Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»
Статті
1082
20 вересня 17:30

«Працюю з дітьми та для дітей»: інтерв'ю з педагогом, який створив освітній ютуб-канал про точні науки

Більша частина контенту – уроки з математики.

Бути сучасним учителем – означає постійно самовдосконалюватись та сприяти розвитку дітей. Вчитель сьогодення є гнучким та вміє підлаштовуватись під виклики сучасності, він робить освітній процес не тільки продуктивним й пізнавальним, а цікавим та інтерактивним. З таким педагогом кожна дитина відчуває себе індивідуальною, розумною та захищеною. В Україні є безліч вчителів, які працюють над вдосконаленням освітнього процесу й роблять значні внески у галузь освіти.

Одним з таких педагогів є Олександр Мартинюк, вчитель математики, фізики, астрономії та за сумісництвом засновник ютуб-каналу «Топ Школа». Освітянин доводить, що уроки такої точної та строгої науки, як математика, можуть бути цікавими для дітей і показує це на власному прикладі. Для школярів з 4 до 11 класу він створює безкоштовні онлайн-уроки, які розміщує на своєму ютуб-каналі та публікує у Тік Тоці. Його девіз: «Працюю з дітьми та для дітей».

Така ініціатива педагога імпонує багатьом батькам та вчителям, тож журналісти «Всеосвіти» особисто поспілкувалися з Олександром Мартинюком й дізнались, що спонукало його створити ютуб-канал для школярів, чи допомагають уроки у такій формі покращувати рівень знання дітей з математики та зацікавлювати учнів, і на які новинки чекати підписникам.  

Всеосвіта: Коли й чому виникла ідея створити ютуб-канал, та як давно Ви записуєте уроки?

Олександр Мартинюк: До того, як створити власний ютуб-канал, я працював 11 років у школі. Ще там майже кожен урок математики я проводив у комп’ютерному класі. Дітям такі заняття подобались, адже це урізноманітнювало звичайні уроки математики. Згодом я все-таки вирішив піти зі школи й працювати безпосередньо з дітьми. Позаяк у мене багаторічний досвід, я мав безліч напрацювань з тестами й презентаціями, тож вирішив це все масштабувати й створити на Ютубі канал «Топ Школа». Першими підписниками були мої колишні учні, й саме вони розповсюджували мої онлайн-уроки серед інших школярів. Відповідно так розпочала формуватись аудиторія.

Звісно, протягом перших трьох років існування ютуб-каналу, справи просувались не так швидко, як хотілось. Однак несподівано для всіх розпочався карантин, і діти були змушені навчатись у дистанційному форматі. Саме під час карантину й трапився злет мого каналу: відеоуроки стали актуальними й розпочали набирати перегляди. Наразі, наприклад, відеоуроки для 5 та 6 класу мають сумарно понад мільйон переглядів кожен.

Всеосвіта: У чому полягала першочергова мета створення відеоуроків?

Олександр Мартинюк: Я мав на меті донести до школярів, що уроки з математики можуть бути цікавими, і що цей предмет можна зрозуміти попри всю його складність. Крім того, я дуже хотів ділитися своїми знаннями, оскільки, після звільнення зі школи сумував за роботою з дітьми.

Всеосвіта: Скільки учнів вивчають математику у вашій школі та чи всі уроки є безкоштовними, можливо є платний контент?

Олександр Мартинюк: Для дітей та загальнодержавних шкіл мій контент був, є і буде безкоштовним. Якщо йдеться про приватні школи, тоді уже за домовленістю.

Взагалі якщо робити відеоуроки тільки заради грошей, без душі, то з цього нічого не вийде. Як і будь-яка справа, це потребує натхнення і бажання працювати.

У моїй школі навчається понад 90 тисяч учнів. І всі вони задоволені тим, що у них є можливість здобувати знання з математики у такому форматі. Адже вдячні коментарі від учнів – найкраща оцінка роботи. Ще краще дізнаватись, коли завдяки моїм урокам діти покращили знання з математики, а дехто підняв семестрові оцінки до 10-11 балів. Це дійсно надихає.

Всеосвіта: Чи відрізняється ваша школа від звичайної та чим?

Олександр Мартинюк: Так. Тим, що це є школа для дітей і я працюю безпосередньо тільки з дітьми.

Для мене найприємніше, коли діти вдома, у комфортній атмосфері за чашкою чаю переглядають мої відеоуроки. Саме у таких умовах їх нічого не бентежить, ніщо не тисне і ніхто не примушує щось робити. Ба більше, дитина може подивитись урок хоч один раз, хоч 20, тому що сприйняття та засвоєння матеріалу залежить від індивідуальних особливостей кожної дитини.

Іноді замість перегляду беззмістовних відео краще провести час з користю та ввімкнути відеоурок з математики й повторити тему, яку погано засвоїли.

Всеосвіта: Про такий формат відеоуроків вам хтось підказав, ви десь побачили чи самі вигадали?

Олександр Мартинюк: Мій проєкт – це власна ідея, і реалізовую я її самотужки.

У мене була мрія стати ютубером і створювати контент, що був би корисний і водночас цікавий для дітей. Тож я подумав, якщо хочу працювати з дітьми, то достатньо поєднати своє вміння з бажанням працювати.

Мені казали, що створювати українськомовний контент немає сенсу, але я все одно вірив у свою справу і за чотири з половиною роки роботи на ютуб-каналі зібрав понад 90 тисяч глядачів. Наразі мій канал посідає 97 місце в Україні серед активних українськомовних ютуб-каналів на сайті Маніфест та 4 місце серед освітніх. 

Всеосвіта: У чому секрет подачі інформації й чому дітям цікаво у такий спосіб засвоювати знання з математики?

Олександр Борисович: Секрет досить простий, якщо зрозуміти, що математика це не складно і налаштуватись на бажання працювати з дітьми та для дітей. Щоб інформація була доступна для школярів різного віку, я вирішив робити такі відеоуроки, які розумітимуть учні будь-якого рівня підготовки.

! Зауважу, що досить часто вчителі ставлять себе на перший план, але я роблю по-іншому. Річ у тім, що діти щодня бачать педагога й у них відразу спрацьовує асоціація зі школою, буденністю, й у результаті вони замикаються. А я цього не хочу. Саме тому на онлайн-уроках мене немає, натомість видно презентації з малюнками, схемами, діаграмами, таблицями тощо. Тобто дитина сконцентрована безпосередньо на навчанні.

Над створенням одного відеоуроку мені варто просидіти цілий день. Справа не тільки у підготовці, а й у тому, що запис відео може забрати багато сил. Тож, аби залишатись у ресурсі, я спочатку 2-3 тижні викладаю уроки на канал, а потім тиждень-другий перезавантажуюсь.

Всеосвіта: На Вашому ютуб-каналі є відео на 20-30 хвилин, а є на 1 хвилину. Чому Ви почали знімати короткі відео і чи можна їх поєднувати під час заняття з довшими відеоуроками?

Олександр Мартинюк: Перші мої відеоуроки були по 30-40 хвилин. Відповідно, стільки часу учням всидіти важко й складно за цей час засвоювати інформацію. Тож, на численні прохання глядачів, я вирішив скоротити тривалість відеоуроків. Тому всі наступні відео уже були на 15-20 хвилин, адже протягом цього часу дитина не встигає стомитися, вона зосереджена на навчанні й ефективно та плідно працює.

Нещодавно я взагалі розпочав випускати відео «Теорія за 1 хвилину», які діти називають «спідранами» (термін, що використовується комп’ютерними гравцями та означає швидке проходження гри). Такі відео слугують як теорія, але не є заміною повноцінного уроку. Щоб діти за потреби подивилися і повний урок, я в описі до відео залишаю посилання на повноформатний урок з поясненням, з розв’язанням прикладів, тестів тощо. Тобто хвилинне відео – це теорія, відео на 15-20 хвилин – повноцінний відеоурок.

Наразі планую до всіх своїх уроків зробити однохвилинні відео, які чудово слугуватимуть для повторення теорії перед початком уроку. Натомість для підготовки до самостійної чи контрольної роботи ідеально підійдуть відеоуроки на 15-20 хвилин.

Наприклад, діти писали, що перед новим навчальним роком вони використовували відео з серії «Теорія за 1 хвилину» для повторення матеріалу з математики за минулий рік, просто переглянувши декілька відео за один день. Ці відео також можуть використовувати вчителі на уроках математики. Багато педагогів уже ними користуються і показують відеоуроки дітям під час вивчення певної теми або коли хочуть перевірити знання учнів.

Всеосвіта: Якою є ваша подальша мета? Можливо, ви плануєте удосконалити відео чи є інші цікаві ідеї?

Олександр Мартинюк: Нові ідеї є: я планую записати уроки фізики для учнів з 7 по 11 клас, також у планах зробити у цікавому форматі уроки інформатики для 5 до 11 класу. Крім того, хочу записати ще уроки астрономії.

Аби йти в ногу з сучасним поколінням, я уважно читаю усі коментарі від глядачів, постійно аналізую свою роботу, удосконалюю її та слідкую за трендами.

Ютуб-канал «Топ Школа»: https://vse.ee/bcus

Також вас може зацікавити: «Хліба й видовищ» vs «Серце віддавати дітям»: що насправді вимагають від сучасної української школи

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.