Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Важливі питання освітньої діяльності ЗЗСО на завершення І семестру
»
Взяти участь Всі події
Новини
108
4 лютого 2020 о 14:30
pdf Роздрукувати

Навчальний прийом INSERT для аналізування будь-яких текстів

Навчіть учнів усвідомлено опрацьовувати великі обсяги інформації.

INSERT – прийом критичного мислення, що дозволяє структурувати прочитану інформацію за допомогою спеціальної системи умовних знаків для подальшого аналізування. 

Абревіатура INSERT має наступний зміст: 

 • I – interactive (інтерактивна)
 • N – noting (пізнавальна)
 • S – system  for (система для)
 • E – effective (ефективного)
 • R – reading (читання)
 • T – thinking (та усвідомлення)

INSERT є технологією ефективного читання. Її автори – американські науковці Д. Воган (J. Vaughan) та Т. Естес (T. Estes.). Згодом первинний варіант технології було доповнено та доопрацьовано. 

Використання такого прийому дозволяє учням опановувати нову інформацію, «розкладаючи її по полицях» та зв'язуючи з раніше набутими знаннями.

Як працювати з прийомом

Запропонуйте учням усвідомлено опрацьовувати інформацію за наступним алгоритмом: 

1. Маркування тексту під час читання відповідно до наступної системи умовних позначень:

 • «V» – мені це відомо;
 • «+» – це нова інформація для мене;
 • «-» – я думав по-іншому, це суперечить тому, що я знав;
 • «?» – це мені незрозуміло і потребує додаткового пояснення чи уточнення.

Позначки можна наносити або безпосередньо на полях тексту олівцем, або відкладаючи смужки паперу під аркуші видання чи книги.

2. Заповнення окремої таблиці відповідно до маркування тексту


4. Повторне більш вдумливе читання тексту, під час якого можливе доповнення змісту таблиці.3. Вибіркове зачитування своїх варіантів відповідних колонок таблиці декількома учнями без коментування та аналізування.

5. Обговорення та аналізування опрацьованого матеріалу.

Переваги прийому

Опрацювання тексту за допомогою такого прийому дозволяє учням не просто пасивно читати текст, а вдумливо його систематизовувати, звіряючи зі своїми знаннями та раніше набутим досвідом, зокрема:

 • по-перше, відбувається актуалізація знань, під час якої учні згадують все те, що їм відомо з цієї теми. 
 • по-друге, в процесі осмислення відбувається виокремлення із суцільного тексту відомих, нових та незрозумілих фактів, які потребують додаткового уточнення;
 • по-третє, передбачає самостійний аналіз інформації, інтерактивне обговорення та рефлексію.

Особлива перевага INSERT полягає в тому, що прийом змушує школярів в рівній мірі зосереджуватися як на відомій, так і на незрозумілій інформації з тексту для подальшого усунення прогалин власних знань. Тож прийом створює умови для максимальної сконцентрованості та усвідомленості під час читання.

Рекомендації щодо опрацювання текстів за технологією INSERT: 

 • На перших етапах роботи з прийомом використовуйте тексти невеликого обсягу, щоб учні опанували сенс та зміст умовних позначок.
 • Щоб опанувати навичку тезисних формулювань, на перших етапах запропонуйте учням не записувати, а спочатку усно обговорювати тезисний зміст тексту за відповідними позначками. 
 • Обговорюйте зміст окремих колонок таблиці по черзі, це дозволить учням краще систематизувати інформацію і не заплутатись. 
 • Прийом також буде ефективним при роботі з учнями молодших класів, однак у цьому випадку зміст колонок таблиці можна скоротити до таких категорій – «Знав», «Щойно дізнався» та «Хочу дізнатись більше».
 • Цей прийом можна використовувати для самостійного опрацювання, роботи в парах чи групах. 

Прийом INSERT є універсальним для опрацювання будь-якої інформації. Тому його можна використовувати для вивчення будь-якої теми у межах кожної навчальної дисципліни як з учнями молодших класів, так і зі старшокласниками.

Читайте також:

Навчальний прийом «Шість капелюхів»

#прийом #школа #урок #критичне_мислення 

 

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.