Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Безперервний професійний розвиток педагогічних працівників: навчання як спосіб життя
»
Взяти участь Всі події
Новини
557
4 листопада 2022 о 09:45
pdf Роздрукувати

Освітня субвенція не має осідати у місцевих бюджетах

Залишки освітньої субвенції замість накопичення мають працювати на підтримку освіти.

Поточний важкий для українців рік 2022 добігає кінця. Попри повномасштабну війну в Україні, лишається великий обсяг коштів — залишків освітньої субвенції, який утворився насамперед у результаті накопичення на місцевих рахунках цільових коштів, що були надані з державного бюджету окремими рішеннями уряду на розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти та заробітні плати педагогічних працівників цих закладів.

Накопичення значних залишків коштів освітньої субвенції на рахунках місцевих бюджетів утворилося насамперед внаслідок зменшення розмірів надбавок, скасування доплат, запровадження простою, перенесення термінів виплати заробітної плати, а також надання окремим освітянам відпустки без збереження заробітної плати.

Про це йдеться у повідомленні Міністерства фінансів згідно з даними Державної казначейської служби.

Як зазначається, лише з 1 січня цього року невикористані залишки коштів освітньої субвенції збільшилися на 3,1 млрд і наразі складають майже 9 млрд грн.

Основні причини накопичення залишків коштів освітньої субвенції:

  • зменшення розмірів надбавки за престижність праці до 5%;

  • скасування доплат необов’язкового характеру;

  • запровадження простою із оплатою праці у розмірі 2/3 посадового окладу;

  • перенесення термінів виплати заробітної плати педагогічним працівникам;

  • надання окремим педагогічним працівникам, за їх бажанням, відпустки без збереження заробітної плати;

  • значне збільшення кількості лікарняних листів.

У звіті фінансового відомства зазначено, що місцеві органи влади не використовують кошти субвенції через неможливість здійснення видатків капітального характеру у зв’язку з обмеженнями, встановленими Кабінетом міністрів тощо.

Як стверджує заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев, значна частина громад має достатньо коштів, що мають ефективно працювати на підтримку освіти та економіки України.

Вкотре наголошуємо, що в період, коли кошти державного бюджету насамперед спрямовують на захист територіальної цілісності, недоторканності нашої країни, збереження життя і здоровʼя її громадян, залишки освітньої субвенції не мають накопичуватись, а повинні ефективно працювати на підтримку освіти та економіки України. Ми бачимо, що значна частина громад має достатньо коштів, щоб забезпечити доступні та якісні освітні послуги в умовах, коли відсутня можливість проводити уроки в приміщеннях шкіл, — сказав він.

Відомо, що найбільші залишки освітньої субвенції накопичено в місцевих бюджетах Харківської, Одеської, Донецької, Київської, Дніпропетровської, Львівської та Закарпатської областей.

Нагадаємо, освітній бюджет 2023 року багатьом педагогічним працівникам буде важко сприйняти, навіть тим, хто готовий до економії в умовах війни. Бюджет на освіту пропонують зменшити майже на 30 млрд грн. Скорочень зазнали всі програми. Найбільша частка — зменшення освітньої субвенції, а це гроші на зарплату вчителів.

Скорочення освітніх витрат на наступний рік схоже на ампутацію, яка зроблена так, що протез буде ставити нікуди (с). Іванна Коберник

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.