Статті
2665
20 жовтня 17:55

Чорний ринок підвищення кваліфікації: як він працює та чим загрожує

Ми, як журналісти, не можемо давати оцінку діям груп, що торгують сертифікатами, але можуть наші читачі. Тож скоро дізнаємося думку громадськості.

Журналісти «Всеосвіти» провели розслідування, замовили у посередника сертифікати трьох найпопулярніших українських платформ з підвищення кваліфікації та дослідили ціну питання, схему генерації таких сертифікатів і ризики їх покупки для вчителів.

Десятки платформ надають освітні послуги з підвищення кваліфікації онлайн, що забезпечує вчителям свободу вибору. Однак, не зважаючи на всі переваги, активно розвивається і «чорний ринок». У соціальних мережах працюють цілі групи, на кшталт «Курси для підвищення кваліфікації вчителів», які пропонують отримати «фальшиві сертифікати» без проходження курсів.

«Всеосвіта» провела розслідування, як отримати такі «сертифікати», скільки це коштує та чому покупка таких папірців на «чорному ринку» не розв’язує проблему вчителя, а навпаки, породжує безліч нових.

У розслідуванні «Всеосвіті» допомогли дві свідомі вчительки київських шкіл. З їхньою допомогою у групі «Курси для підвищення кваліфікації вчителів» ми замовили три «фальшиві сертифікати» трьох найпопулярніших українських платформ з підвищення кваліфікації:

Зазначимо, що обирати можна було зі списку, що складався з 64 курсів, який нам запропонували адміністратори групи.


Курс «Осмислені й переосмислені» на «Prometheus»

Ціна курсу на платформі: безкоштовний
Обсяг курсу: 15 академічних годин
Ціна проходження курсу замість вчителя та отримання «липового» сертифіката: 150 грн. Нам вдалось домовитися про знижку на 50 грн
Час проходження: 3 дні (7 жовтня подали замовлення – 9 жовтня отримали сертифікат)

Отже, щоб отримати «фальшивий сертифікат» про проходження курсу «Осмислені й переосмислені», вчителька української мови Марина Сороколіт звернулася до групи «Курси для підвищення кваліфікації вчителів» із запитом отримати сертифікат. У відповідь їй запропонували пройти курс замість неї та отримати сертифікат.

Коли домовленість про ціну за послуги були досягнуті, адміністратори групи надіслали правила замовлення та оплати:


Марина надала всі необхідному дані (ПІП, номер телефона, електронну адресу). Вчительку зареєстрували на курс, код з підтвердженням прийшов на її номер, і Марина передала його адміністраторам групи.

Через 3 дні надійшло повідомлення про проходження курсу та те, що сертифікат згенеровано і його можна отримати одразу після оплати послуг. Марина оплатила 100 грн за послуги, після чого на електронну пошту прийшов «фальшивий сертифікат».

Курс перший «Українська мова та література» на «EdEra»

Ціна курсу на платформі: безкоштовний
Обсяг курсу: 30 академічних годин
Ціна проходження курсу замість вчителя і отримання «липового» сертифіката: 250 грн зі знижкою 50 грн.
Час проходження: 10 днів (7 жовтня подали замовлення – 17 жовтня отримали сертифікат)

Схема отримання «фальшивого сертифіката» була аналогічною: замовлення, реєстрація на сайті від імені вчительки, проходження курсу замість неї, оплата послуг (250 грн), отримання сертифіката.


Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект» на «Всеосвіті»

Вартість курсу на платформі: 590 грн
Обсяг курсу: 36 академічних годин
Ціна проходження курсу замість вчителя та отримання «липового» сертифіката: 200 грн
Час проходження: 3 дні (11 жовтня подали замовлення – 13 жовтня отримали сертифікат)

Отримання сертифіката на «Всеосвіті» відбувалося за схожою схемою з певними відмінностями, оскільки курс платний.

Щоб пройти курс на «Всеосвіті», адміністратори реєструються на порталі під ім'ям вчителя або просять логін і пароль особистого кабінету. 

Оскільки вчителька Марія Верба мала свій кабінет на «Всеосвіті», їй запропонували самостійно оплатити курс на порталі (590 грн), потім надати логін і пароль адміністраторам групи для проходження курсу. Так Марія і зробила.

Марію попередили, що курс можуть проходити до 14 днів, оскільки йде перевірка завдань. І вже в перший день порадували новиною, що перше практичне завдання виконано та успішно складено тест. Через два дні Марії повідомили, що курс пройдено та згенеровано сертифікат. Після перерахування 200 грн, Марія змогла зайти у свій кабінет на «Всеосвіті» та завантажити сертифікат.
Важливо! «Фальшивий сертифікат» на «Всеосвіті» анульовано.

А тепер уявімо ситуацію: вчитель замовив проходження курсу, отримав сертифікат, завантажив його та видрукував. З цим документом він пішов у заклад освіти для того, щоб йому зарахували години підвищення кваліфікації. Тим часом на «Всеосвіті» анулюють його «фальшивий сертифікат», оскільки він згенерований нечесно, а вчитель про це не знає. Коли адміністрація перевіряє його документи, виявляється, що сертифікат не справжній.

Результат: витрачені кошти та заплямована репутація.

! Загалом за 3 сертифікати ми заплатили 1140 грн (590 грн – курс на «Всеосвіті» та 550 грн за послуги з проходження 3 курсів замість вчителя).

Отже, за 1140 грн і 10 днів ми отримали 3 сертифікати на 81 академічну годину.

Тобто з власної кишені деякі вчителі готові викласти кругленькі суми, щоб не докладати зусиль і за кілька днів отримати папірець.

Чому ж з’являється попит на подібні шахрайські послуги?

Подібні групи, що пропонують вчителям замість них проходити курси досить популярні у соціальних мережах. Під дописами на кшталт: «Ти вчитель і тобі немає часу проходити курси для підвищення кваліфікацій? Тоді тобі до нас! Проходимо курси для підвищення кваліфікації вчителів швидко, якісно та надійно!!!» знаходимо 893 коментарі вчителів, яких цікавить ця пропозиція. Тож, найпопулярніше пояснення вчителів – зайнятість на роботі та обмаль часу на проходження. Але  це лише виправдання, продиктоване небажанням дослідити питання та обрати для себе оптимальний, цікавий, корисний, пізнаваний, а головне, зручний варіант підвищення кваліфікації.

Сумнівна економія часу

Насправді покупкою «фальшивих сертифікатів» вчителі не розв'язують проблему нестачі часу, а, навпаки, отримують ряд проблем:

  1. підробка документів;

  2. ризик анулювання сертифіката;

  3. відсутність знань;

  4. порушення всіх норм академічної доброчесності;

  5. ризик втратити гроші.

Як проходити курси підвищення кваліфікації вигідно, зручно та ефективно?

На прикладі курсу «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект» покажемо, що зовсім не логічно витрачати гроші, щоб збагатити шахраїв.

За проходження курсу за «допомогою» групи «Курси для підвищення кваліфікації вчителів» Марія Верба заплатила 790 грн: 590 за курс і 200 за його проходження. В результаті вона не отримала жодної користі від курсу, її сертифікат анулювали, вона потратила час і сили на з'ясування причин ануляції такого сертифіката.

Якби Марія проходила курс самостійно, вона б:

  1. дізналась, що на «Всеосвіті» діє зручна система знижок, що  допоможе суттєво зекономити та придбати будь-яку послугу за вигідною ціною. З урахуванням всіх діючих на сьогодні знижок, обраний курс коштував би всього 189 грн;

  2. онлайн-курси на «Всеосвіті» можна включити до плану підвищення кваліфікації та навчатись коштом організації або компанії, яка уклала договір з ТОВ «Всеосвіта»;

  3. пройти навчання можливо за індивідуальним прискореним графіком;

  4. отримати корисні та необхідні у роботі знання;

  5. отримати офіційний сертифікат підвищення кваліфікації на 36 годин.

Важливо! після того, як сертифікат Марії Верби було анульовано, вчителька написала у групу і попросила повернути гроші. Кошти у розмірі 790 грн були повернуті у той же день, без жодних проблем.

Оскільки 590 грн з цієї суми були витрачені на сам курс, а не на шахрайські послуги, ми перерахували цю суму на благодійність.

Шановні колеги, будьмо свідомими, якщо ви помічаєте подібні групи у соцмережі, оскаржуйте їх. І звичайно, не користуйтеся їх послугами, це академічно недоброчесно, протизаконно та жодної користі з того ви не отримаєте.


Вас також може зацікавити такий матеріал: Заощаджуйте понад 70% на підвищенні кваліфікації зі «Всеосвітою»

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.