Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Використання електронних освітніх інструментів у процесі інтерактивного навчання: дошка Jamboard
»
Взяти участь Всі події
Новини
2419
29 вересня 2020 о 19:15
pdf Роздрукувати

Краще говорити українською з помилками, аніж російською через те, що страшно, - Євген Клопотенко

6 простих ідей, як почати розмовляти українською мовою.

Двомовність в Україні – складне явище, зумовлене багатьма історичними факторами. Коли ми говоримо про білінгвізм, то насамперед маємо на увазі послуговування українською і російською мовами. Значна кількість українців з дитинства спілкується російською, не сприймаючи її як іноземну, «чужу». Однак подібний стан речей загрожує існуванню державної мови, мови нації, пам’яті та, зрештою, ідентичності.

Як зробити рішучий крок і перейти з російської на українську? Кулінарний експерт Євген Клопотенко на своїй сторінці у фейсбуці ділиться простими та цікавими порадами.


Перейти з російської на українську – то як вперше в житті зготувати борщ. Кортить так, що аж піднебіння свербить, але страшно. Видихайте. Все буде окей, бо я дам вам стартовий рецепт (сам його використовував три роки тому, коли тільки вчився публічно розмовляти українською). Ви почніть потроху, а там все як поллється, як закипить, що нехай оточення ховається в жито, бо вас вже не зупинити.

  1. Якщо ваші рідні розмовляють російською, то в їхньому колі не намагайтеся перейти на українську. Не ламайте себе, якщо вам ніяково. Але з новими людьми розмовляйте українською (вони не мають вашого сформованого образу, нічого від вас не очікують, тому з ними буде легше спілкуватися рідною мовою).

  2. Коли сідаєте в таксі/підходите на касу/заходите у якийсь заклад, то кажіть не «здравствуйтє», а «добридень/вітаю».

  3. Фейсбучик та інстаграмчик ведіть українською.

  4. Свої публічні виступи робіть українською.

  5. Нотатки в телефоні пишіть теж рідною мовою (можете взагалі перевести свій мобільний на українську, він же смарт, тому все зрозуміє).

  6. Коли говорите і не знаєте, як якесь слово буде українською, то не переживайте та вимовляєте його російською. Потім погуглите, якщо що. Не заганяйтеся від думки, що хтось подивиться на вас косо. Краще говорити українською з помилками, робити спроби та виправлятися, аніж російською через те, що страшно.

Лише 6 пунктів, і 50% вашого життя зміниться. А все інше - справа часу.


Євген Клопотенко разом зі "Всеосвітою" підтримують здорове харчування дітей. В актуальному вебінарі "Нове шкільне харчування. Шляхи впровадження у закладах освіти" можна детальніше ознайомитись з програмою Cult Food та умовами участі в ній.

До програми Cult Food можуть долучатися усі школи України. Для цього достатньо перейти за посиланням Cult Food на платформі "Всеосвіта", або натиснути тут.

А щоб дізнатися більше про особливості української мови, про явище білінгвізму та суржику, долучайтеся до перегляду «Промовних витребеньок» – крутецького проєкту в рамках «Всеосвіти». Разом з журналісткою Діаною Колодяжною та філологинею Юлією Вишницькою ви отримаєте відповіді на найгостріші мовні питання:


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Шкільна їжа має право бути їжею і мати смак та аромат їжі - Євген Клопотенко

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.