Нікітіна: методика та ідеї вправ

Вітчизняна альтернатива кубикам Lego.

Кубики Нікітіна#методика складання різноманітних форм і малюнків з окремих дерев'яних деталей кубічної форми, на кожній з граней якої нанесений певний колір чи 2 різнокольорових прямокутних трикутника.

Автори методики (Б.П. та О.О.Нікітіни) – не лише педагоги, а й батьки 7 дітей, тож їхні ідеї щодо принципів раннього розвитку малюків не були теорією. Вони створювали методику, ґрунтуючись передусім на практиці – спираючись на успіхи і невдачі власних дітей, намагаючись виховати їх талановитими, розвинутими, гармонійними і щасливими.

Свого часу Нікітіни створили великий асортимент різноманітних ігор та іграшок для розвитку логіки, кмітливості, уважності та винахідливості у малюків. Одна з найцікавіших – створення візерунків за допомогою кубиків.

Що потрібно для гри «Складання візерунків з кубиків»

Набір складається з 16 дерев'яних кубиків розміром 3x3x3 см. Усі 6 граней кожного куба розфарбовані по-різному, 4 з них – однотонні, 2 поєднують 2 кольори. Це дозволяє складати з них величезну кількість різнокольорових візерунків.

Рекомендоване розміщення кольорів на гранях куба показане на малюнку:

Готові кубики можна придбати у магазині або виготовити власноруч: склеїти квадрати з цупкого картону, пофарбувати чи обклеїти їх кольоровим папером або просто розфарбувати будь-які готові невеликі кубики у відповідні кольори.

Принцип методики «Склади візерунок»

Автори методики рекомендують залучати такі кубики до ігор із дітьми віком від 2 років, починаючи з відтворення найпростіших малюнків. При цьому завдяки кольоровій різноманітності з 16 кубиків можна складати візерунки високого рівня складності, створення яких зацікавить і підлітків.

Автори методики наголошують, що #ігровий_формат з такими кубиками має відбуватися за мінімального втручання дорослих – починаючи з найпростіших вправ потрібно потроху підвищувати їхню складність, при цьому не допомагати дітям у виконанні завдань.

#Кубики можна використовувати для виконання трьох видів завдань.

  • На першому етапі діти вчаться по малюнках-шаблонах складати аналогічний візерунок з кубиків. Для дітей дошкільного віку варто почати зі складання одноколорової доріжки з кубиків, потім утворити з декількох кубиків одноколірний квадрат, сходи та інше. У подальшому візерунки мають ускладнюватись, включаючи у композицію усі 16 елементів.

Приклад створення візерунка лебедя з 16 елементів кубиків Нікітіна:

У бібліотеці «Всеосвіти» ви можете безкоштовно завантажити добірку з шаблонами для роботи з кубиками Нікітіна, натиснувши на посилання. 

  • На наступному етапі (з дітьми дошкільного чи молодшого шкільного віку) доцільно опанувати зворотне завдання: дивлячись на малюнок з кубиків, #учні мають накреслити аналогічний візерунок на аркуші у клітинку.

  • На третьому етапі учні виконують уже творчу роботу – вигадують власні візерунки, залучаючи усі 16 кубиків до єдиної композиції.

Використовуючи різну кількість елементів і різноманітні за кольором і формою (квадрати і трикутники) забарвлення кубиків, можна змінювати складність завдань у надзвичайно широкому діапазоні.

У процесі #гри за методикою Нікітіних діти вчаться відтворювати, комбінувати і вигадувати. Під час роботи з кубиками у школярів розвивається не лише така важлива для всебічного розвитку дрібна моторика, а й винахідливість, витримка, активність і посидючість, що впливає на формування логічного і креативного мислення у більш дорослому віці. 

Читайте також: 

Карти Пассаторе: розвиваємо творче та логічне мислення у школярів

Прийом «Кубик Блума»: цікавий спосіб перевірки знань

Карти Проппа: ефективний інструмент для розвитку зв'язного мовлення і творчого мислення

 

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
4
дн.
1
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!