Ганна Новосад – про закриття малокомплектних шкіл

Міністерка пояснює, в чому проблема шкіл з маленькою кількістю учнів та чому важливо надавати українську освіту на окупованих територіях.

На перший план #МОН повинно ставити інтереси учня(-ці) під час впровадження тих чи інших реформ. А для дитини, згідно зі статистикою,  краще навчатися у великій школі. На цьому наголосила Міністерка освіти і науки Ганна #Новосад під час інтерв’ю порталу «Цензор».

Катерина Бірко, одна з користувачок сайту, звернулася до Міністерки з приводу закриття малокомплектних шкіл:

Ви сказали, що школи з учнями менше ста голів дають гарну освіту, і їх потрібно закрити, об'єднати в опорні. Для нас це пекло.

Уроки починаються о 8:30. Це означає, що автобус з центру села піде найпізніше о 7:50. Адже по нашій дорозі це машиною мінімум 25 хвилин, плюс підібрати дітей з трьох наступних сіл, плюс 10 хвилин на те, щоб зайти у школу. Селом, дуже розтягнутим, автобуси не ходять. Середній час дійти до центру – 30:40 хвилин. Отже, вихід у школу для першокласника – о 7:15. Як щодо дороги назад? У першокласників уроки закінчуються о 12, у старшокласників – о 15:00. Практика показує, що двох поїздок не буде. Одне село (напрямок) – одна поїздка. Це означає, що малі чекають до 15:00, о 16:15, у кращому разі, вони вдома. Голодні і втомлені.

У відповідь Міністерка підкреслила, що мала на увазі школи, де навчається менше 100 дітей. В Україні надзвичайно велика кількість шкіл, які мають менше 50 учнів. Наприклад, менше 30 навчається у 426 школах, а менше 50 мають близько 1100 освітніх закладів. Головна проблема у тому, що такі школи надають неякісну освіту своїм учням. Про це чудово свідчать бали #ЗНО: вони на 20-30% гірші ніж у дітей, які навчаються у повнокомплектних класах і у великих школах.

Це відбувається за рахунок того, що один вчитель викладає кілька предметів. Крім того, не вистачає соціалізації. У маленьких школах другий і четвертий класи навчаються одночасно. Про яку якість освіти ми можемо говорити? Нам дійсно необхідно оптимізувати нашу мережу і робити її ефективнішою, але тут не йдеться про безцільне закриття шкіл, – пояснила пані Новосад.

Вона додала, що МОН не може вплинути на те, відкриває чи закриває школу засновник. Проте реально простимулювати місцеві органи до того, щоб за рахунок більших шкіл вони надавали кращі освітні послуги.  

 Українська освіта на окупованих територіях 

Ганна Новосад акцентувала увагу на доступності якісної освіти для тимчасово непідконтрольних Україні територій. На жаль, зараз до шкіл на цих територіях йде покоління, яке не мало жодного зв’язку з українською культурою. Відповідно, воно не навчатиметься за українськими програмами – і це величезна проблема.    

Ми були у 26-й школі, яка надає дистанційну освіту. Як це відбувається? Діти на непідконтрольній території реєструються на дистанційній електронній платформі, а вчителі у закріплених на українській підконтрольній території ЗЗСО надають їм онлайнуроки. Там розміщені всі матеріали, завдання. Педагоги також перевіряють контрольні, тести тощо.

За словами Міністерки, цією можливістю користується близько 4,5 тисяч дітей. Від 2014-2015 років ця цифра зросла у десятки разів. Насправді, 4 тисячі учнів – це доволі незначний відсоток, але він постійно зростає.  

Я вчора мала можливість поспілкуватися з учителями на підконтрольній Україні території. Вони кажуть, що в учнів є дійсно великий інтерес. І найцікавіше, що онлайн-класи переповнені – в одному навчається понад 30-40 учнів, є навіть клас, де отримують знання 57 школярів. Це, першочергово, старші класи – починаючи з дев’ятого, – які готуються до ЗНО. Мені здається, що українській владі такий стан речей дає мотивацію працювати над розвитком освіти і розуміти, що на окупованих територіях – наші люди, які хочуть і прагнуть повернутися в Україну. Ми маємо давати їм цю можливість.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали: 

Реформа дошкільної освіти: проблеми, з якими боротиметься МОН

Є дисонанс між учителями і директорами шкіл, – Ганна Новосад

1-6 балів з 12 – результат ЗНО у більшості дітей з сіл

Україна приєднується до Декларації про безпеку шкіл

Джерело: Цензор

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.