Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Нестандартний підхід до формувального оцінювання: досвід, інструментарій, новації
»
Взяти участь Всі події

Прогулювання школи: діти назвали основні причини

Дитяча психологиня провела цікаве дослідження і дізналась, чому українські учні не виявляють бажання відвідувати уроки.

Скільки разів батьки чули від своїх дітей благальне: «Ну можна я сьогодні залишусь вдома? Не хочу нікуди йти», а скільки вчителів недораховуються учнів на уроках і щиро вважають, що виною всьому хвороба чи сімейні обставини? Діти ж просто не мають бажання переступати поріг свого освітнього закладу. У чому причина?

Побутує досить поширена думка про те, що в основі такої поведінки – звичайна лінь. Але не потрібно забувати: лінь – це також і захисна функція нашого організму, яка запобігає серйозному перенапруженню та стресу. Якщо дитина повсякчас виконує дію, що приносить їй більше негативних емоцій ніж позитивних, вона буде шукати будь-яку причину, щоб цієї дії уникнути.

Дитяча психологиня Валентина Волчан провела невеличке опитування серед українських учнів на тему «Чому ви не ходите до школи?» і отримала досить промовисті відповіді. Згідно з результатами дослідження, школа для більшості дітей – «це місце, де їм неприємно, а часом і небезпечно, де їх гарантовано принизять, де вони безглуздо витрачають свій час, де вони нікого не цікавлять як особистості». Саме тому ідея прогуляти уроки не здається учням занадто поганою. Навпаки, вони сприймають її як вихід із ситуації.

Серед основних причин пропуску діти називають різне: ранній підйом, відчуття холоду або спеки, неприємна атмосфера, страх (зокрема, булінгу чи покарання), відсутність нових вражень тощо.

Результати опитування пані Волчан опублікувала на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ми намагаємося, прагнемо до європейських цінностей, проводимо реформи, змінюємо міністрів, а ситуація в освіті кращою не стає. Як же це так? А ось так. Якщо проблеми не вирішувати, а просто створювати видимість, то ось так і виходить (пер. авт.), – наголошує дитяча психологиня.

Вона розповідає, що на початку минулого тижня прочитала уривки з інтерв'ю міністерки Ганни #Новосад щодо одного з аспектів дослідження PISA – про те, що учні багато і часто пропускають заняття.

Реакція МОНу, як вважає пані Волчан, не містила жодних конкретних порад: «Це було відкриттям для нас; це вплине на зниження успішності на 20%», «Це вимагає додаткових глибинних досліджень», «Ми знайшли партнера, який проведе ці дослідження», «Це заплановано на весну», «Необхідні опитування, спостереження, вивчення питань з «полів», що саме відбувається не так», «Причин може бути багато – від поганої соціально-економічної ситуації, проблем в сім'ях до незацікавленості у навчанні», «Є різні причини, і ми їх не розуміємо».

Дитяча психологиня вирішила самостійно опитати учнів і дізнатись, у чому причина пропусків.

Відповіді різнились:

 • занадто рано;
 • холодно, спекотно;
 • лінь;
 • страшно (булінг, приниження, покарання);
 • неприємні вчителі/однокласники;
 • неприємна атмосфера;
 • несправедливість;
 • нудно/нецікаво;
 • нічого нового/корисного;
 • безглуздо;
 • тиск;
 • відсутність вибору;
 • школа байдужа до тебе, твоїх бажань, успіхів;
 • заважає розвивати свій потенціал.

У досліджені взяли участь діти різного віку, з різних родин та шкіл. Звісно, малюки ще не можуть прогулювати школу, як старшокласники, але й вони вже навчилися жалібно говорити вранці: «Мамо, у мене так живіт/голова/ноги болять. Можна я сьогодні до школи не піду?».

За деякими даними кількість учнів дистанційних шкіл збільшується вдвічі щороку. Ну що ж, нешановні чиновники освіти, ваша імітація діяльності на руку власникам цих шкіл і просто злочинна щодо всіх інших учнів України. Наявність у школах адекватних вчителів, які люблять і поважають своїх учнів, у жодному разі не скасовує всього вищесказаного. Бо їх одиниці, – додала пані Волчан.

Чи має рацію дитяча психологиня? А як вважаєте ви?

Джерело: https://vse.ee/bod 


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Прогулювати – дорого

10 фраз замість «Нема чого боятися!»: як розмовляти з дитиною про страх

Правило «перших трьох хвилин»: як допомогти дитині відчути свою важливість

Скажіть “Ні” командному тону в спілкуванні з підлітками

Підлітковий сленг: як не стати старомодним для своїх учнів (+словник)

11 мотивуючих фраз для школяра

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.