Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Освітній бранч – сучасний формат організації роботи з учнями та вчителями. Підготовка та презентація творчих кейсів
»
Взяти участь Всі події
Новини
356
14 серпня 2019 о 19:42
pdf Роздрукувати

Підвищити ефективність використання коштів, …скоротивши освітян?

Профспілка освітян звернулася до Кабінету Міністрів з вимогою не допустити звільнення 44 тис. вчителів та 26 тис. науково-педагогічних працівників.

Представники Профспілки працівників освіти і науки сьогодні, 14 серпня, надіслали офіційне звернення до Кабінету Міністрів України, у якому висловили глибоке занепокоєння щодо намірів Мінфіну.

Незадовго до цього, фінансове відомство надіслало до стін уряду листа  «Про підвищення ефективності використання бюджетних коштів у сфері освіти і науки», в якому надало рекомендації щодо скорочення видатків на сферу освіти і науки. Міністерство фінансів пропонує доручити МОН підготувати необхідні проєкти нормативно-правових актів та реалізувати рекомендації, зазначені у листі.

Покращення результативності реалізації коштів у галузі освіти, на думку Міністерства фінансів, можливе за допомогою кількох методів. Зокрема, було надано пропозицію щодо збільшення педагогічного навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу до 20 годин на тиждень. Такі ідеї вкрай обурюють представників Профспілки освітян.

Більш, ніж цинічними, виглядають пропозиції Міністерства фінансів про підвищення заробітної плати вчителів шляхом скорочення їх чисельності, «перегляду» чинних умов оплати праці педагогічних працівників з метою «оптимізації» наявних підвищень, надбавок і доплат (тобто їх скасування), — коментують у Профспілці.

Вочевидь, збільшення педагогічного навантаження з 18 до 20 годин призведе до скорочення понад 10% вчителів (близько 44 тис. викладачів), а про розроблення проєкту постанови Кабміну щодо збільшення розмірів посадових окладів педагогічних і науково-педагогічних працівників, за таких умов, взагалі можна забути.

Запровадження пропозицій Мінфіну для вчителів, які залишаться працювати спричинить:

  • зменшення заробітної плати;
  • погіршення умов праці;
  • інтенсифікація роботи;
  • зниження якості надання освітніх послуг.

Обурені представники Профспілки освітян вважають, що за умови виконання вимог фінансового відомства, усі намагання підвищити статус педагогічних і науково-педагогічних працівників будуть зведені нанівець.

У разі запровадження таких норм буде звільнений з роботи кожен десятий вчитель, що в умовах соціальної, демократичної, правової держави є неприпустимим, — пояснюють свою позицію у Профспілці.

Також співвідношення студент-викладач у закладах вищої освіти (йдеться про виші ІІІ-ІV рівнів акредитації) Міністерство фінансів пропонує збільшити. Зі свого боку, в закладах освіти І-ІІ рівнів акредитації відомство планує встановити таке співвідношення у форматі чіткого коефіцієнта.

Потенційно, навіть мінімальне збільшення співвідношення студент-викладач призведе до:

  • погіршення якості надання освітніх послуг;
  • скорочення 20% науково-педагогічних працівників (понад 26 тис. осіб).

Тобто, реалізація пропонованих фінансовим відомством ідей, забезпечить поповнення лав безробітних освіченою елітою суспільства. Окрім освітян, які нині забезпечені роботою, під «модернізацію» Мінфіну також мають потрапити й студенти, шляхом скорочення бюджетних місць у вишах України.

Протестуємо проти обмеження обсягу державного замовлення на підготовку кадрів у закладах вищої освіти, оскільки гарантії доступності й безоплатності вищої  освіти закріплені статтею 53 Конституції України. Відповідно до статті 4 Закону України «Про вищу освіту» кожен має право на вищу освіту. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету, — констатують представники Профспілки освітян у зверненні до Кабінету Міністрів.

Профспілка працівників освіти і науки також закликає не допустити масового скорочення педагогічних, науково-педагогічних та інших освітян, пенсіонерів й осіб, які навчаються. А також запобігти припиненню фінансування закладів загальної середньої освіти, де навчається мало дітей.

Як бачимо, фінансове відомство запропонувало чимало ідей, з якими категорично не згодні у Профспілці освітян. Зрештою, дізнавшись деталі, здається, і самі освітяни будуть не в захваті від таких пропозицій Міністерства фінансів України.

З повним текстом листа Профспілки до Кабміну можна ознайомитись в документі:

Посилання на Профспілку працівників освіти і науки України

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.