Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Освітній бранч – сучасний формат організації роботи з учнями та вчителями. Підготовка та презентація творчих кейсів
»
Взяти участь Всі події

4 прийоми для розвитку пам'яті від Гаррі Лорейна

Ненудні способи запам'ятовування від автора всесвітньо визнаних мнемотехнік.

Гаррі Лорейн – один з найкращих фахівців із вивчення і розвитку пам'яті у світі, всесвітньовідомий фокусник-ілюзіоніст та письменник. Його книги з авторськими прийомами мнемотехніки стали світовими бестселерами.

Пропонуємо кілька прийомів для тренування пам'яті, які неодмінно сподобаються вашим учням та стануть кожному у пригоді.

1. Формування асоціацій для запам'ятовування форм

Частково цим методом підсвідомо користується кожен. Однак, освоївши його, можна запам'ятовувати великі об'єми різноманітної інформації – назви будь-чого, імена, списки закупівель, матеріал лекцій і книг тощо.    

Головна умова – асоціації потрібно створювати з яскравих і барвистих образів, що містять відомості про предмети або ключові слова тексту, які необхідно зафіксувати в пам'яті. 

При цьому якнайкраще добирати смішні й безглузді асоціації. Як правило, мозок їх краще фіксує, ніж рутинні.

Наприклад, щоб запам'ятати контури країн, доберіть будь-які асоціації. Так, обриси Болгарії нагадують товстезного кота.

А Хорватію можна уявити у вигляді летючого дракона.

2. Заміщення назви іншими словами для запам'ятовування складних термінів

Ще один базовий метод запам'ятовування – добирання слів чи фраз, що є співзвучними до абстрактної інформації, яку потрібно зафіксувати в пам'яті, але є більш зрозумілими. Цей спосіб найкраще підходить для запам'ятовування термінів, назв та іноземних слів.

Головна умова – дібрані фрази або слова мають позначати ситуації чи поняття, які ви з легкістю можете уявити. 

Пам'ятайте, що безглузді і неможливі образи фіксуються в пам'яті значно краще простих і звичних. За допомогою заміни слів можна запам'ятовувати списки найскладніших слів, зазубрювання яких потребує багато сил і часу. 

Наприклад, потрібно запам'ятати назву столиці Гондураса – Тегусигальпа. Розіб'ємо назву на співзвучні слова, утворивши, наприклад, таку фразу «Та гуси через альпи полетіли».

3. Поєднання прийомів для запам'ятовування слів іноземного походження

В основі цього прийому також лежить поєднання уявних асоціативних образів і заміщувальних слів. 

Головна умова – дібрані асоціаціативні фрази мають поєднувати як образи змісту вимови, так і значення конкретного слова.

Наприклад, щоб запам'ятати французьке слово pamplemousse («грейпфрут»), уявіть пампушку, намазану грейпфрутовим мусом – це дозволить сформувати стійкий зв'язок між вимовою слова і його сенсом.

4. Фонетична абетка та «слова-кілочки» для запам'ятовування великої послідовності чисел 

Цей метод відмінно підійде для запам'ятовування довгих послідовностей цифр, наприклад, банківських карт чи телефонних номерів. Однак, спершу необхідно запам'ятати принцип шифрування  – спеціальний фонетичний алфавіт (цифри і відповідні їм приголосні звуки):  

  • 1 — Т (звук «т» містить 1 вертикальну паличку);
  • 2 — Н (звук «н» – 2);
  • 3 — Ш (звук «ш» – 3);
  • 4 — Ч (назва цифри починається на букву, схожу на неї за обрисом);
  • 5 — П (початковий звук слова «п'ять» – «п»); 
  • 6 — С (звук «с» схожий на незавершену цифру 6);
  • 7 — Г («Г» – дзеркальне відображення цифри 7);
  • 8 — В («В» практично повторює написання цифри 8);
  • 9 — Д («д» – початковий звук слова «дев'ять»);
  • 0 — К (нуль схожий на коло, з першої букви якого починається це слово).

Головна умова – під час запам'ятовування багатозначних чисел складайте фрази, послідовність приголосних звуків в яких буде ключем до послідовностей цифр в складних числах.

«Слова-кілочки» – це слова, що містять певні зашифровані приголосні звуки. Наприклад, число 120 відповідає приголосним звукам т, н, к. Із них можна утворити слово, яке і буде «словом-кілочком» – «танок».

У такий спосіб можна створювати слова, словосполучення і речення, у яких буде зашифрований відповідний цифровий код. 

Наприклад, щоб запам'ятати послідовність з 16 цифр банківської карти 4826 2302 8289 0118 переведемо цифри у звуки фонетичної абетки: ч,в,н,с,н,ш,к,н,в,н,в,д,к,т,т,в. З цих звуків можна утворити фразу, в якій повністю зберігатиметься відповідна їхня послідовність – «чарівна осінь шукала неймовірних відкриттів». Отже, цю фразу можна швидко запам'ятати і за потребою відновити зашифрований цифровий код по пам'яті.

Можливо, спершу прийоми здаються дещо складним. Діти ж, завдяки добре розвинутій уяві, ймовірніше, їх опанують швидше за дорослих. При цьому, чим частіше користуватися цими техніками, тим легше буде напрацювати навичку асоціативного мислення та довести принцип запам'ятовування до автоматизму.


Вас також зацікавить: 

6 методів тренування пам'яті

#память #техніка #прийом #учні #школа #урок 

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.