Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Інклюзивна компетентність учителя: заповнюємо індивідуальну програму розвитку та індивідуальний навчальний план
»
Взяти участь Всі події
Новини
2303
22 жовтня 2020 о 17:41
pdf Роздрукувати

Назви тестів ЗНО-2021 «Українська мова» та «Українська мова і література» не зовсім коректні, їх потрібно змінити, - Сергій Горбачов

Назва тесту повинна відповідати його змісту та врахувати наявність літературного компонента, вважає мовний омбудсмен.

За ініціативи Міністерства освіти і науки, у переліку предметів зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році відбудуться зміни: так, абітурієнти зможуть обирати між іспитом з «Української мови» та «Української мови і літератури». Вибір залежатиме від спеціальності – технічної або гуманітарної.

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов вважає, що, згідно з нововведеннями, назви тестів необхідно змінити, аби вони відповідали їхньому змісту. Про це Горбачов написав на своїй сторінці у фейсбуці.


Вважаю, що назви тестів ЗНО-2021 «Українська мова» та «Українська мова і література» є не зовсім коректними, оскільки фактично обидва тести, які перевіряють рівень формування мовно-літературних компетентностей, є тестами з української мови і літератури, а саме:

  • загальний тест для всіх учнів, які закінчують здобуття повної загальної середньої освіти;

  • поглиблений тест, який містить додаткові завдання літературознавчого характеру - для тих, хто має намір продовжити навчання у закладах вищої освіти на спеціальностях гуманітарного, зокрема, філологічного, спрямування.

Власне, на мою думку, тести так і мають називатися:

  • загальний тест з української мови і літератури;

  • поглиблений тест з української мови і літератури.

Оскільки під час виконання ЗНО з української мови відбуватиметься оцінювання рівня сформованості компетентностей не лише з української мови, а й тих, які можна опанувати тільки під час вивчення української літератури, вважаю за потрібне змінити назви обох тестів.

Назва тесту повинна відповідати його змісту та врахувати наявність літературного компонента. Це дозволить також зняти напругу в суспільстві та правильно організувати комунікацію з громадськістю.

Розумію, що процес підготовки до проведення ЗНО довготривалий, і зміна назви має бути відображена в усіх нормативних документах насамперед в Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти, а це потребує погодження з різними органами центральної влади.

Тому змінити назву тесту у 2021 році є малоймовірним та, на мою думку, недоцільним, оскільки може створити складнощі та викликати нерозуміння в абітурієнтів 2021 року. Але наполегливо пропоную вже зараз розпочати процедуру зміни назви випробування для ЗНО 2022 року.

Нещодавно відбулася зустріч з керівництвом Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО): в.о. директора Валерієм Бойком та заступницею директора Тетяною Вакуленко, у якій також взяв участь мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Темою зустрічі були новації ЗНО у 2021 році: запровадження сертифікаційної роботи з української мови. Під час зустрічі ми відверто обмінялися думками, висловили своє бачення на запропоновані новації і, сподіваюся, знайшли певні шляхи розв'язання проблемних питань.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Інформація про скасування обов’язкового ЗНО з української мови та літератури – це маніпуляція, - Сергій Шкарлет

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.